Rajčata 2022



Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?)
30.11.2021 23:10

Díky, Vladimíre, za odpověď. Znamená to tedy, že do pařeniště dáte i ty indeterminantní seříznuté za šestým listem? Kolik pak zvládnou mít v pařeništi vijanů? A kolik plodů celkem dá pak třeba Startka (na kg nebo na počet)?

Já jsem tedy pro nižší výšku prvních vijanů několikrát přesadila do L a dostala jsem se taky zhruba na ten 6. list, u mě je tenhle způsob bezpečnější, protože zakořeňování se mi ne vždy vydaří. A jednou do L jsem tedy dala i keříčkové Magie Rosy, lépe se pak s nimi doma manipulovalo.  Elen

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 208.138 (?), 26.11.2021 19:28, zobrazeno: 55218x

Uvědomil jsem si, že to, co, co teď kdo dělá s rajčaty, se už týká příští sezóny. Takže už to nepatří do Rajčata 2021. A Sezóna 2022 je příliš široké téma. Proto nové téma (ne, nemá to nic společného s jádrem atomu).

Už jsem psal, že jsem 15.11. vysel 5 odrůd po třech semínkách: Start, Stupice, Aisla Craig, Arctic Rose a Pink Passion. Také jsem psal, že mi z těch 15 vyšlo 13. Díky Matce Přírodě už to není pravda: obě zbylé Pink Passion vyklíčily. Skóre tedy 15/15. Také jsem psal, že některé z nich vyčouhly a že jsem to asi přepísknul s teplotou. Ani to není pravda. Moje chyba spočívala v tom, že všech 15 semínek bylo v 1 kusu sadbovníku, takže ty, co vylezly nejdřív, zůstaly ve tmě a teple příliš dlouho. Pokud klíčíte semena v sadbovníku, je třeba mít komůrky oddělené, aby ty dřívější mohly jít na světlo a do nižší teploty včas. Osobně dávám po jednom semínku do komůrky 3,5 x 3 cm. Má to tu výhodu, že pikýrování nevyžaduje rozplétání kořínků.

Všechny výše zmíněné odrůdy jsou neodolné PB, takže zůstanou dole, nejdřív v balkonovníku a pak na balkóně. Za celé 4 roky se mi tam neobjevila jediná známka PB. Zato se tam celé ty roky potýkám se Septorií. Ale to je jiná písnička: ty rostliny vypadají totálně groggy, ale rostou a plodí až do zámrazu. Podstatně méně a plody nejsou tak chutné - chybí jim cukr vinou nedostatku listů - ale plodí. Poslední zralá z balkónu jsem sklidil asi před týdnem. Ještě jsem tam několik zelených nechal, ale ty přešel mráz. Chyba, uvnitř by dozrály. Uvidím, co se bude dít. Možná se přece jen rozhodnu použít nějaký fungicid. Spíš jen v počátečních stádiích a spíš jen něco kontaktního.

Teď mne napadá: někdo tady zkoušel odvar z hřebíčku a skořice proti PB. Jak se to osvědčilo? To by mohlo proti Septorii alespoň částečně pomoct.

Tuto sezónu musím také změnit strategii osvětlení a sterilizace půdy, kterou nebudu dělat vůbec. Můj důchod už by to neunesl. Takže plánuju směs koupeného substrátu (Gramoflor), krtinců či hryzinců a své již použité směsi. Samozřejmě přihnojím Cereritem. Kristalony se mi moc neosvědčily. Budou trable s plevelem a možná i škůdci, ale jiná cesta není, protože cena za kWh vzrostla na dvojnásobek a to je teprve začátek.

Všem přeju úspěšnou sezónu 2022.laugh

Milan HP

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3242) - 60.186 (?), 27.11.2021 15:01

Letos jsem zahájil sezónu o měsíc dřív. Vyséval jsem už 7.10. Dnes už mám rostlinky s pěti až šesti pravými listy. Vysel jsem odrůdy, které se mně v posledních pěti letech osvědčily a také dost úplně nových keříčkových odrůd.Jedna odrůda indetrminantní- Start F1, jedna polodeterminantní EM Champion. Ostatní velmi rané determinanty: 42 days, Vspyschka, Kalinka, Jagodka, Beavelodger slicer, Praleska, Sophie´s choice, Sarayev Shtambovyi, Lyana Rozovyi, Forest Fire, Kermerovets a Bezrassadnyi. Všechno velmi rané a nízké vhodné pro mé hluboké pařeniště.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 27.11.2021 18:53

Vladimíre, už jste to určitě dřív psal, ale mohl byste mi prosím připomenout, jak hluboké to pařeniště máte? Díky, Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3242) - 60.186 (?), 28.11.2021 8:52

Od úrovně kde jsou rajčata zasazena po sklo je na vyšší (severní straně) 60 ccm a na nižší straně 50 cm. Přitom převážná čás je v zemi, takže na severní straně jsou okna jen 15 cm nad úrovní terénu a na nižší stran cca 5 cm. Dle ých zkušeností lze do takového studeného pařenišě vysazovat rajčata už poslední týden v březnu.

           Vladimír

Pařeniště 1
Pařeniště 1
Pařeniště 2
Pařeniště 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3242) - 60.186 (?), 30.11.2021 13:35

Dnes vypadají mé sazenice takto: Start F1 a EM Champion mají při sedmi pravých listech výšku cca 16 cm. Počítám s tím, že je zhruba za čtrnáct dní upravím řezáním. Kdybych je nechal, tak i při tom pomalém růstu by se mně do pařeniště nevešly. Keříčková račata jsou až o dvě třetiny nižší a zatím nepočítám s tím, že by bylo potřeba nějak je uoravovat.

           Vladimír

Tyčková rajčata
Tyčková rajčata
Keříčková rajčata
Keříčková rajčata
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 208.138 (?), 30.11.2021 16:34

Vypadají hezky přiměřeně, ale ještě bych s tím řezáním počkal trochu dýl. Nezdá se, že by se vytahovaly a vlastně s každým týdnem získáš trochu snížení. Na zakořenění budou mít času habaděj.

Koukám ale, že v Brně máte pěkně nasněženo. Tady je zatím bláto, bláto a zase bláto. Na chalupě nevím, je tak hnusně, že jsem tam od pátku nebyl. Tam asi sněží.

No a takhle vypadají ty moje. Ty ležící jsou právě ty, co vyrazily nejdřív. To se ale srovná při pikýrování. Fotila manželka, můj foťák nějak nejde nabít, takže si ho vzal syn do opravy.

Milan

Výsev 15.11.
Výsev 15.11.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 60.186 (?), 30.11.2021 22:12

Jak je všeobecně známé, tak všechny indeterminantní odrůdy nasazují květ za jedenácým listem. Já chci, aby první květenství bylo za pátým listem (aby byla dostatečná listová plocha), tak budu řezat vrcholy na zakořenění nad šestým listem. Takže kdy budu řezat není dáno ničím jiným jen tím, jak tento vrchol bude vypadat- aby dobře zakořenil (sedmý, osmý a devátý list???).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Elen. - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (158) - 126.28 (?), 30.11.2021 23:10

Díky, Vladimíre, za odpověď. Znamená to tedy, že do pařeniště dáte i ty indeterminantní seříznuté za šestým listem? Kolik pak zvládnou mít v pařeništi vijanů? A kolik plodů celkem dá pak třeba Startka (na kg nebo na počet)?

Já jsem tedy pro nižší výšku prvních vijanů několikrát přesadila do L a dostala jsem se taky zhruba na ten 6. list, u mě je tenhle způsob bezpečnější, protože zakořeňování se mi ne vždy vydaří. A jednou do L jsem tedy dala i keříčkové Magie Rosy, lépe se pak s nimi doma manipulovalo.  Elen

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 208.138 (?), 1.12.2021 21:16

Vladimíre, možná jsem natvrdlý, ale když uřízneš stonek nad 6tým listem, budeš muset listy 7, 8 a možná i 9 buď odstranit nebo zasypat do země. První květenství tedy bude 2 listy nad úrovní půdy. Pokud bude normálně opyleno a budou na něm plody, budou se v pozdějším stádiu válet po zemi. Moje zkušenost s řízky. Nebo počítáš s tím, že opyleny nebudou, případně se nebudou rozvíjet? A plánuješ nějak použít ty spodní části rostlin?

Kolik centimetrů stonku je optimální zasadit do země? Samozřejmě počet listů pak záleží na délce internodií, ale ze snímků je jasné, že nejsou nijak přehnané. Osobně dávám tak 20, někdy i víc. Ale to sázím výhony. A zkušenost mi říká, že čím víc stonku přijde do země, tím lépe si řízek pak vede. Pletu se?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3242) - 61.8 (?), 2.12.2021 9:01

Našel jsem nějaké fotky, na nichž se pokusím vysvětlit jak to dělám s tím řezáním. Jestliže chci uříznout a zakořenit vrcholek nad šestým listem tak je potřeba, aby rostlina měla již devět listů. Nad šestým listem odříznu, sedmý list odstraním celý, na osmém listu odstraním polovinu listové plochy. Takto upravený vrchol zasadím do substrátu, zaliji, přiklopím skleničkou a dám na parapet v místnosti, kde mám cca 24 °C.  Zastíním to, aby se to nepřehřívalo. Na dalších dvou obrázcích je letošní pokus s rajčetem Start F1. Je vidět, že všechny spodní lisy jsou velké a mohou se podílet na růstu rostliny a plodů. Nevýhodou může být, že tyto listy mohou ležet na zemi, ale dokud budou rostliny pod sklem, tak by to nemělo vadit (zalívám hadicí nataženou pod černou textilií).
Někdy okolo toho 15. května oddělám definitivně sklo, takže rostliny rostou tak jako ostatní rostliny venku. Pokud jde o výnos z takové rostliny, tak si myslím, že vzhledem k tomu, že se jedná o indeteminantní odrůdu tak by mohl být větší než z normálně venku pěstované rostliny (delší vegetační období). Jinak rajčata nevážím. Když je takový rok, jako letos, tak opravdu nevím co s rajčaty a nějak je zpracovávat už mne nebaví.
Také se snažím při přesazování utopit nějaké listy, ale moc se mně to v těch 200 ml kelímcích nedaří stejně jako potom v kelímcích od jogurtů (500 ml).
Mám 4 sazenice Start F1 a 3 sazenice EM Champion. Po odříznutí vrcholů všechny nechám, zatím mám za oknem místa dost. Vyhodím je, až už míso nebude – po přesazení do větších kelímků od jogurtu. Sazenic zatím mám plno, většinou determinantních (keříčkových), ale ty dvě tyčkové odrůdy chci kvůli tomu, že mně nejvíc chutnají.
Maglia Rosa mně moc nevyhovuje.

           Vladimír

Řezání vrcholu
Řezání vrcholu
Zakořeněný vrchol
Zakořeněný vrchol
Na záhoně
Na záhoně
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?0:08
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika