Sezona 2022



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
20.7.2021 21:23

Zcela určitě změňte způsob hnojení. Už po pikýrování jim je třeba dát hnojivo s dostatkem fosforu pro dobrý vývoj kořenů. A později méně dusíku, ale dostatek fosforu i draslíku. A to nemluvím o hořčíku a mnoha dalších důležitých "stopových" prvcích v pro rostlinu přijatelné formě.

A 30 cm rozestup je naprosto nedostatečný, bez ohledu na to, na kolik výhonů je pěstujete. Víc je někdy opravdu víc, tedy větší rozestupy = větší a kvalitnější úroda. A menší ohrožení chorobami. Osobně je mám nejméně 60 cm od sebe, ale pokud je, většinou z nedbalosti - přehlédnu či nestihnu vylámat velké fazochy - pěstuju na víc výhonů, třeba 3, je i těch 60 - 70 cm málo.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
      
host - 60.170 (?), 18.6.2021 22:12

Já používám plastové cedulky. Na ně lepím samolepky vytisknuté na speciální bílé folii laserovou tiskárnou. Jsou odolné vůči venkovnímu počasí. Některé už používám pátým rokem a stále je to čitelné, jakoby to bylo nové.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 19.6.2021 11:21

To je velmi dobrý nápad. Mám laserovku i ty folie o kterých píšete. Využíval jsem jich k výrobě plošných spojů fotorezistivní metodou, tahle metoda se mi neosvědčila. Moc práce a nákladné. Přešel jsem na obyč lesklý papír který pak dám spolu s deskou do laminátoru =).

Tak je aspoň využiji ´=).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.103 (?), 6.7.2021 9:26

Prosím Vás, nevíte někdo jestli se dají koupit vajíčka berušek? Poněkud se v mém foliovníku daří mšicím a mravencům... Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.103 (?), 19.7.2021 19:30

Ještě přemýšlím nad tím jestli budu příští rok pěstovat rajčata pouze na jeden nebo dva výhony. Možná, že je to tím, že jsem hnojil jen krystalonem start, ale momentálně mám na 1,5m dlouhé rostlině většinou tak tři trsy s plody. Všiml jsem si, že se tvoří plody v mnoha případech na bočním výhonku po první dvojici listů. Tak nevím jestli mám jít metodou, že budu nechávat boční výhonky do doby dokud se neobjeví květy a pak to zastřihnu a nebo dám hned ze začátku dva hlavní výhony a boční všechny zruším.

Nějak jsem zlenivěl a boční výhonky nějakou dobu nevylamoval. Počet květů se rapidně zvětšil. Můj rozestup od dvou sazenic je však jen 30cm tak nevím jak na tom bude proud vzduchu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 20.7.2021 21:23

Zcela určitě změňte způsob hnojení. Už po pikýrování jim je třeba dát hnojivo s dostatkem fosforu pro dobrý vývoj kořenů. A později méně dusíku, ale dostatek fosforu i draslíku. A to nemluvím o hořčíku a mnoha dalších důležitých "stopových" prvcích v pro rostlinu přijatelné formě.

A 30 cm rozestup je naprosto nedostatečný, bez ohledu na to, na kolik výhonů je pěstujete. Víc je někdy opravdu víc, tedy větší rozestupy = větší a kvalitnější úroda. A menší ohrožení chorobami. Osobně je mám nejméně 60 cm od sebe, ale pokud je, většinou z nedbalosti - přehlédnu či nestihnu vylámat velké fazochy - pěstuju na víc výhonů, třeba 3, je i těch 60 - 70 cm málo.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 21.7.2021 7:33

Upřímně těch 30cm mi přijde OK. Zatím to u mě nevypadá jako v džungli. Listy manažeruji. Tj. zkracuji, případně otrhávám. Nemám prostě rád, když se dotýkají.

U každé rostliny mám od spoda otrhané listy úplně tak 30cm. Když vezmu keříčkové rostliny, tak oproti nim mají moje poměrně slušný prostup vzduchu.

Je fakt, že na víc výhonů bych zvolil odstup větší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 21.7.2021 8:58

Jestliže dramaticky redukujete počet listů na rostlině, jak píšete, připravujete se o část výnosu - rajčata jsou menší a méně - a hlavně o chuť, tedy cukr v nich. Samozřejmě, pokud nemáte k dispozici větší prostor, lze to přijmout.

Rozumná probírka spodních listů pro lepší schnutí a prostup vzduchu rostlině prospěje zdravotně a je to běžná praxe. Další zbavování se listů není účelné, tedy pokud nejsou příliš přehuštěny.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 28.103 (?), 21.7.2021 9:23

Jen pro info, mám jednu rostlinku, která vyklíčila ze semínka, co přežilo zimu na kompostu. Vyhodil jsem naň schnilé rajče (asi z tesca) a na jaře když jsem bral hlínu, tak uvnitř domu vzešlo. Musím říci, že takové liány jsem ještě neviděl. Ta rostlina má asi 1,5m dlouhé listy až na zem. Resp. měla... Už jsem je zrušil...

Pak mám ještě jednu rostlinku rajčete, druh green grape. Ta byla asi nemocná, nebo nevím, jak si to mám vysvětlit. Její listy rostly teméř kolmo na rovinu zeminy. Tu jsem zredukoval extrémním způsobem. Nové listy teď rostou relativně normálně.

Jinak mě rajče jako rostlina velmi udivuje. Myslel jsem si že boční výhonky rostou jen na rozmezí stonek-list, ale mám případy, kdy se nový stonek objeví na trsu u plodů a nebo vyroste na ¨začátcích listů (dále od hlavního stonku). Pardon neznám terminologii. Prostě na tom stonku, co pojí listy =)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 21.7.2021 9:56

I tyto, pro Vás překvapivé projevy, souvisí s Vaším způsobem pěstování-tedy hustým sponem a nadměrným odstraňováním listů. Rostlina pak tyto zoufale nahrazuje. Zdravotně nevhodnou vysokou vzdušnou vlhkost taky způsobuje Vaše možná oprávněná obava z poškození fóliáku při případné noční ventilaci, ale to se snad dá technicky snadno vyřešit?...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 21.7.2021 10:24

Rostlina podle mě nic zoufale nenahrazuje. Má dusíku dostatek a roste jako o závod =)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika