Rajčata pro rok 2020



host - 210.186 (?)
20.4.2020 18:29

Vladimíre, děkuju za upozornění na fotky, nenapadá mě jak k tomu mohlo dojít, dělal jsem je stejným způsobem jako mnoho fotek předtím. ale ověřím a pokusím napravit.

Jinak přesto, že rajčat je tolik druhů nechce se mi věřit, že by byl druh, který by vyloženě nebyl dobrý nebo nechutnal, ale to mi nejspíše potvrdíte nebo vyvrátíte. Je to asi stejné jako s jiným ovocem nebo zeleninou, jednomu chutná to, ale druhému ne. Ale rád bych, letos nebo i příště, ochutnal jiné rajče než to, jaké známe u nás doma a to klasická červená. Už jen jiná barva, než na jakou jsem zvyklý, je unikát tak jako bílé jahody nebo fialové mrkve :-)

Zdravím. Petr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 196.73 (?), 20.4.2020 14:32

Pan Petr,

rastlinky Black Cherry máte pekné pevné, túto odrodu som pestovala asi pred 3 rokmi, chutia v pohode, ale posledné 2 roky dávam z tmavších cherry Mini Kumato (Grape). Doporučujem ešte pred výsadbou dávať cez deň von na slnko otužovať a na noc do teploty 10-15 stupňov. Po výsadbu von je temer mesiac čas, rastlinky spomalia trocha rast, spevnejú, príp. ich môžete ešte presadiť do väčších sadbovčov, ak by boli príliš prekorenené a ožltali im spodné listy.

 O odrodách vhodných pre vás k budúcemu roku sa poradím s Vladimírom, pestujeme dosť rovnakých odrôd, mnohé mám aj od neho. 

Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 210.186 (?), 20.4.2020 16:05

Zdravím vás, p./sl. Evo,

děkuji, že jste se také ozvala tak jako pan Vladimír.

Budu reagovat na oba dva vaše příspěvky... Co se týče otužování, jak píšete tak je jěsíc před výsadbou ven a s mírným otužováním jsem již začal, ale jen jednou, dal sem je ven na parapet okna, na kterém jsem, ale uvnitř. Jen na noc jsem je schoval. Tu teplotu asi dosáhnout nedovedu, snad jedině ve sklepě je u nás nejnižší teplota nebo pak ještě ven do kůlny/dílny, k oknu, kde by byly v chladnu a zároveň u okna.

Vždyť já ani nevěděl, že letos nějaké sazenice čehokoliv dělat budu, ale od přítele jsem dostal dvoje kelímky a ostatní sem si koupil sám (sadbovat, miniskleník atd.) a tak jsem se pustil nejen do rajčat, ale mám i dvje papriky, okurky salátovky (ty už jsou ve skleníku na svém stanovišti), dva melouny a troje květiny do závěsných truhlíků.

Je to radost, že se musím opakovat, když cítíte jak to den odedne roste.

U nás má na starosti, jak jsem psal, rok co rok na starosti zahrádku táta, ale vím, že ho jednou nahradím/zastoupím a tak se připravuji a učím :-)

Nevím zda je budu ještě přesazovat, větší kelímky asi už doma nemáme, spíše je uklidím do chladna. U okna jim je sice teď dobře, ale asi u jedné nebo dvou sazenic jsem trochu, u konců listů, popálil lístky, ale je to minimálně.

Ještě jsem jim chtěl dopřát dobrou zeminu a tak jsem do substrátu (na rajčata a papriky) přidal trochu drceného zeolitu.

Pokud bych se měl vyjádřit k vaší druhé reakci... přístupnost záhonu nebo zalévání není problém. Máme klasické dlouhé záhony široké asi 1,5m a dlouhé třeba 6m mezi nimiž cihlové chodníčky. Takže tuhle činnost bych měl zvládat bez problémů. Stejně tak vyštipování, od otce vím již dlouhá leta jaké výhony vyštipovat a to jsem už musel i u letošních sazenic, které už také výhonky u nejspodnějších listů mezi stonkem dělali.

To případně napadení je trochu horší jelikož zrakem nepoznám zda je rostlina napadená, ale nebdu na to sám takže mi s tím vždy někdo pomůže.

Ještě ych měl asi napsat, že jsme doma sice jen 2, ale ve stejném městě bydlí i bratr v rodinou a i sousedům dáváme každý rok třeba nadbytek brosvkí takže pokud bychom sami rajčata nezvládali konzumovat, vždy se někdo najde, kdo za ně bude rád. My sázeli vždy tak kolem 10 až 15 rostlin, nemáme velkou zahradu a otec už pár záhonů osel trávou protože už toho na něj bylo moc a nechtěl mít prázdné záhony. Každopádně budu velice rád za semínka, ikdyž je mi to trochu hloupé je po vás chtít, když jste je sami někdy museli poprvé koupit. Nechám to na vás :-).

Jinak pokud jde o využití u nás doma, tolik na závěr, tak máme rády malá drobná cherry jen tak na chuť (saláty děláme spíše z klasických červených), ale kromě jednohubek také používáme rajčata na vaření. Přiznám se, že jsem doposud znal především ta klasická červená (kterých je i tak hodně), ale nepěstovali jsme nic konkrétního, většinou otec usušil semínka z aktuálně sklízených rajčat, ale zajímají mě právě i ty neobvyklé odrůdy, jak tvarem tak barvou.

Pardon za delší psaní, achtěl jsem odpovědět na vše a ještě něco doplnit. Paní Evo, děkuji za kontakt, odepíši.

Mějte se a díky za podporu :-).

Petr

Ambrozia Gold
Ambrozia Gold
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 196.73 (?), 21.4.2020 6:52

Pane Peťře,

Ambrosie sú veľmi chutné, sladučké, ale dosť náchylné na choroby, príp. plody dosť opadávali. Pestovala som ich minulé 2 roky a z týchto dôvodov som ich už tento rok nevysádzala. Aj na vašej foto, hoci je rastlinka pevná, nevytianuá, spodné listy nie sú v poriadku a myslím, že to nie je spálením od slnka. Ak chcete vysadiť odolnejšiu cherry, skúste v obchode kúpiť plody niektorých hybridov pestovaných u vás v Čechách- napr Měďuňku, Nelinku, Hranáček... Vyskúšajte, ako vám chutia, zoberte semieka, dajte vykvasiť, usušiť a môžete vysiať na budúci rok, takáto 2. generácia F2 je ešte pomerne stabilná, odrody sú šľachtené na skorosť a odolnosť k chorobám. Ja som takto po minulé roky pestovala Měduňku(Juanita F1) a Hranáček(SwetelleF1) zo semie plodov z našich slovenských fariem a bola som spokojná. Budem rada, ak sa ozvete, určite máte pri zrakovom postihnutí oveľa lepšie vyvinuté ďalšie zmysly ako napr. čuch, chuť... a rada si prečítam váš názor.

 Prajem veľa úspechov v záhradníčení     Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 196.73 (?), 20.4.2020 14:15

 Pan Petr!

Krásny príspevok, tešia ma takíto začínajúci záhrakári a dokonca s handicapom. Prajem veľa úspechov v pestovaní, o to viac vás určite prekvapí chuť i vôňa domácich rajčín. 

Ukazuje sa ale slabosť tohto fóra, že v poslednom čase sa nedajú posielať súkromné správy. Rada poradím, príp. darujem semienka k budúcemu roku.

Vladimíre, som rada, že si sa tiež ozval- patríš k najlepším odboníkom na rajčiny v Čechách, rada by som vedela, aké odrody by si doporučil p. Petrovi. Je to tak trocha výzva, pretože treba brať do úvahy viacero faktorov (napr. aký je prístup na záhon, možnosť polievania, náročnosť vyštipovania u tyčkových odrôd, obtiažnosť vyväzovania, odolnosť k chorobám...)

Prajem veľa radosti z pestovania eva.gal@azet.sk

                                                                                   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.188 (?), 20.4.2020 16:41

Ahoj Petře,

Sazenice rajčat máš pěkné, líbí se mně. Já mám některé stejně velké, také jsem semena vyséval někdy začátkem měsíce března. Mám také plno dalších, které jsem vyséval v průběhu března a ty jsou poloviční. Tyto větší začínám otužovat a snažím se tím také omezit růst nadzemní části a tím podpořit tvorbu kořenů. Zdají se mně dost velké a 15. květen je ještě v nedohlednu- budu je dávat ven bez možnosti nějaké ochrany před pozdními mrazíky.Když se ráno zvýší teplota vzduchu venku k deseti stupňům, tak je vynesu na balkon. Když jsem minulý týden začínal, tak jsem je tam dal jen na dvě tři hodiny a také jsem je částečně chránil před přímým sluncem aby se nespálily.

           Vladimír

PS.: Jen bych tě chtěl upozornit, že všechny ty fotky máš vzhůru nohama.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 210.186 (?), 20.4.2020 18:29

Vladimíre, děkuju za upozornění na fotky, nenapadá mě jak k tomu mohlo dojít, dělal jsem je stejným způsobem jako mnoho fotek předtím. ale ověřím a pokusím napravit.

Jinak přesto, že rajčat je tolik druhů nechce se mi věřit, že by byl druh, který by vyloženě nebyl dobrý nebo nechutnal, ale to mi nejspíše potvrdíte nebo vyvrátíte. Je to asi stejné jako s jiným ovocem nebo zeleninou, jednomu chutná to, ale druhému ne. Ale rád bych, letos nebo i příště, ochutnal jiné rajče než to, jaké známe u nás doma a to klasická červená. Už jen jiná barva, než na jakou jsem zvyklý, je unikát tak jako bílé jahody nebo fialové mrkve :-)

Zdravím. Petr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 60.188 (?), 20.4.2020 19:14

Petře, máš pravdu. Rajčata mohou být různých barev a to červená (red), růžová (pink), zelená (green), žlutá (yellow), hnědá (chocolate), oranžová (orange), černá (black), bílá (white) a také moderní barva modrá až do černa, ale tyto já nepěstuji. Já osobně mám nejraději růžová. Potom existují ještě odrůdy s rajčaty vícebarevné, většinou pruhované (stripe). Semena většiny výše uvedených barev mám. Také mně chutnají všechna rajčata, ale někdy se mně stane, že ačkoliv je rajče deklarováno jako v velmi sladká s mně podaří vypěstovat kyselá. Není to odrůdou, ale pěstováním, většinou něco chybí. To je o tom pěstování, nikdy člověk neví jaká bude sezóna a jak se to všechno vyvrbí.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.188 (?), 20.4.2020 17:15

Ahoj Evi,

jak jistě víš, poslat někomu semena není žádný problém, ale poslat takovou odrůdu, aby se dotyčnému líbila a chutnala mu, je těžší. Zatím nad tím, co Petrovi pošlu nepřemýšlím už i proto, že letos budu pěstovat plno nových odrůd velikosti cherry. Asi nejlepší by bylo, kdyby si Petr některé odůdy ochutnal, a sám se rozhodl,  což až tak nereálné není.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (734) - 196.73 (?), 21.4.2020 6:25

Máš pravdu Vladimíre, najlepšie je ochutnať nejakú odrodu sám a potom sa rozhodnúť.Na to je do jesene čas. Aj ja tento rok testujem veľa nových odrôd. celkovo mám vysadených 100 druhov, z toho 48 takých čo som ešte nepestovala. tak na jeseň uvidíme.

Prajem všetkým veľa úspechov v tohoročnej sezóne a nech nám konečne naprš do zásobníkov, aby bolo čím v lete polievať.

 Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 53.11 (?), 27.4.2020 1:28

Zdravím všechny pěstitele, u tyčkových rajčat se mi ohromně osvědčily spirály ze silného materiálu 10 mm pozinkované. Odpadá jakékoli vyvazování, i silné rostliny spirála perfektně udrží. Běžně dostupné tenke spirály jsou podle mě na nic. Možná už jsem se ptala a vy jak jsi rajčata značí, vůbec nechápu jak může udržet pořádek ve stovce odrůd a rozlišit je. já i pro svých pár různých odrůd používám navlékací pásky a popisuje je fixou na CD. Jinak bych se v tom nevyznala. Jarmila

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika