Rajčatový hokus pokus - plísni navzdory



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
11.1.2019 11:19

Samozřejmě. Vilma je kompaktnější, opravdu pomalu rostoucí, dosahuje výšky rostliny do 75 cm, hodně košatí. Plody jsou velikosti třešní, poměrně kyselé. Balkonzauber (u nás prodávaný pod jménem Balkonové červené) je vyšší, tak kolem 1m, nekošatí tolik, plody jsou větší, něco jako kulatá švestka, sladší. Chuťově tak 6 oproti 5 u Vilmy (stupnice 0 - 10). Vilma se mi ale zdá odolnější vůči nedostatku vápníku a snad i chorobám. U Vilmy jsem také zjistil bezproblémové dlouhodobé dozrávání, pokud je utržena zelená na konci sezöny (loni půlka listopadu). Ještě teď je mám ve spíži - teplota kolem 11°C. Balkonzauber přestal plodit už někdy na začátku října. Oboje jsem měl v cca 7,5l květináčích na balkönech.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2018 11:40

24.6.18 Ochutnávka další odrůdy: Balkónové červené/Balkonzauber, které se urodilo na východním, tedy méně slunečném, balkóně. Výborná, trochu méně sladká než Stupice a Start (možná míň slunce), pohodově rajčatová chuť, správné kyselinky. Největší z nich mělo 28g, ty další shodně 17. A na řadě je už zapálená Vilma. Ale také jí nechám ještě nějaký čas. Všechny odrůdy, které jsem dosud ochutnal, tedy Start, Stupice, Bonset a BČ mohu jen vřele doporučit.
Počasí je nadále plísni příznivé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 185.138 (?), 24.6.2018 14:28

Vilmy už jsem sklízela v truhlíku na okně a seté byly 3.3. Ty vaše asi nebyly z časnějších výsevů?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 24.6.2018 15:20

Byly z vyseté 19.1. Nepřisvětloval jsem je, takže rostly hodně pomalu. A i teď jsou na východním - tedy tom horším - balkóně, a to už někdy od počátku dubna, kdy začalo být hezky.. To samé Balkonové Červené. Roste mi to nějak pomalu, i Eva T. to říká. Ale nestěžuju si.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 130.30 (?), 10.1.2019 18:30

Dobrý den,

můžete, prosím, stručně porovnat vzrůst a chuť Vilmy a Balkonzauber?

Děkuji.

Milan C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 11.1.2019 11:19

Samozřejmě. Vilma je kompaktnější, opravdu pomalu rostoucí, dosahuje výšky rostliny do 75 cm, hodně košatí. Plody jsou velikosti třešní, poměrně kyselé. Balkonzauber (u nás prodávaný pod jménem Balkonové červené) je vyšší, tak kolem 1m, nekošatí tolik, plody jsou větší, něco jako kulatá švestka, sladší. Chuťově tak 6 oproti 5 u Vilmy (stupnice 0 - 10). Vilma se mi ale zdá odolnější vůči nedostatku vápníku a snad i chorobám. U Vilmy jsem také zjistil bezproblémové dlouhodobé dozrávání, pokud je utržena zelená na konci sezöny (loni půlka listopadu). Ještě teď je mám ve spíži - teplota kolem 11°C. Balkonzauber přestal plodit už někdy na začátku října. Oboje jsem měl v cca 7,5l květináčích na balkönech.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 130.29 (?), 11.1.2019 13:41

Opravdu moc děkuji za rychlou a detailní odpověď! Vilmu pěstuji ve 30cm kořenáčích, keře mají po obvodu 4 opěrné tyčky. Výška odpovídá Vašemu popisu. Vadilo mně, že keř je velmi hustý a plody jsou schované (neosluněné) uvnitř (semena Moravoseed 2018). Celkově je Vilma velmi zdravá, ale listy uvnitř keře jsem musel pravidelně odstraňovat - usychaly a mohly by být základem pro rozvoj houbových chorob. Na druhou stranu není třeba vyvazovat výhony - jsou krátké a silné, nevylamují se. Je třeba vyvazovat postranní výhony u Balkonzauber? Jak rostliny Balkonzauber stabilizujete proti větru Vy? Prosím o stručnou reakci. Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 12.1.2019 0:33

Ano, některé výhony Bz bylo třeba vyvázat. Používám v Grow shopu koupené bambusové stvoly 1,05m, kus za bůra. Na Bz je to dostatečná délka. Kolem výztuže udusám hlínu, aby držela. Případně výztuž připevním k zábradlí nebo mezi sebou. Ale samozřejmě jde použít i vhodné klacky zadara. Vítr mi loni nadělal spoustu rotyky, ale ani ve stupni 5 mi nedokázal nic moc zničit.

Mám semena Vilmy od stejného dodavatele, takže mají přesně stejnou stavbu těla. Prostě se musí ta rajčátka hodně hledat (některá jsem nenašel, takže mi tam uschla). Ale to, že nejsou osluněná, vůbec nic nemění na chuti nebo růstu plodů. Většina zahrádkářů otrhává spodní listy, které "stíní", ale jediný důvod je, že rostliny usychají po dešti rychleji a může do nich vítr a tak je redukováno nebezpečí plísně. Pokud plíseň nehrozí, otrhávání zdravých listů nedává smysl - asimilují a vyživují rostlinu i plody. Něco jiného je pak odstřihávání listů odumírajících: ty by měly být odstraněny co nejdřív, protože rostlina se někdy snaží je udržet naživu a tím se vysiluje.

Klíčovým problémem pěstování rajčat (kromě nemocí) je vstřebávání nezbytného vápníku. Můj problém číslo 1. Což souvisí s vývojem kořenového systému. Kdykoliv se kořenový systém opozdí za vývojem rostliny (nedostatek světla, vody, živin, ale i příliš nízká či vysoká teplota), odumírají některé listy, rostlina prostě neprospívá. Takže letos přidávám 3 zdroje vápníku do směsi na pěstování v květináčích: popel, mletý dolomitský vápenec a drcené skořápky. Pomáhá to, ale jen částečně.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 130.29 (?), 21.1.2019 15:37

Tak to asi zůstanu u Vilmy - chuť je srovnatelná s Balkonzauber, dá méně práce s vyvazováním a hlavně - je u ní menší nebezpečí poškození větrem (menší výška). Vilmy tedy budou i v roce 2019 ve čtyřech kořenáčích o průměru 30 cm u jižní zdi na schodech (tentokrát jsou zdrojem semen Dobrá semena).

Na balkóně (východní orientace) mám dřevěnou dětskou židličku se šikmými bočnicemi a dvěma "policemi" - opěrkou pod nohy a sedákem. Ve stínu za mléčným sklem zábradlí pěstuji na spodní polici v 50cm truhlíku dvě sazenice měsíčního jahodníku Rujana. Na horní polici (na sluníčku) byly v roce 2018 v podobném truhlíku dvě Vilmy. V roce 2019 tam bude místo Vilmy červený Tom Thumb (zdroj Semo). Má to vnuk na zobání - když nás s babičkou navštíví.

Milan C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 21.1.2019 22:41

To je myslím dobré hozhodnutí, tedy zůstat u Vilmy. Jen pokud bude plně vystavena větru, stejně potřebuje nějakou podporu. Myslím, že minimální objem půdy na jednu rostlinu je 5 - 6 litrů.

Tom Thumb neznám, ale vygooglil jsem, že má DTM - čas od výsadby do zralosti - 70 dní (pro srovnání Stupice 55). To se mi zdá docela dlouho. A že vyžaduje hodně slunce, což asi na východním balkóně bude trochu problém.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 130.30 (?), 31.1.2019 16:54

Máte, prosím, zkušenosti s odrůdou Minigold (Semo)? Především s typem vzrůstu (výška, větvení - nutnost vyvazování) a chutí? Děkuji za informace a za ochotu!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika