Rajčata na sušení



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
               
bohous - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 167.11 (?) 
27.2.2023 15:25

Zdravím pěstitele, máte někdo zkušenost se sušením odrůdy Herodes? Měla by být hodně dužnatá. Loni jsme sušili poprvé, co nám zbyly Start. Hodně se seschly, po nasáknutí olejem byly skvělé ale chtělo by to něco dužnatějšího.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                  
host - 81.144 (?), 27.2.2023 15:53
Olej už nedávám, není to sice chutově špatné s bylinkama na přímý konzum, ale to už si mohu dát plátek uzené bokoviny a nebude to tak tučné... Skladuju je jen tak usušené ve sklenici a občas se přidají třeba pod maso. Jednou jsem sušil takové hodně podlouhlé červené a masité, ale nevím jak se jmenovala, ta byla nejlepší. Suším venku na slunci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 27.2.2023 19:50

Suší se většinou odrůdy, které jsou pro tento způsob zpracování více méně přímo určené. Počínaje San Marzany, přes Scatolone (semena dostupné i u nás) nebo také odrůdy vzájemně podobné-Opalka, Andes Horn, Gilbertie, Jersey devil, atd. Všechno jsou to nehybridní odrůdy, takže si je může každý sám množit.

Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.2.2023 22:38

Mám výborné zkušenosti (tedy chuťové, o pracnosti nemluvím) se sušením cherry rajčátek Koralik, Crokini, Primabella, Consuelo. Startky a podobně veliké cocktaily jsem sušil také, ale nebylo to to pravé ořechové. Herodes vypadá jako biftekové rajče (nemám s Herodesem žádnou zkušenost), a ty jsem z programu sušení vyřadil úplně. Bifteky jsou výborné hlavně syrové, případně na zavaření na omáčku. Ale sušené vycházejí takové nemastné neslané. Nekoncentruje se v nich ta rajčatová chuť dostatečně.

Varování: pracnost sušení cherry rajčat je hodně vopruzová. Ale ten výsledek opravdu stojí za to. Krájím je jen napůl a suším v sušičce, tak, aby nepřischly k podkladu, tedy slupkou dolů. Naplnit pět pater sušičky mi zabere 2 až 3 hodiny.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 60.99 (?), 27.2.2023 22:55

Asi nejlepší z menších rajčat bylo pro mne Pienollo del Vesuvio, jednoruše se jen rozkrojí na půl a suší. Vynikající chuť (jen tak bez nějakého nakládání)-

           Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 27.2.2023 23:28

Dík za tip. A přesně: žádný olej, nevcucnou ho. Nasušit a šup do uzavřených skleniček, přesně tak, jak jsi mi kdysi radil. Jo, a s tím umělým světlem, tedy denní bílou, jsi měl taky naprostou pravdu. Všechny ty růstové barevnosti jen žraly energii a efekt nebyl vidět. 

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 28.2.2023 7:33
Pane Milane, to že rajčata nevcucnou olej, řekněte těm co mám ještě ve sklenici.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.2.2023 18:37

Tak ta moje nevcucla ani kapičku. Třeba jsem je přesušil. Byly to cherry a po půl roce byly stejné jako na začátku. Možná to bylo i odrůdou. A navíc ten olej (a byl řecký panenský olivový) chutnal divně. Takže od té doby je skladuju nasucho.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.144 (?), 28.2.2023 19:28
Ono asi záleží na době skladování, já tam mám dvě sklenice v oleji, o kterých se dá opravdu řící "ležák" a je vidět, že toho oleje určitě 2 cm ubylo, takže už je ta vrchní vrstva nasuchu. Navíc mi vadí, že ta mastnota je i z venkovní strany, to by se muselo otřít papírovým ubrouskem. Jednou jsem se jich z chuti dost najedl s příchutí česnek a oregáno, až mi pak z toho bylo dosti blivno a od té doby už je nějak nemůžu... A na vaření je to při rostoucích cenách oleje zbytečný luxus. Olej jsem zkoušel použít k přípravě minutek, ale jak jsou tam ta rajčata vymacerovaná, už se to rádo připaluje.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.2.2023 21:55

Já ten olej už nedávám ani do nakládaných paprik či jiné zeleniny. Olivový (ale i jiný) olej je sice antioxidant, ale proč ho dávat do zavařených zásob? Takže si prostě otevřu papriky, naleju na ně něco málo čerstvého oleje (to zjemní a vylepší chuť), případně, ale to málokdy, přidám i nějaké to koření. A je to dobré. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika