Rajčata 2021



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?)
28.5.2021 20:20

Vladimíre, ty pranostiky mají něco do sebe, jenže já nedávám rajčata do stodoly.smiley

Ten přehled teplot by se měl nechat přejmenovat, tipnu tak na "říjen". Čtyřka v noci, za to bych se, být květnem, červenal až za ušima.

Máš hezká rajčata, mnohem hezčí než já, ale i na nich je vidět, že jim to počasí moc radosti nedělá. Ale Ty mi zase řekneš, že brečím. Nebrečím, jsem načuřen.angry

Milan

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 30.5.2021 23:21

Obo, už tomu rozumím proč ty rozměry - 0,5 m podsada a na ní 1 m vysoká dvojdílná sklápěčka. Zajímavé řešení. Přes podsadu asi trochu horší přístup k záhonu (podobné jako u pařeniště), což však částečně kompenzuje přístup k záhonu z obou stran, někdy holt bude potřeba pokleknout. No a snad jste natolik zručný, že dokážete ten "mechanismus" zhotovit. Není to úplně jednoduché, držím vám palce.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 30.5.2021 22:36

Obo, pokud chcete mít svou vlastní čerstvou zeleninu po co nejdelší část roku, není pochyb, že to za tu investici stojí. A tuplem v letech, kdy je počasí studené jako psí čumák, tedy letos. 

Ale vidím tam malý zádrhel: ta přípojka horkovodu byla dělaná před 10 lety. Což znamená, že možná, ale jen možná, přijde v dohledné době rekonstrukce. Tipnul bych si tak za 10 let (ale to neberte moc vážně). Ten náš tady byl asi mnohem starší a loni či předloni ho rekonstruovali. Ztráty tepla, tedy jejich příznaky, naprosto zmizely. Ty nové technologie jsou opravdu nesrovnatelně lepší. A až k té rekonstrukci dojde, budou požadovat odstranění makrolovníku. Takže to mějte na mysli při jeho konstrukci. Za sebe bych do toho šel, i kdyby to bylo třeba jen na 3 roky. Peníze budou, my nebudem.cool

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 79.141 (?), 31.5.2021 1:17

Děkuji za oba komenty:

Do toho mechanismu asi nepůjdu. Musel bych to nějak otestovat, ale cca tvar bez podsady bych chtěl. Nechci další velký skleník a

když bude malý, tak se dá lehce rozebrat při případné opravě, či rekonstrukci horkovodu. Současné tepelné ztráty nejsou velké. Když to montovali byla tam asi 10cm široká izolace na cca. 2 coulové trubce (topení pro 10 rodinných baráků. Byla to neuvěřitelně drahá investice, jen průvrt skrz silnici, kde na druhé straně je šachta a díra byla 10 x10 x 6m a těch pár baráku to nemůže nikdy zaplatit.. Vyběhal si to jeden známý člověk, takže naše spokojenost.

Dám foto, ale je z videa ze staré vhsky, jen pro názornost, jak mi to jde přes záhon a proč toho nevyužít pro " větší pařník "

horkovod
horkovod
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 31.5.2021 14:28

Myslím, že nebude možné, aby byl skleník v jednom 10 m kuse, špatně by se otvíral. Polykarbonát je lehoučký a pokud neuděláte nějakou těžkou konstrukci, tak bude možné skleník snadno přenést, zejména pokud by se skládal třeba ze dvou částí. Přeji hodně úspěchů a těším se na výsledek vašeho snažení. Je to zajímavé řešení.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 28.5.2021 20:20

Vladimíre, ty pranostiky mají něco do sebe, jenže já nedávám rajčata do stodoly.smiley

Ten přehled teplot by se měl nechat přejmenovat, tipnu tak na "říjen". Čtyřka v noci, za to bych se, být květnem, červenal až za ušima.

Máš hezká rajčata, mnohem hezčí než já, ale i na nich je vidět, že jim to počasí moc radosti nedělá. Ale Ty mi zase řekneš, že brečím. Nebrečím, jsem načuřen.angry

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2807) - 6.138 (?), 28.5.2021 23:08

Kvarku, vysazovat nebo vysévat? Tedy rajčata na záhon v červnu. Předpokládám, že vysazovat sazenice vypěstované na rychlovku ve stanu.

Za 3 týdny vypěstujete (i bez stanu, což je lepší možnost) sazenice na pikýrování. Takže máte na mysli přepikýrování rovnou ven. A tady je ten kámen úrazu. Ne, zda se ujmou (o tom bych moc nepochyboval), ale jaké bude léto. Když teplé, v září budete mít rajčata (spíš koncem), když studené a mrazy přijdou brzy, bude to nejspíš tak na sklizeň zelených pro uzrání doma. O to také usiluju já, jenže po období zralých. Zvažte, zda je lepší tohle nebo vysadit něco jiného, co dá úrodu. Namátkou pór, růžičkovou kapustu, atd. Koupené sazenice. Další alternativou je koupit vzrostlé sazenice rajčat. Osobně bych asi volil tuhle možnost i za cenu toho, že nedostanu ty odrůdy, které mám rád. Pomohl jsem Vám nějak?

Milan HP 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (746) - 140.198 (?), 29.5.2021 22:38

Ani mojim rajčinám sa nepáči počasie vonku, netrpezlivo čakajú na oteplenie, ale držia sa hrdinsky. Zato v mojom 30 ročnom nevykurovanom skleníku už začína byť džungľa, hoci minulé roky som o takomto čase oberala už v plnom prúde, tento rok všetko asi 2 týždne mešká pre studený apríl a máj som obrala iba zopár cherry a Startiek. Vysadila som však pestrejší sortiment, obohatený o skoršie bifteky a paprikové odrody. Pridávam nejaké dnešné foto.

  Eva T.

Moja  skleníková džungľa
Moja skleníková džungľa
Determinantná skorá Strelka
Determinantná skorá Strelka
Subarctic Plenty
Subarctic Plenty
Determinantný Picador F1 s nosíkom
Determinantný Picador F1 s nosíkom
Evolucia F1 má už zasadnuté 4 poschodia
Evolucia F1 má už zasadnuté 4 poschodia
Bufallo Steak F1
Bufallo Steak F1
Nosíkatý De Barao Tsarskyi
Nosíkatý De Barao Tsarskyi
Brunito F1
Brunito F1
Agro F1
Agro F1
Orange Santa z Neoseeds
Orange Santa z Neoseeds
Orange SantaF1 moje obľúbené- originál
Orange SantaF1 moje obľúbené- originál
Iva´s Red berry
Iva´s Red berry
 True Colors
True Colors
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 30.5.2021 16:29

No, paní Evo, je to krásná džungle. A těch nasazených plodů. Fantastické! S počasím nic nenaděláme, letos je takové, příští rok může být lepší, ale i horší. Kdo má skleník, je ve výhodě. Já jsem pětici rajčat, vysazených do skleníku 30. 4., doplnil 9. 5. o svou "zimní" Startku. Daří se jí tam dobře, plody začínají konečně hromadně dozrávat (viz foto 1). Doposud jsem od 4. 4. sklidil po jednotlivých kusech celkem 23 plodů o celkové váze 960 g (v průměru 42 g/ks). Venku mám 21 rajčat v ohrádce (viz foto 2), kterou na noc přikrývám polykarbonátem. Rostlinám se tam vede také dobře, obvodový polystyrén jsem musel podložit (cihlami), neb vršky keřů již přečuhovaly. Plánuji, že od úterka 1. 6. s přikrýváním skončím, dle předpovědi by noční teploty již neměly klesat pod 10 stupňů. A pokud se počasí zlepší a ustálí, ohrádku odstraním.

Mirek

Start F1 30.5.2021
Start F1 30.5.2021
Ohrádka 30.5.2021
Ohrádka 30.5.2021
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (746) - 140.198 (?), 30.5.2021 17:25

Mirku, sadenice máte krásne, tá ohrádka pomáha. Moje som sadila von s nádobami už dosť veľké, takže nebola možnosť použiť takú ochranu, snáď to už dievčatá tých pár dní vydržia. Ten polystyrén vám neufúklo pri veľkých vetroch?  

  Startka vyzerátaká červená reprezentačne - zadokumentujte potom, aká bola celková úroda. Zrejme ste nechali iba 1 výhon.  Možno by to chcelo ešte 1 od spodu. Ja tento rok v skleníku pestujem všetky min. na 2 výhony a ešte nechávam 1-2 odnože, ktoré prisypem zeminou, aby pustili korene. Medzi jednotlivými rastlinami nechávam o niečo väčšie rozostupy, ak minulé roky..Všetky výhony nechávam dorásť max. po strop(6-7 vijanov) vrch zrežiem najprv hlavnému výhonu- nechám dozrieť a potom postupne takto pokračujem s ostatnými. Celkom sa mi to zapáčilo- vlani som si to na pár koreňoch pri Startkách odskúšala.

Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 30.5.2021 21:57

Evi, polystyrén je zvenku zajištěn dřevěnými stavebními podlážkami, takže normální vítr nemá šanci, jedině "tornádo"smiley. Startku vedu na jeden výhon, jokož i všechna ostatní rajčata. Jsem tak zvyklý, stejně tak je vedl i táta. Je to přehledné, vzdušné, keře se dobře uvazují. Startka není zatím příliš vysoká - měří cca 160 cm a má 7 vijanů s plody a 3 květenství. Sedmý vijan má jen jeden plod, ale na dalším osmém a devátém bude plodů opět více a na desátém snad také.

Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?13.6.2024
Kouří do místnosti10.6.2024
Traverzy IPE5.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Traverzy IPE2.6.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?1.6.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika