Rajčata 2021



Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 202.139 (?)
24.9.2021 7:10

Myjavská pahorkatina 350 m.n.m.Sadím von na etapy, posledné ešte začiatkom júla, po zbere jesenného cesnaku, prevažne sa snažím vyberať skoršie odrody.

   Eva T.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  56,  57,  58,  59,  60  >   
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 202.139 (?), 24.9.2021 7:10

Myjavská pahorkatina 350 m.n.m.Sadím von na etapy, posledné ešte začiatkom júla, po zbere jesenného cesnaku, prevažne sa snažím vyberať skoršie odrody.

   Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 189.204 (?), 3.10.2021 8:34

Októbrové spracovávanie.Pravé jesenné farby. Škoda rozvárať- Rajčiny ako malé umelecké diela. Riadna paleta.  

   Eva T



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 3.10.2021 8:44

To je opravdu nádhera.yes

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 3.10.2021 9:47

Tento rok jsem také pěstoval různobarevná rajčata. Problém byl v tom, že jsem měl odpor je pozřít. Resp. nelákala mě tak jako červená... Další hlavní problém byl v tom, že i když dozrála přímo na rostlině, nechutnala dobře. Přisuzoval bych to zdejším slunečním podmínkám na severu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 189.204 (?), 3.10.2021 15:17

Veľa záleží na odrode, mnohé sú oveľa chutnejšie, ako červené odrody, samozrejme úlohu zohrávajú aj pestovateľské podmienky.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 3.10.2021 15:32

Konkrétně prosím tyto:


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 5.10.2021 0:40

Evi, dovolím si nesouhlasit s Tvou formulací. Zkusím to říct, jak to cítím já: mnohé z těch jinobarevných odrůd mohou dosahovat chuti těch nejlepších červených, čímž jsou ale chutnější než mnohá jiná červená.

Přirozenou barvou zralých rajčat je červená. Do těch šlo i nevíc práce na vylepšení chuti. Změny genů barvy přišly až později. Někdy se povedlo zachovat chuť původních odrůd, ale z té mé velmi omezené zkušenosti soudím, že to určitě nebylo v převážné většině případů. Barevná škála je jen estetický příspěvek k atraktivnosti rajčat. Osobně jím a ochutnávám rajčata se zavřenýma očima. Ano, pěstuju dodnes Kumata, ale z úplně jiných důvodů: zrají totiž velmi pomalu i když jsou oddělená od rostliny. A všichni moji chuťoví favoriti jsou červení. Na rozdíl třeba od paprik.

Podmínky jsou samozřejmě tak jasná zpráva, že není potřeba se o ní zmiňovat. Jak u jinobarevných, tak u klasických červených.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 189.204 (?), 5.10.2021 20:09

Milane, v tom ti zase ja budem oponovať. Pôvodná farba rajčín nebola červená, ale žltá- citujem:

"Pôvodné introdukované kultivary paradajok boli žltej farby, o veľkosti našich cherry paradajok. Pre tento vzhľad ich taliansky herbalista Mattioli v roku 1544 nazval „mala area“ – „zlaté jablká“ a botanicky ich priradil k ľuľkovcom. Dodoens, holandský herbalista ich v roku 1554 detailne popísal a dodal im vlastnosti afrodiziaka, čo vysvetľuje francúzske názvy „pomme d’amour“ či talianske „pomodoro“ ako „jablká lásky“ 

 Okrem iného, žlté odrody môžu konzumovať aj ľudia s histamínovou intoleranciou. 

Dokonca aj terajšie indigo odrody rajčín vyšľachtili z divorastúcich odrôd na Galapágach a Peru. 

 Nie je pravda že farebná škála je iba estetický zážitok.  Neviem, ako to môžeš tvrdiť. Poznám dosť pestovateľov, čo dávajú prednosť zeleným odrodám. Najmä cherry, ako je Green Doctor, alebo Green Envy sú neskutočne sladučké. Bifteky zase majú zaujímavú pikantnú gurmánsku chuť, ktoré červené nikdy nedosiahnu. Samozrejme nie všetky odrody chutia rovnako akaždý máme inú obľúbenú škálu chutí.

       Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.10.2021 8:30

Evi, omlouvám se za ty historické úlety. Omlouvá mne jen má nezkušenost s jinobarevnými rajčaty. Jsem nejspíš tradicionalista. Nějak zvlášť mi nechutnají ani ta "původní", žlutá. Takže se držím "svého kopyta". Ale jsem rád, že jsem to "vyprovokoval", protože se dovídáme zajímavé věci.smiley

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.10.2021 21:18

Evi, ještě ale otázka, z mého pohledu velice důležitá: existují nějaké skutečně bramborové plisni odolné barevné odrůdy? Vzhledem k podmínkám je tohle pro mne nejdůležitější faktor, ale zatím jsem o žádné takové neslyšel. Což ovšem vůbec neznamená, že neexistuje. Víš o nějaké? Dík.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  56,  57,  58,  59,  60  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika