Popel z uhlí do zahrádky



host - 227.50 (?)
3.10.2014 0:16

Mozme tu filozofovat do rana... ale najlepsie je to vyskusat. Lopatku vasej zeminy, pridat piesok zamiesat a mozete porovnat, ci to nieco zmenilo, ci to pomohlo.

Davat do zahrady 4-8 je asi blbost, a nikto to ani katrovanim uz odtial nedostane. Toto ale nie je piesok. So skvarou by som bol opatrny, pretoze neviem co obsahuje.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 2.10.2014 21:14

Písku se nemusíte bát, roste v ní např.krásná mrkev, když je půda ulepená, písek je dobrá volba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 21:41

... a kupujete ten písek?

Je potřeba dodávat prachové částice a těch je ve starých omítkách více než v nových píscích, které při splnění normy pro stavební účely nemají požadované vlastnosti pro účely zahradní.

Markantní je to kvůli přínosu kompostu, vápnění a kultivaci, nikoliv díky balastu ve formě písku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 2.10.2014 22:02

Písek mám od řeky z naplavenin.Čistý, trochu prachu nebo hlíny, ale v samotném písku rostou snad jen topinambury.Beru ho jen na odlehčení zeminy, která je dost mastná a letos až moc mokrá a písek trošku pomůže odvodnit a prodýchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 2.10.2014 22:13

Kludne mozete kupit tzv. ostry piesok najlepsie 0-2 a ten je samy prach. Zahradnicit treba s laskou a nezaoberat sa nejakymi stavebnymi normami. Co sa tyka piesku, ten dokaze urobit zazraky so strukturou pody. Staci maly pokus a namiesat si nejaku zmes u vas na zahrade. Vyskusat priepustnost pre vodu a vlastnosti v suchom stave. Pre spickove dekoracne travniky je dovoz piesku nevyhnutny pred zakladanim travniku, ak ho nezakladate rovno na piesku, ako sa deje s mnohymi golfovymi... Ti, co maju pieskove pody si ich chvalili mozno aj toto uplakane leto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 2.10.2014 22:38

Jak poznat, že je půda propustná? Sázela jsem trvalky a u některých je požadavek na propustnou půdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 23:11

Uděláte jamku, třeba rýčem, a do ní nalejete vodu. Pokud do 10 minut vody zmizí (vsákne), je velmi propustná, pokud vsákne až po hodině - je propustná. Stojí li tam kaluž ještě na druhý den, je zemina velmi nepropustná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 2.10.2014 23:48

Děkuji, tak to mám asi velmi propustnou. Ale o víkendu to vyzkouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 23:25

Ano, vátiny a zahliněné písky 0-2 jsou lepší než betonářské 0-4. Ono totiž když se Vám podaří vyrobit slepenec ze zrn 2-4 mm a toho jílovitého co máte na pozemku, tak to může ztvrdnout tak, že ani krumpáč na okopávání nepomůže. Jeden můj známý neposlechl mou radu a na příjezdovou cestu přes trávník ke garáži si dal směs 0-4 + 20% 4-8 a pak si na to musel zjednat barevný se sbíječkou, když mu nešlo "vertikutovat trávník".

Připomínám, že se nebavíme o drenáži, která se naopak zase dělá z čistého písku, případně písku odděleného od zeminy geotextílií, aby nedošlo k vplavení jílu do drénu).

Takže shrnu - na záhonky prach od 0,01 do 1 mm ; pro trávníky prachové písky 0-2 mm a pro drenáže kačírek 4-16 mm. Pokud se dá písek nahradit antukou, škvárou či popelem stejné zrnitosti, je to vždy lepší (pro rostliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 3.10.2014 0:16

Mozme tu filozofovat do rana... ale najlepsie je to vyskusat. Lopatku vasej zeminy, pridat piesok zamiesat a mozete porovnat, ci to nieco zmenilo, ci to pomohlo.

Davat do zahrady 4-8 je asi blbost, a nikto to ani katrovanim uz odtial nedostane. Toto ale nie je piesok. So skvarou by som bol opatrny, pretoze neviem co obsahuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.10.2014 7:40

Mám na zahradě prakticky čistý jíl - písek jsem několikrát zkoušel v různých formách, zkoušel jsem i různé kombinace v nádobových pokusech, ale písek se mi tu v první fázi neosvědčil - je to jako když nasypete zrnka do plastelíny. Něco jiného je jeho přídavek po "úpravě" (viz níže). Neosvědčila se ani rašelina, lepší byl kravský hnůj (tam byl ale problém se strukturou - delší vlákna), ještě lepší byl dvouletý (dost degradovaný) hnůj a také granulovaný hnůj, dále pak digestát (organický odpad z bioplynové stanice), dřevní štěpka a dřevní popel a nejlépe se jevil strukturně kvalitní kompost a také zelené hnojení. Každopádně se mi osvědčil v první fázi přídavek organiky a po určité době (zlepšení struktury) je možný i přídavek písku. Je to ale proces poměrně dlouhodobý.

Důležitý je i stav jílu v době aplikace - neměl by být mokrý ani přesušený, každopádně co nejvíce se ho snažit rozbít na menší částice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika