Rajčata - je to plíseň?



host - 144.226 (?)
20.5.2011 12:12

Jsem na tom podobně.

Jak tedy při výsadbě správně postupovat abych se tomu příště vyhnul? A bude z těch letošních ještě něco, vzpamatují se nebo mám vysadit nové?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 43.222 (?), 23.3.2011 20:44, zobrazeno: 19499x

Poslední dva dny všechny rajčata chřadnou a na listech jsou šedé až nažloutlé fleky. Jsou na parapetu nepříliš těsného okna, západní strana. Poslední noci mrzlo a dost foukalo, asi se mohly nachladit. Poznáte co jím je? Vyhodit nebo počkat? Je to můj první výsev v životě. Daleko jsem se, pravda, asi nedostal.    Rosťa


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 16.163 (?), 24.3.2011 9:07

Z jistěte, zda na spodní straně listů je nejaký bělavý či jiný povlak v místě, kde se nachází skvrny. V tom případě by se mohlo jednat o houbové onemocnění. Je-li spodek listů čistý, pak se pravděpodobně jedná skutečně o prochlazení, nebo dokonce namrznutí. Bylo by třeba rostliny přemístit na světlé a teplejší místo. Předpokládám přitom, že byl použit nějaký normální zahradnický substrát, a nejedná se tedy o fyziologickou příčinu (přemokření, přehnojení, nevhodná půdní reakce atd.) Rozhodně bych nevyhodila, na to je vždycky čas. Rajče má vysokou regenerační schopnost, a při úpravě podmínek se pravděpodobně opět rychle vzpamatuje. Samozřejmě poškozené části odumřou, dále již poroste normálně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 43.222 (?), 24.3.2011 16:41

Ty skvrny jsou oboustanně, zprvu na horní straně trochu větší, pletivo je v těch místech průsvitné, skoro až průhledné. Lístky jsou tenčí a míň pevné, než normálně. Jako povlak bych to asi neoznačil. Některé jsou v substrátu pro výsev, vytáhlejší byly přesazené do zahradnického substrátu. Obojí vypadají stejně, u všech čtyř vysazených odrůd. Dám je na jižní parapet, víc světla už mít nemohou. Ze strany místnosti jsem měl nataženou protisluneční clonu z auta s hliníkovým povrchem, používanou na zastínění předního skla. Ten odraz světla jim dělal viditelně dobře, méně se natáčely k oknu. Zalévat se snažím „přiměřeně“. Počkám a preventivně vyseju zbytek semínek do jiného substrátu. Děkuji za názor, Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 64.255 (?), 31.3.2011 21:14

udělali mi to samé během pár hodin, když sem je přemístil ze západního okna-teplota 20 stupňů, zaplý radiátor pod parapetem na okno východní, teplota 12-15stupňů, radiator skoro vypnutý.Nejhorší se mi zdáli, co byli blíž ke sklu.tak by mě také zajímalo jestli je to od sluníčka, nebo zimou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 121.238 (?), 1.4.2011 9:20

Pred 2 rokmi bol velmi teply maj, alebo dokonca april? Uz neviem, ale vtedy sme malicke rajciny dali hned von. Male sadenice su citlive a spalilo ich slnko. Prejavilo sa to tak, ze mali cast listkov uplne bez chlorofylu, ako priesvitny papier. Vtedy bolo vonku 25 C, na zahone 35... a tym malym sadenickam to naozaj ublizilo. Mozno sa take stane aj vo vnutry, kde slnko moze rastliny riadne rozpalit. Vraj je dobra vysoka davka svetla, ale nie priame slnko. Papriky naopak ten vypal uvitali, i ked boli este drobnejsie.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 43.222 (?), 5.5.2011 0:21

Dnes již můžu odpovědět sám sobě: Bylo to spálené slunkem. Pro mladé rajčata, pravděpodobně i pro ty "v pubertě"  je slunko možná horší, než radioaktivita. (Tu jsem zatím nezkoušel.)    Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 147.173 (?), 17.5.2011 17:32

Dobrý den, jsem dnes poprvé. Hledám co se mohlo stát s rajčaty. Za dva dny po vysazení listy na keřících odspodu uvadají. Mají bílou, až jemně žlutou barvu. Takto je postiženo v záhoně z 20 rajčat asi polovina. Na těch se začínají objevovat na vrchu listu hnědavé skvrny.Když dám list zrubu proti oknu skvrny na listě jsou až průsvitné. Toto se mi stalo s rajčaty poprvé. Vůbec nevím co s tím. Vložila bych obrázek, ale neumím.Děkuji všem, kdo mi poradí. Jana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 147.107 (?), 17.5.2011 21:15

Už to tu bylo milionkrát. Je to spálené prudkým sluncem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 144.226 (?), 20.5.2011 12:12

Jsem na tom podobně.

Jak tedy při výsadbě správně postupovat abych se tomu příště vyhnul? A bude z těch letošních ještě něco, vzpamatují se nebo mám vysadit nové?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 20.5.2011 13:22

Ako sa tomu vyvarovať? Ak máte sadenice vo vnútri, dať ich na miesto, ktoré je svetlé, ale nie vystavené priamym lúčom slnka. Sadenice presadzať do velkých nádob, aby mohli zosilnieť....aj viac krát ak treba. Skoro ich dať von, ak je dobré počasie, na otužovanie,...ale do tieňa... Aj v tom najväčšom tieni je viac svetla ako vo vnutri pri okne. Prípadne zvoliť polotieň... slnko k večeru alebo ráno, keď nie je silné. Ak máte foliovník, zo strany slnka ho prikryť niečím čo vychytá prudké slnko a nech dostanú len nepriame osvetlenie. Keď sú rastlinky väčšie, nespália sa..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika