Rajcata - kruceni listu zhora nadol, sede zilky na spoednej strane listov



host - 208.66 (?)
31.5.2011 13:00

Kroucení listů samotné asi není problém, pokud rostlina jinak prospívá. Mám stupické skleníkové pěstované venku v kýblech pod stříškou. kroutí se horní patra nehorázně, ale posléze se rozvinou a jsou tmavě zelené, nasazují plody a celkově vypadjí zdravě. už dostahují výšky přes 1 metr. Takže pokud se jim jinak daří, neřešil bych to, zalévat na večer, necákat na listy, NEROSIT!!! a pozor, rajčata taky většinou nemají rády teploty nad 30°C v kombinaci s dlouhým přímým slunečním svitem

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 56.244 (?), 30.5.2011 23:23, zobrazeno: 27467x

Prosim o radu. Na presklenom balkone (dobre vetranom) pestujem cca 6-8 rajskych. Rajske jsem vysazoval jiz v lednu tak jsou jiz ponekud vyssi a s plody. Pred mesicem jsem bohuzel 2xrosil rajcata a vylamoval bocne vyhonky. Od tej doby sa mi zacali na vsetkych rajcatach krutit listy od vrcholu smerom dole. Cakal som najprv tyzden v nadeji ze sa jedna o pestitelsku chybu. Za tyzden vsak preslo krutenie z hornych listov na celu rostlinu. Na spednej strane listov sa vytvori sivy povlak (skor uschnutie zil)a listy pak behom cca 2-3 tydny postupne uschynaju, nikde ne cely stonek najednou. Po postriekani kuprikolem doslo k vymiznutiu krutenia listov. Zkousel jsem to postrikat kuprikolem, pak previcur+polyversum, pak dithane+polyversum a posledne alliete. Kazda chemie pomohla priblizne na tyden. Po tydnu se znovu objevi deformovani listu ci stonku listu. Rajcata a stonky jsou nepostizene. Spocatku jsem si myslel ze je to nadmernym hnojenim, nedostatkem ci prebytkem vody, vylamovanim vyhonov. Nic z toho se mi nepovedlo zjistit. Nachylnejsi su cherry rajcata - na kterych bych rekl ze se toto onemocneni drzi. Hybridy F1 jsou ponekud odolnejsi - dokonce bych tvrdil ze u nich onemocneni neprogreduje ale spise dochazi k re-nakaze z chery rajcat. Odstranil jsem tedy skoro vsechny postizene listy a taky bez efektu. Dostal jsem ted novy hybrid F1 torro a po tydenem pobyte z ostatnymi rajskymi na balkone se zacal krutit taky - za tuto dobu jsem ho stihnul dvakrat zalit a teda predpokladam ze se jedna tedy skutecne o infekcni onemocneni. dekuji za pomoc.

Fotografie zde - zkrucene listy na vrcholu
zde - list po narovnani 
zde, zde a zde - spodna cast listu 
zde - spodny cast listu 
zde - spodny cast listu na jiny rostilne 

Nevidim na tom zadne parazity ale jiz zvazuji ze jako posledne to prostrikam necim proti savemu hmyzu a kdyz to nepomuze tak rajcata vyhodim nebot tolik chemie na balkone jsem jeste nikdy nepouzil. Pokud to pomuze tak na balkone jeste pestuji mnzostvi kaktusu, pepino gold a jahody. Na jahodach hnednu stare listy po okrajich (mozna spalenina po fungicidech, mozna plisen)... dekuji za rady

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 217.146 (?), 31.5.2011 7:44

netreba rosit rajciny.

Nemali ste v rosici zbytok nejakej chemikalie? Hnijivo, fungicid, nsekticid?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 12.23 (?), 31.5.2011 10:43

Mně zase pro změnu se hlavně na vrcholových stoncích stáčí poloviny listů k sobě (jen u některých odrůd) listy, jako kdyby měly rostliny nedostatek vláhy nebo byly napadeny mšicí a stonky jsou jak luk ohnuty k zemi. určitě to však není nedostatkem vody nebo přeschnutím. Taky nevím proč. Nebylo stříkáno a hnojeno minimálně kristalonem už před cca 3 týdny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 208.66 (?), 31.5.2011 13:00

Kroucení listů samotné asi není problém, pokud rostlina jinak prospívá. Mám stupické skleníkové pěstované venku v kýblech pod stříškou. kroutí se horní patra nehorázně, ale posléze se rozvinou a jsou tmavě zelené, nasazují plody a celkově vypadjí zdravě. už dostahují výšky přes 1 metr. Takže pokud se jim jinak daří, neřešil bych to, zalévat na večer, necákat na listy, NEROSIT!!! a pozor, rajčata taky většinou nemají rády teploty nad 30°C v kombinaci s dlouhým přímým slunečním svitem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika