Rajče - septoriová skvrnitost?



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
13.6.2020 20:27

S Agro substráty, ať už výsevními či pěstebními, nemám dobré zkušenosti. Špatně drží vodu a vždycky jsem měl pocit, že rostlinám něco chybí, a to i když jsem je míchal se zeminou ze zahrady. A ačkoliv výrobce ujišťuje, že mají základní dávku živin, oproti jiným substrátům (Gramoflor, Forestina) se v nich rajčatům dařilo hůř. Takže už je nepoužívám.

Milan HP 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Petr L - (21) - 181.178 (?), 10.6.2020 12:10, zobrazeno: 1843x

Zdravím, na spodních listech rajčete se mně vyskytují hnědé fleky, většinou na okrajích, ale někdy i uprostřed. Většinu takto postižených listů jsem již otrhal. Bohužel nemám vyfoceno, ale postižení se nachází i na výše uložených listech viz foto. Mám podezření na septoriovou skvrnitost, ale myslím, si že je to příliš brzy. Doufám, že se jedná o běžné popálení od slunce. Pěstoval jsem ze semínka a za oknem, takže s nějakým šokem jsem od slunce jsem počítal (i když jsem otužoval), moc slunečných dnů ale teď nebylo. Děkuji za názory a doporučení.

detail listu
detail listu
celá rostlina
celá rostlina
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 104.252 (?), 10.6.2020 13:24

Rajčata máte nasazené jen v kupovaném substrátu nebo jste tam něco přidal? Vypadá to jako nedostatek hořčíku a vápníku. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr L - (21) - 181.178 (?), 10.6.2020 13:43

V kupovaném, Agro substrát zahradnický. Včera jsem poprvé přihnojil Kristalonem Gold.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 60.164 (?), 10.6.2020 13:56

Septoriová skvrnitost to není. Spíše chloróza- nedostatek hořčíku a železa. Nejlepší by bylo střiknout to fytovitem. Také se mně to stalo a za několik dní bylo vše v pořádku.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 13.6.2020 20:27

S Agro substráty, ať už výsevními či pěstebními, nemám dobré zkušenosti. Špatně drží vodu a vždycky jsem měl pocit, že rostlinám něco chybí, a to i když jsem je míchal se zeminou ze zahrady. A ačkoliv výrobce ujišťuje, že mají základní dávku živin, oproti jiným substrátům (Gramoflor, Forestina) se v nich rajčatům dařilo hůř. Takže už je nepoužívám.

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 14.6.2020 10:08

Milane, nepoužíváte kupované substráty vůbec, nebo používáte jinou značku? I já mám totiž podobný "pocit", že rostlinám "něco" scházelo do té doby, než jsem je začal přihnojovat. Navíc se mi letos i trochu kroutí listy (patrně vlivem reziduí pesticidů v substrátu, loni bylo vše O.K.), ale naštěstí jen málo, a různě u každé odrůdy, některá více, jiná méně, či vůbec. U odrůdy s bramborovou natí (Grub´s Mystery Green) se projevil patrně i nedostatek draslíku (černání okrajů listů), na což jsem reagoval zálivkou se síranem draselným (2 ml na 1 l vody). Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 14.6.2020 19:34

Mirku, letos bylo období, psal jsem o něm, kdy jsem nepoužíval substráty vůbec. Smíchal jsem hlínu ze zahrady, písek a perlit a bylo. Jenže pak se ukázalo, že je to pořád trochu moc těžké, takže jsem do téhle směsi začal přidávat i výsevní Gramoflor - 3 litry hlíny, 6 hrstí perlitu, 4 hrsti písku a 6 hrstí Gramofloru (ale myslím, že ten přesný poměr není zas až tak důležitý). A roste to v tom velice slušně. Na semínka používám Gramoflor čistý, a na řízky střídavě: někdy čistý Gramoflor a někdy směs. Nedávno neměli Gramoflor, tak jsem koupil vypařovanou výsevní Forestinu. Ale ten Gramoflor je podle mé zkušenosti nejlepší, i když taky nejdražší.

Kroucení listů je mým denním chlebem: některé odrůdy kroutí listy okraji nahoru - zrovna teď Helsing Junction Blue (ale jen on) na zahradě normálně v zemi, která zaručeně neobsahuje žádné pesticidy, a některé zase dolu, to ale většinou doma, kde asi nemají optimální podmínky. Dokud listy nezačnou jevit jiné příznaky nemoci, a dokud rostliny normálně rostou, nevšímám si toho. Pesticidy to u mne zaručeně není. V horkých dnech to vidím u většiny odrůd, takže mám za to, že je to součást strategie rostliny ke zmenšení plochy listu a tím ušetření vody, jinak ztracené výparem.

Černání okrajů listů jsem nikde nezpozoroval, takže asi mám draslíku dost. Anebo blbě koukám.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 15.6.2020 21:56

Milane, díky za odpověď ohledně substrátů. Je to pro mě inspirace pro příští rok. Na zahradě žádné postřiky nepoužívám, kompost si "vyrábím" z vlastního listí a trávy. Hnůj jsem používal v posledních letech granulovaný, letos ani to ne. Takže případná rezidua pesticidů či herbicidů se mohly dostat k rajčatům jedině ze substrátu. Kroucení listů bylo a je různorodé. Spodní listy na některých rostlinách se kroutily do ruličky nahoru, vyšší patra už ne, na většině rostlin jsou celé listy "svěšené" dolů, a na jiných jsou zese jakoby rozevláté a hlávní stonek se při vyvazování klikatí. Ale může to být i normální vlastnost odrůd jež neznám. Jinak rostou pěkně. Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika