Popel z uhlí do zahrádky



host - 227.50 (?)
2.10.2014 22:13

Kludne mozete kupit tzv. ostry piesok najlepsie 0-2 a ten je samy prach. Zahradnicit treba s laskou a nezaoberat sa nejakymi stavebnymi normami. Co sa tyka piesku, ten dokaze urobit zazraky so strukturou pody. Staci maly pokus a namiesat si nejaku zmes u vas na zahrade. Vyskusat priepustnost pre vodu a vlastnosti v suchom stave. Pre spickove dekoracne travniky je dovoz piesku nevyhnutny pred zakladanim travniku, ak ho nezakladate rovno na piesku, ako sa deje s mnohymi golfovymi... Ti, co maju pieskove pody si ich chvalili mozno aj toto uplakane leto.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 2.10.2014 21:14

Písku se nemusíte bát, roste v ní např.krásná mrkev, když je půda ulepená, písek je dobrá volba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 21:41

... a kupujete ten písek?

Je potřeba dodávat prachové částice a těch je ve starých omítkách více než v nových píscích, které při splnění normy pro stavební účely nemají požadované vlastnosti pro účely zahradní.

Markantní je to kvůli přínosu kompostu, vápnění a kultivaci, nikoliv díky balastu ve formě písku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 2.10.2014 22:02

Písek mám od řeky z naplavenin.Čistý, trochu prachu nebo hlíny, ale v samotném písku rostou snad jen topinambury.Beru ho jen na odlehčení zeminy, která je dost mastná a letos až moc mokrá a písek trošku pomůže odvodnit a prodýchat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 2.10.2014 22:13

Kludne mozete kupit tzv. ostry piesok najlepsie 0-2 a ten je samy prach. Zahradnicit treba s laskou a nezaoberat sa nejakymi stavebnymi normami. Co sa tyka piesku, ten dokaze urobit zazraky so strukturou pody. Staci maly pokus a namiesat si nejaku zmes u vas na zahrade. Vyskusat priepustnost pre vodu a vlastnosti v suchom stave. Pre spickove dekoracne travniky je dovoz piesku nevyhnutny pred zakladanim travniku, ak ho nezakladate rovno na piesku, ako sa deje s mnohymi golfovymi... Ti, co maju pieskove pody si ich chvalili mozno aj toto uplakane leto.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 2.10.2014 22:38

Jak poznat, že je půda propustná? Sázela jsem trvalky a u některých je požadavek na propustnou půdu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 23:11

Uděláte jamku, třeba rýčem, a do ní nalejete vodu. Pokud do 10 minut vody zmizí (vsákne), je velmi propustná, pokud vsákne až po hodině - je propustná. Stojí li tam kaluž ještě na druhý den, je zemina velmi nepropustná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dana22 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (325) - 157.25 (?), 2.10.2014 23:48

Děkuji, tak to mám asi velmi propustnou. Ale o víkendu to vyzkouším.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 2.10.2014 23:25

Ano, vátiny a zahliněné písky 0-2 jsou lepší než betonářské 0-4. Ono totiž když se Vám podaří vyrobit slepenec ze zrn 2-4 mm a toho jílovitého co máte na pozemku, tak to může ztvrdnout tak, že ani krumpáč na okopávání nepomůže. Jeden můj známý neposlechl mou radu a na příjezdovou cestu přes trávník ke garáži si dal směs 0-4 + 20% 4-8 a pak si na to musel zjednat barevný se sbíječkou, když mu nešlo "vertikutovat trávník".

Připomínám, že se nebavíme o drenáži, která se naopak zase dělá z čistého písku, případně písku odděleného od zeminy geotextílií, aby nedošlo k vplavení jílu do drénu).

Takže shrnu - na záhonky prach od 0,01 do 1 mm ; pro trávníky prachové písky 0-2 mm a pro drenáže kačírek 4-16 mm. Pokud se dá písek nahradit antukou, škvárou či popelem stejné zrnitosti, je to vždy lepší (pro rostliny).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.50 (?), 3.10.2014 0:16

Mozme tu filozofovat do rana... ale najlepsie je to vyskusat. Lopatku vasej zeminy, pridat piesok zamiesat a mozete porovnat, ci to nieco zmenilo, ci to pomohlo.

Davat do zahrady 4-8 je asi blbost, a nikto to ani katrovanim uz odtial nedostane. Toto ale nie je piesok. So skvarou by som bol opatrny, pretoze neviem co obsahuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 224.39 (?), 3.10.2014 7:40

Mám na zahradě prakticky čistý jíl - písek jsem několikrát zkoušel v různých formách, zkoušel jsem i různé kombinace v nádobových pokusech, ale písek se mi tu v první fázi neosvědčil - je to jako když nasypete zrnka do plastelíny. Něco jiného je jeho přídavek po "úpravě" (viz níže). Neosvědčila se ani rašelina, lepší byl kravský hnůj (tam byl ale problém se strukturou - delší vlákna), ještě lepší byl dvouletý (dost degradovaný) hnůj a také granulovaný hnůj, dále pak digestát (organický odpad z bioplynové stanice), dřevní štěpka a dřevní popel a nejlépe se jevil strukturně kvalitní kompost a také zelené hnojení. Každopádně se mi osvědčil v první fázi přídavek organiky a po určité době (zlepšení struktury) je možný i přídavek písku. Je to ale proces poměrně dlouhodobý.

Důležitý je i stav jílu v době aplikace - neměl by být mokrý ani přesušený, každopádně co nejvíce se ho snažit rozbít na menší částice.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika