Rajčata 2024



host - 238.28 (?)
28.11.2023 21:47
Tohle prehistorické forum znám, diskutují tam vesměs "známé firmy", ale bohužel je tam i dost nepřesností. Takhle to vidí University of Florida. Ten Crimson Crush je na různých místech uváděn jako heterozygotní. L.
Tabulka
Tabulka
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 12.2.2024 16:23

Ostříží zrakyes.Ano, nasazuje, ale je to zatím jen náznak. 2 rostliny CC jsou vlevo od paprik. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 12.2.2024 18:49

Houby ostříží zrak. Stáhnul jsem si obrázek a zvětšil.laugh

Dneska jsem, možná trochu předčasně, zaštípnul tak polovinu výhonů v jejich vlastní výšce asi 120 cm. Původně jsem plánoval až trochu výš, ale tam už nezvednu světla. Ostatní výhony mají ještě prostor. Denní světlo se sice zlepšuje každým dnem, ale v té mojí džungli by ty vzadu nedostaly dost. Ostatně 8 až 9 vijanů na keři je pro ně práce až nad hlavu. Stejně se obávám, že ty horní plody později budou mrňavé. Ale nikdo nic neshazuje, tak se na to asi cejtí. winkZkouším zdvojnásobit koncentraci hnojiv v zálivce, protože dostávají jen půl litru při každé zálivce (po 2 - 3 dnech, hnojení jednou týdně). Snad je tím líp vyživím. Ty dole jsou slušně velké, ale celkem přirozeně menší než na zahradě. 30 - 40g Start je už docela macek.smiley No, je pořád o čem přemýšlet a co řešit. A v tom je ta sranda.

Milan

12.2. Plody na Startkách jsou ze všech největší.
12.2. Plody na Startkách jsou ze všech největší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Lysenko - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (180) - 133.176 (?), 26.11.2023 1:07
Dobrý den Všem, Neměl by někdo náhodou semena Iron Lady? Klidně i dehybridizovaná. To by měla být snad jediná odrůda, která má geny ph-2 + ph-3 homozygotně a k tomu další rezistence. Předem díky, Lysenko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.11.2023 19:53

Tak to jste mne navnadil. O Iron Lady jsem netušil vůbec nic. Takže jsem se porozhlédl a rozhodil sítě. Nemůžu slíbit, že to vyjde, ale doufám i za sebe, že ano. Všechny evropské firmy, které semínka nabízejí (tedy ty, co jsem našel) mají vyprodáno, takže budu muset kontaktovat někoho v USA. Což není problém, ale po minulých zkušenostech tuším, že to bude dlouho trvat. Ale snad to do jara stihnou. A nemáte ještě nějaké tipy na další odolné odrůdy z USA? Bylo by lepší toho vzít víc.

Mně na ní láká ta odolnost proti Septorii, která si letos z mé zahrádky udělala ring volný a o balkónech ani nemluvím. Phythopthora rezistentních odrůd mám už celkem dost, ale ty geny jsou se vší pravděpodobností heterozygotní. A Alternaria jako bonus, to už je něco! Rozumím-li tomu správně, ztráta homozygotních genů nehrozí ani u F2 či dalších generací.

Prozatím Vám můžu nabídnout F2 odrůd Defiant a Galahad. Případně OP Mountaineer Delight, Mountaineer Pride, Primabella a Rondobella. Gratis, jen za poštovné. Mám už semínka dalších 4 OP PhR odrůd, ale těch nemám dostatek na sdílení, protože jsem je ještě nepěstoval.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 191.43 (?), 26.11.2023 20:40
Rohlížím se i po odrůdách s geny ph-4 a ph-5, ale na žádné jsem zatím nenarazil. Kdybyste tu Iron Lady sehnal, s radostí se podělím o náklady. Určitě rád něco z nabízených vyzkouším, ale ještě musím naplánovat rozsah pokusu. Taky bych rád zkusil některé z botanických příbuzných, ze kterých se rezistentní geny do rajčat používají. Lysenko
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 26.11.2023 21:44

Stačí dát vědět.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 28.11.2023 21:26

Já se, díky vám, také začal pořádně rozhlížet. A narazil jsem na fórum pro "křižitele" odolných odrůd, tedy v angličtině. Studium celého fóra jsem nedokončil, je toho tam hafo. Ale s jistotou jsem se dozvěděl například to, že Galahad má oba geny homozygotní. A také, to už ale bez jistoty, i Crimson Crush. Ty dohady tam nejsou jednoznačné. Chtěl jsem se přihlásit, ale nemám žádné křižitelské projekty, tak budu jen sledovat.

A také jsem tam objevil nějaké, mně dosud neznámé, odrůdy, snad také homo. Např. Lizzano (údajně homo), Purple Zebra (snad také) a Skykomish (sice homo, ale jen ph-2). Ale také jsem se dozvěděl, že Iron Lady není moc chutné rajče v porovnání s Galahadem - ten loni dostal jasnou 8 ode mne (0 - 10). Letos ale trpěl na suchou hnilobu. Mojí chybou. Ale mám dostatek jeho F2 semínek z loňska.

Možná jste světelné roky přede mnou, ale tady je link: https://opensourceplantbreeding.org/forum/index.php?PHPSESSID=c3a08462459d57c47dd5dbafd33cae92&

A spolehlivý překladač je DeepL, pro případ, že byste překladač potřeboval (mám za to, že nikoliv). Omlouvám se, jsem učitel.wink

Milan HP

PS: a také se tam mluví o jiných ph genech.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.28 (?), 28.11.2023 21:47
Tohle prehistorické forum znám, diskutují tam vesměs "známé firmy", ale bohužel je tam i dost nepřesností. Takhle to vidí University of Florida. Ten Crimson Crush je na různých místech uváděn jako heterozygotní. L.
Tabulka
Tabulka
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 238.28 (?), 28.11.2023 21:57
Zde je taky nějaký přehled rezistencí: https://eorganic.org/node/10822 Já tu Iron lady popravdě neplánoval jíst, chtěl jsem ji použít na určitý pokus s výhodou té její homozygotnosti. Jakákoliv jiná homozygotní odrůda by mi byla platná stejně. A když to nevyjde, vezmu za vděk i heterozygotní.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 29.11.2023 11:41

Tak zkuste toho Galahada. U toho tam byl opravdu spolehlivý zdroj informace, že je homo v obou genech. A semínka mám, dokonce můžu nabídnout i dvě semínka F1. Nakoupil jsem jich tenkrát víc. Anebo můžete počkat, zda to vyjde s tou Iron Lady. Udice jsou nastraženy, snad se nějaká rybička chytí. Dokdy potřebujete ta semínka?

Osobně jsem k pokusům ještě nedospěl (a nejspíš ani nedospěju) a zařazuju či vyřazuju odrůdy z plánu především podle chuti a pak stupně ověřené rezistence v mých podmínkách. Jenže teď už jsem 2 roky nic neověřil. Chtěl jsem dát smutňáka, ale vlastně pro úrodu to bylo dobře.

Mrknul jsem na ten váš odkaz. Je to poněkud postarší, protože od té doby se vyrojila spousta nových odolných odrůd. A také je to jen o amerických podmínkách. Není něco podobného o Evropě? Budu hledat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika