Suchu odolnější zelenina



host - 157.239 (?)
26.8.2018 12:23

Urvěte se v mezičase-po každé druhé zálivce jednu okopávku! SPCH

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
host - 157.239 (?), 26.8.2018 12:23

Urvěte se v mezičase-po každé druhé zálivce jednu okopávku! SPCH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mike Dundee - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 211.67 (?), 26.8.2018 12:36

Nekrytá půda opravdu velice rychle vysychá. Kdysi jsem to u některých rostlin (např. rajčat) řešil PET lahví s dírkami zapuštěnou do země. Ale v poslední době už jen většinu věcí mulčuji vším možným ze zbytku zahrady - listím, trávou bez semen, zbytky rostlin z jiné části záhonku když jej sklidím...  Zalévám pak méně často, ale zato intenzivněji. Vlhkost pod mulčem opravdu dlouho vydrží. Na druhou stranu přes vrstvu mulče neprojdou příliš slabé srážky, to musí přijít trochu větší déšť... Trochu je problém kde vzít tolik materiálu. A taky v některých letech se slimáky...

Případně nějaké nízkokořenící suchomilné půdopokryvné rostliny (ty jen pod většími a hlouběji kořenícími rostlinami kvůli konkurenci).

Taky jsem zkusil sázet více na husto - je pak větší konkurence, takže pak rostliny či jejich plody nejsou tak velké jako když je dáváte v dostatečném rozestupu, ale na druhou stranu si udrží více vlhka a hlavně mi přežily vedra...

U dýní jsem spoléhal na samomulčovací schopnost díky jejím listům. V minulých letech mi to fungovalo, ale letos rostliny na přímén slunci neměly šanci, listy se za parna vždy svěsily a půda pod nimi vyschla. Takže letos mi takto prosperovaly jen dýně v polostínu, tam si víceméně dýně vytvořily zakrytou půdu která méně vysychala (zalévat jsem samozřejmě musel, ale mnohem méně než na plném slunci, kde mi i přesto víc než polovina dýní uschla... Stačilo po pořádném zalití na pár dní odjet a bylo dokonáno...)

Jaké vylepšováky používají ostatní?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 9.143 (?), 26.8.2018 14:04

Vylepšovák bych tomu neříkala, spíš z nouze ctnost, ale fungovalo to. Na bývalé zahradě, kam jsem jezdila jednou týdně,  jsem měla cukety, hokaida, kukuřici a fazole na totálně zarostlém kompostě, mezi půlmetrovými lebedami. Vypadalo to sice děsně, ale pod plevelem bylo stále vlhko. Stejné to bylo s česnekem na jiném záhoně. Prostě úroda vždy byla (pokud jsem nevyplela... to pak všechno vyschlo).

V současné době na nynější zahradě mám vyvýšené záhony (s kusy dřeva v základu, s velkou vrstvou humusu a slámovým mulčem na povrchu) a to funguje taky, jen je to v začátcích trochu pracnější. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.71 (?), 26.8.2018 16:30
Zajímavé nápady. Mě napadlo svázané proutí přibližně stejné tloušťky do jakési rohože. A tu buď volně položit na čerstvě osetou půdu - mezery proroste třeba hrách nebo volně zavěsit nad počínaje rostoucí plodinou dokud sama nezastini. __ mám problémy zejména s meziplodinami letos. Potřebují tak 70 - 80 dni plynulého růstu. Běžně vystřídám tak dvě až i tři plodiny na jednom místě a to je pak po pár letech hned půda cernejsi. Ale vím že když to dám až teď - moc už to nevyroste _ pac 26.8. a 70 dni je 4.11. No a to bych musel dat hned dnes po déšťu. __ tak mě ta rohož do příště připadne jako dobré nápad - dyl vydrží - dá se opakovaně využívat. __ zdaretz K.z B.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika