Rajčata po přesazení - postižení listů



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?)
2.6.2019 21:56

Nevím, zda komár nebo velbloud. Jedno ale lze říct s relativní jistotou: je to jeden z faktorů, které podstatně ovlivňují prospívání doma pěstovaných sazenic. Není pochyb o tom, že ostatní vámi zmiňované faktory hrají rovněž svou roli. Jenže ty dětské nemoci dost podstatně snižují prosperitu rostlin a tím i úrodu. Není tedy na škodu o tom vědět. A pokud chceme rajčata rychlit, je ještě důležitější.

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 1.6.2019 22:45

Ano, teď si vzpomínám, že loni po mnoha zamračených dnech mi jeden velmi slunečný den dokázal popálit rostliny, které více-méně rostly pod umělým osvětlením, i za oknem. Měl jsem za to, že UV složka je ta jediná ničivá, ale tohle dokazuje, že i ostatní vlnové délky při náhlém dramatickém zvýšení intenzity můžou škodit. Tenkrát ovšem nezbělaly celé listy, ale vytvořily se jen skvrny a listy s nimi ještě dlouho fungovaly - tedy zbytek zůstal zelený. Takže odfiltrování UV sklem snížilo rozsah poškození.

Závěr: heslo dne je otužování za všech jen trochu příznivých okolnostíwink.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.175 (?), 2.6.2019 5:14

Taky jsem se spálil, když jsem se poprvé na jaře vysolil na přehradu. A to jsem nevěděl nic o UV, ale příští rok jsem si to pamatoval a set sakra si to rozmyslel. Není o čem bádat, jen si to pamatovat.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.6.2019 22:01

Vladimíre, Ty jsi jiný druh.

Tobě se rajčata nikdy nespálí sluncem, třeba jen částečně? Pak smekám.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 135.151 (?), 2.6.2019 23:50

Nevkládej mně do úst, co jsem nikdy neřekl. Není moc vhodné,  používat výrazy jako ty jsi jiný druh. Nerozumím, co jsi tím chtěl říct. Obvykle nepoužívám invektivy vůči ostatním i když s nimi nesouhlasím.

Stejně jako jsem se mnohokrát spálil na slunci, tak se mně spálila i rajčata. Rajčata ani slunce za to nemohly, mohl jsem za to vždy jen já svou blbostí. To je vše, co jsem chtěl o připálených listech rajčat říci.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 6.6.2019 0:30

Vladimíre, to nebyla invektiva. Chtěl jsem tím říct, že rajčata a lidi se připalují trochu jinak. A není pochyb o tom, že za to vždycky můžeme jen my sami.

Pamatuju se, že buď Ty nebo někdo jiný, na tom nezáleží, doporučoval mírné stínění velmi řídkou textilií - dobrý nápad. Můj problém je, že nedokážu vystihnout ten pravý okamžik změny počasí. Zákon schválnosti tomu chce, že většinou nejsem doma, když to začne pálit.

No, spálení není fatální problém, ty rostliny se z toho vzpamatují, ale pořád si myslím, že kdyby toho byly ušetřeny, byly by na tom líp a i víc plodily. Takže stále hledám řešení. Možná sis všiml, že ta řešení často hledám v maličkostech, které ale mohou být tím závažíčkem, které to převáží na dobrou stranu. Jako třeba u prevence proti suché hnilobě. 

Takže prosím Tě, nehledej ostny v tom, co napíšu. Vím, můj styl tak může vyznít, ale to je naprosto nezamýšlený efekt.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.6.2019 0:11

Nestahujme kalhoty před brodem. I když letošek vypadá, že bude plísni mnohem nápomocnější než loňský rok.

Ale mně se to mluví: okolo nás v kopcích už dávno bývalí zemědělci nic nepěstují: už jen za dotace sekají louky a pastviny, které dřív byly pole. I přesto jsem předloni dostal plnou plísňovou palbu. Tak taky čekám napjatě.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 160.246 (?), 2.6.2019 7:31

Já to vidím tak, že základní problém sazenic vypěstovaných za oknem je ultrafialové záření,

Delate z komara velblouda! Ty rostliny jen stradaly nekde v kelimku a nyni cekaji na zotavení. Jsou na nich viditelne stopy nedostatku ve vyzive, mozna i prehnojeni (krabate listy), ale muze to byt i odrudova vlastnost. Jsou na nich i tmave skvrny, coz muze byt chladem nebo opet nedostatkem nekterého prvku, viditelne jsou v premokrenem substratu, svetla barva listu a zluty odstin vrcholku taky o necem svedci. Ta rajcata si jen prochazi detskymi nemocemi zacatku pestovani v nelaboratornich podminkach.

Pro pestitele: nechte rajcata na pokoji tak dlouho az zacnou viditelne rust a zotavovat se, pak se uvidi. Klidne si zapestujte ze spodniho zalistku dalsi vyhon, poskozene listy bud upadnou, nebo je pote odstranite jako nevhodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 181.178 (?), 2.6.2019 10:29

Děkuji všem za odpovědi! Primárně mně šlo o to vyloučit houbovitou chorobu a to se stalo, příští rok už budu moudřejší a pokusím se otužovat ještě více. Taktéž souhlasím, že rostliny před přesazením v závěru v kelímku trpěly na nedostatek místa i výživy a teď se čeká až pořádně zakoření, do toho šok ze substrátu, přirozené klimatické podmínky-pravidelně se mně z toho vzpamatovávají asi 14 dnů po přesazení ven. Letos mě zmátlo, že se to projevilo selektivně na jedné odrůdě-asi méně odolná a hůře snáší tyhle stresy. S přihnojováním čekám cca 6 týdnů, pak dávám Kristalon, Vitality Komplex a rostou jako z vody!

Co se týká objemu nádob, tak keříčkovité dávám cca 10 litrů substrátu, tyčkové sázím po dvou do 16-17 litrů.

Jinak proti plísni určitě v polovině června preventivně stříknu, nechci se jí vzdát bez boje a bohužel nemám podmínky, abych rajčata lépe bránil (samozřejmě odstraňuji spodní listy, dávám pozor na zálivku atd.).

PL

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2729) - 6.138 (?), 2.6.2019 21:56

Nevím, zda komár nebo velbloud. Jedno ale lze říct s relativní jistotou: je to jeden z faktorů, které podstatně ovlivňují prospívání doma pěstovaných sazenic. Není pochyb o tom, že ostatní vámi zmiňované faktory hrají rovněž svou roli. Jenže ty dětské nemoci dost podstatně snižují prosperitu rostlin a tím i úrodu. Není tedy na škodu o tom vědět. A pokud chceme rajčata rychlit, je ještě důležitější.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 56.106 (?), 4.6.2019 9:24

Dobry den,

podla mna tym nafotenym rajcinam nic extra nie je, vady krasy. Len tie nelaboratorne podmienky. Oni sa rychlo spamataju, len s nimi nic netreba robit, ani striekat, ani hnojit atd. Ako pisali uz predomnou. Moje uvodne skusenosti ma ucia, ze rajciny su velmi odolny druh, spamataju sa zo zmien pocasia, aj tazkeho mechanickeho poskodenia, len trpezlivost... Ak by predsa.., ten spodny zalistok zdravy nechat vyrast ako druhy vyhon, je najlepsi napad. Plesen ale uz je ina kava. Cukety, papriky a uhorky su ovela krehkejsie, ako ma naucila tato jar-resp nejar.

Katka     

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika