Rajče - septoriová skvrnitost?



Petr L - (21) - 181.178 (?)
10.6.2020 13:43

V kupovaném, Agro substrát zahradnický. Včera jsem poprvé přihnojil Kristalonem Gold.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr L - (21) - 181.178 (?), 10.6.2020 12:10, zobrazeno: 1856x

Zdravím, na spodních listech rajčete se mně vyskytují hnědé fleky, většinou na okrajích, ale někdy i uprostřed. Většinu takto postižených listů jsem již otrhal. Bohužel nemám vyfoceno, ale postižení se nachází i na výše uložených listech viz foto. Mám podezření na septoriovou skvrnitost, ale myslím, si že je to příliš brzy. Doufám, že se jedná o běžné popálení od slunce. Pěstoval jsem ze semínka a za oknem, takže s nějakým šokem jsem od slunce jsem počítal (i když jsem otužoval), moc slunečných dnů ale teď nebylo. Děkuji za názory a doporučení.

detail listu
detail listu
celá rostlina
celá rostlina
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.252 (?), 10.6.2020 13:24

Rajčata máte nasazené jen v kupovaném substrátu nebo jste tam něco přidal? Vypadá to jako nedostatek hořčíku a vápníku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr L - (21) - 181.178 (?), 10.6.2020 13:43

V kupovaném, Agro substrát zahradnický. Včera jsem poprvé přihnojil Kristalonem Gold.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.164 (?), 10.6.2020 13:56

Septoriová skvrnitost to není. Spíše chloróza- nedostatek hořčíku a železa. Nejlepší by bylo střiknout to fytovitem. Také se mně to stalo a za několik dní bylo vše v pořádku.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 13.6.2020 20:27

S Agro substráty, ať už výsevními či pěstebními, nemám dobré zkušenosti. Špatně drží vodu a vždycky jsem měl pocit, že rostlinám něco chybí, a to i když jsem je míchal se zeminou ze zahrady. A ačkoliv výrobce ujišťuje, že mají základní dávku živin, oproti jiným substrátům (Gramoflor, Forestina) se v nich rajčatům dařilo hůř. Takže už je nepoužívám.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 14.6.2020 10:08

Milane, nepoužíváte kupované substráty vůbec, nebo používáte jinou značku? I já mám totiž podobný "pocit", že rostlinám "něco" scházelo do té doby, než jsem je začal přihnojovat. Navíc se mi letos i trochu kroutí listy (patrně vlivem reziduí pesticidů v substrátu, loni bylo vše O.K.), ale naštěstí jen málo, a různě u každé odrůdy, některá více, jiná méně, či vůbec. U odrůdy s bramborovou natí (Grub´s Mystery Green) se projevil patrně i nedostatek draslíku (černání okrajů listů), na což jsem reagoval zálivkou se síranem draselným (2 ml na 1 l vody). Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 14.6.2020 19:34

Mirku, letos bylo období, psal jsem o něm, kdy jsem nepoužíval substráty vůbec. Smíchal jsem hlínu ze zahrady, písek a perlit a bylo. Jenže pak se ukázalo, že je to pořád trochu moc těžké, takže jsem do téhle směsi začal přidávat i výsevní Gramoflor - 3 litry hlíny, 6 hrstí perlitu, 4 hrsti písku a 6 hrstí Gramofloru (ale myslím, že ten přesný poměr není zas až tak důležitý). A roste to v tom velice slušně. Na semínka používám Gramoflor čistý, a na řízky střídavě: někdy čistý Gramoflor a někdy směs. Nedávno neměli Gramoflor, tak jsem koupil vypařovanou výsevní Forestinu. Ale ten Gramoflor je podle mé zkušenosti nejlepší, i když taky nejdražší.

Kroucení listů je mým denním chlebem: některé odrůdy kroutí listy okraji nahoru - zrovna teď Helsing Junction Blue (ale jen on) na zahradě normálně v zemi, která zaručeně neobsahuje žádné pesticidy, a některé zase dolu, to ale většinou doma, kde asi nemají optimální podmínky. Dokud listy nezačnou jevit jiné příznaky nemoci, a dokud rostliny normálně rostou, nevšímám si toho. Pesticidy to u mne zaručeně není. V horkých dnech to vidím u většiny odrůd, takže mám za to, že je to součást strategie rostliny ke zmenšení plochy listu a tím ušetření vody, jinak ztracené výparem.

Černání okrajů listů jsem nikde nezpozoroval, takže asi mám draslíku dost. Anebo blbě koukám.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 15.6.2020 21:56

Milane, díky za odpověď ohledně substrátů. Je to pro mě inspirace pro příští rok. Na zahradě žádné postřiky nepoužívám, kompost si "vyrábím" z vlastního listí a trávy. Hnůj jsem používal v posledních letech granulovaný, letos ani to ne. Takže případná rezidua pesticidů či herbicidů se mohly dostat k rajčatům jedině ze substrátu. Kroucení listů bylo a je různorodé. Spodní listy na některých rostlinách se kroutily do ruličky nahoru, vyšší patra už ne, na většině rostlin jsou celé listy "svěšené" dolů, a na jiných jsou zese jakoby rozevláté a hlávní stonek se při vyvazování klikatí. Ale může to být i normální vlastnost odrůd jež neznám. Jinak rostou pěkně. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika