Ranné rajče



   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
            
host - 91.119 (?) 
13.3.2016 12:22

Vysievam normálne v druhý týžden v marci. Sadím 10. - 15. mája, podľa počasia, niekedy až 20. mája. Priesady pikírujem do 0,5 l kelímkov, aby do doby výsadby nezakrpateli, jogurtový kelímok je na rajča príliš málo. Podstatné je priesady otužovať, cez deň ich od polovice apríla vynášam von, ak sú teplé noci, nechám von aj cez noc. Pozor výsevy hynú už pri +5°C, malé priesady možno +3°C. Len staršie otužené priesady vydržia +1°C. Aj vplyvom vetra stonky stvrdnú. Priesady z fóliáku sú do takej nadmorskej výšky nevhodné, temer vždy sú mäkké a vytiahnuté. Radšej by som zvolil: Výsev doma, od polovice apríla pekný deň - vonku na chránenom mieste, škaredý deň - veranda, alebo za oknom. Vo foliovniku sú teploty aké tá rastlina potom vonku nikdy nezažije, je rozmaznaná. 0,5 l kelímky, otužovanie to celé má jediný cieľ, aby po výsadbe rastlina okamžite štartovala, rástla ďalej. Priesady z foliáku Vám po výsadbe zastanú na 2 -4 týždne, čo je v takej nadmorskej výške osudová strata času. Výber odrôd je tiež podstatný. To čo som písal, Stupické, Sungold, Cigánska princezna (mini kumato) je výber z asi 15 odrôd popisovaných ako veľmi rané, čo som vyskúšal. Napr. Bejbino mi dozrieva v druhej polovici septembra a obvykle 2/3 úrody spáli mráz.

Radovan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 21.3.2016 18:10

Vlastně mně ani nevadí, když mám rajčata později. Ale letos se mně dostala do rukou semena rajčete 0-33 a tak jsem se rozhodl udělat nějaké pokusy. Jestli z toho něco bude, zatím nevím. Mám padesát dva sazenic a právě minulý týden jsem začal jejich otužování. Dopoledne, když teplota stoupne k 10 °C tak dám sazenice na balkon a sklidím je až za tmy až teplota klesne na 6 °C. Pro jejich výsadbu jsem na zahradě připravil studené pařeniště a foliový tunel z netkané textilie, celkem čtyřicet čtyři míst. Už jsem vyhloubil i díry pro sazenice (aby se půda v hloubce cca deset cm trochu prohřála). Včera, když jsem udělal jamku, tak teplota půdy v hloubce 10 cm byla jen 5 °C a do toho se sazenice rajčat sázet nedají.
           Vladimír

Otužování
Otužování
Foliový tunel
Foliový tunel
Studené pařeniště
Studené pařeniště
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 23.3.2016 15:27

Otužilé rajče vydrží i noční mrazy.

                       Vladimír

Sazenice rajčat po noci -1°C
Sazenice rajčat po noci -1°C
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 23.3.2016 16:19

Tomu se mi nějak nechce věřit. Máme u nás s mrazy bohaté zkušenosti a vždy když to zahradu "lízne", jsou rajčata a pěťoury první. Otázka je přesnost měření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 23.3.2016 17:34

Mám rajčata venku pod netkanou textilií a na ni ještě folii už od soboty. Na noc na ně hodím deku. Dnes do rána u nás bylo hodně mínus. Strážnice až -4°C. Dost jsem trnula, co uvidím, až deku odstraním. Vše v pohodě. Je ovšem fakt, že moje rajčata jsou extrémně otužilá. Taky už to nejsou žádní mrňouskové.Dnes je raději na noc donesu domů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 23.3.2016 17:47

Tak u nás bylo dnes ráno bílo (na trávníku). Pochopitelně nemám nijak speciálně cejchované teploměry - měl jsem tam tři: pokojový lihový, digitální (dvojí měření + paměť na MIN a MAX) a teploměr dvojkovový. Měl jsem je u těch dvou sazenic, protože mne výsledek zajímal. Všechny naměřily v raních hodinách mráz. Prostě v Brně ve výšce 290 m n.m. mrzlo, což zaregistrovala i meteorologická stanice na Kraví Hoře. 

                    Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 237.101 (?), 23.3.2016 19:09

To je pekne, extremne otuzila, co to znamena? Merila jste teplotu pod dekou? Pane Vladimire, Vy asi deku nepouzivate?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4478) - 38.136 (?), 23.3.2016 19:16

Tak jsem dnes rajčata vysel...wink.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 23.3.2016 21:13

Vidíte tam nějakou deku? Tak jak je to na fotce, tak to tam bylo celou noc. Jen tu fotku jsem dělal až okolo deváté. Je to jen jeden z pokusů abych zjistil co toto rajče vydrží.

                                      Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Teta Jana - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (289) - 240.162 (?), 24.3.2016 17:14

Teplotu měřím je na okně. okenním teploměrem. Jinak nikde, ani pod dekou. Vedle tunelu s rajčaty mám nádobu na dešťovou vodu a zmrzla-li, tak bylo samozřejmě pod nulou, Kolik? To nevím, ale rostlinkám se nelíbí žádný mráz. Netkaná textilie spolu s foliií, plus deka chrání do -5°C. Tolik moje pozorování.Rajčata velmi střídmě zalévám, aby neměla v pletivech příliš vody.Zalévám vodou teplou asi 30°C. Hlavně nohy v teple.Na ukázku několik zocelených jedinců.

San Marzano
San Marzano
Hazfeuer F1
Hazfeuer F1
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika