První preventivní postřik proti PB



host - 189.109 (?)
16.9.2022 7:48

Víte, co znamená HP, že? Hokus pokus... přeci nechcete od experimentátora, aby se držel doporučeného a osvědčeného hnojení brambor. wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 6.6.2022 22:54

A opět změna: moje brambory odrůdy Anuschka (ty vzadu) už na květ nasazují. Paradoxně je to ta později vysazená odrůda. 

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.227 (?), 7.6.2022 19:17

Zkousel jste nekdy pestovat brambory pod strechou? Da se zastresenim u brambor zabranit PB jako u rajcat? Mam uz vychytane pestovani rajcat bez postriku (ve skleniku a venku pod strechou) a nechci to ohrozit zavlecenim plisne (= brambor) primo pod nos. Chtela bych zkusit vypestovat jen par brambor, treba v pytlich, nebo jakkoli - zalevani neni problem. Ale nestoji mi to za to, kdybych kvuli nim mela strikat nebo prijit o rajcata.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 38.185 (?), 21.6.2022 13:21

Mohl by jste se podělit o zkušenosti s Anuschkou? Výnos, chuť, rannost? Prý vydrží i delší uskladnění. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 21.6.2022 19:31

Dám vědět, až začnu sklízet. Jenže mám trochu problém rozlišit, která odrůda je která. A to mám jen dvě. Přečetl jsem si totiž popis Colette - malé listy, bujné kvetení nafialovělé barvy. To ale sedí na tu odrůdu, kterou mám za Anuschku. Hledal jsem popis rostliny Anuschky, ale nenašel. Totiž ta druhá odrůda vůbec nekvete a má listy docela veliké a nať už začala polehávat, což ale může být suchem.. K záměně mohlo dojít. Chystám se odebrat první vzorky hned, jak dojdou koupené brambory.wink

Napíšu recenzi na obě, ti, kdo už je měli, mi snad pomůžou je identifikovat.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 15.9.2022 22:26

Tak jsem tady s hodnocením brambor.

Takže Colette se v mém podání změnila z B-A odrůdy na čisté B, malinko střihnuté C. Vůbec nekvetla, ale prospívala dobře. Rostliny brzo polehly, ale vegetace probíhala dál. Chuťově tak za 6. Při vaření, i pomalém, praská šlupka a i mělká vrstva pod ní. Co se výnosu týká, mé výsledky jsou zkreslené hryzcem, který mi občas nechal jen slupky, občas třeba půl bramboru. Ale když to tak nějak odečtu, výnos je slušný. Letos byl celkem suchý rok a já brambory zaléval jen ze začátku, když jsem je zapomněl zalít do brázd.

Anuschka je podle prodejce A-B, také se mi hnojením síranem draselným (celý záhon) povedlo ji dostat na téměř čisté B - velké brambory, ale blíž k moučnatosti. Nicméně se rozvařuje o něco méně než Colette a o něco lépe chutná. Krásně fialově kvetla, rostlina spíš nižšího vzrůstu, na rozdíl od Colette polehla mnohem později. Když ji opatrně vařím v hodně solené vodě, je to velmi chutný brambor (7,5).  Výnos mínus hryzec se mi zdál hodně podobný Colette. Nevážil jsem. Protože nebyla plíseň, sklízel jsem obě odrůdy o dost později než loni. Pokud si vzpomínám, kolem 3.8.

Závěr: síran draselný (a nejspíš víc draslíku obecně) pod brambory není dobrý nápad. Ano, brambory mají víc škrobu a jsou větší, ale nejsou to, co mám rád. Tedy lojovaté brambory typu A. Příští rok dostanou jen a jen hnůj. Ale Anuschku dám znovu a k ní asi Rosaru, která se mi docela osvědčila loni. Všechno velmi rané odrůdy kvůli plísni bramborové. Letos byly ušetřeny, ale jistota je jistota.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 254.148 (?), 16.9.2022 4:37

Kolik jste toho siranu draseneho dal na m2 nebo 10 m2?

Je třeba dodržet doporučené dávkování (podle odhadu živin v půdě). Take vhodné přihnojit fosforem a hořčíkem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 189.109 (?), 16.9.2022 7:48

Víte, co znamená HP, že? Hokus pokus... přeci nechcete od experimentátora, aby se držel doporučeného a osvědčeného hnojení brambor. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 28.103 (?), 16.9.2022 9:25

HP bude kodové značení pro příjmení d*n*č*k

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 18.9.2022 11:22

To sice zrovna ne, spíš "hodně potrhlej".laugh Když mne ale ta potrhlost tak baví! A dokonce má občas i dobré výsledky, no a někdy taky naopak. A o tom naopak píšu, protože to může být ostatním užitečné.

Ale jinak pan Hokus Pokus tak nějak měkne: největší díl úspěchu je závislý na Matce Přírodě. Letošek o tom jasně svědčí.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 18.9.2022 10:49

Ne víc než 20 gramů. Ano, hnojil jsem také Cereritem. A kravským hnojem. Právě, kulhá mi ten odhad živin v půdě. Můj bramborový záhon je v jiné části zahrady, je relativně nový (druhý rok) a kdysi se tam skladoval písek a možná i něco jiného. To se pak bez rozboru špatně odhaduje. Příští rok síran nedám, spíš víc dusíku, aby byly lojovatější. Ale hlavně musím zatočit s hryzcem, ten mi tam nadělal hodně škod.angry

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika