Polievanie paradajok



mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?)
4.2.2016 0:24

používal jsem petky několik let, ale vloni jsem neměl na zalívání tolik času a zjistil jsem že i v největších vedrech vydržely bez vody bez problémů týden i víc, pěstoval jsem je na tkané textilii pod průhlednou folii v dvojřádcích,40 a 60cm a mezi užšími řádky byla rýha do které jsem zaléval jen když jsem se dostal na zahradu, rostly bez problémů, nikdy žádná známky že by trpěly suchem.Myslím že tkaná folie je lepší než netkaná, je pevnější, vydrží daleko víc a voda se vsakuje pomaleji.Možná má vliv i to že spodní voda je v hloubce 4 metrů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 144.136 (?), 2.2.2016 0:04

dajte do google images

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 159.162 (?), 2.2.2016 11:15

ja chcem tento rok vyskúšať taktiež sadenie s flašami, no nie s plastovými ale sklenenými, tak ako pri plastovej flaši odrežem spodnú časť a pri sadení vložím flašu s rastlinou do zeme nech trčí iba kúsok. Myslíte že je to dobrý nápad? Zrezať sklenenú flašu nieje problém, už som to robil viac krát.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 173.17 (?), 3.2.2016 16:51

Je to jistě zajímavá diskuse. Jedno je jasné, rajčata stejně jako většina rostlin potřebují mít v půdě vodu i proto, aby mohla přijímat z půdy živiny nezbytné pro svůj růst (Ca, P, K, atd.), které jistě ze vzduch nezískají. V literatuře a na internetu se píše, že optimální množství vody pro jednu rostlinu je cca 1 litr na tři dny. Odkud ta voda pochází, jestli je to voda ze zálivky, nebo z deště event. je schopna rostlina si ji přisát z vysoko položené hladiny spodní vody je rostlině úplně jedno. Já mám spodní vodu cca 11 m hluboko, minimálně jeden měsíc bývá bez deště a tak jsem nucen zalévat. Zalévám pravidelně jednou za tři dny, dávku upravuji dle velikosti rostlin, teploty event. pokud více pršelo tak jednu zálivku vynechám. Radit někomu jak často a kolik zalévat bych si vzhledem k různým výše uvedeným podmínkám netroufnul (snad jen s výjimkou mých sousedů na zahradě).
Existuje plno návrhů jak lépe využít zálivkové vody. Já jsem využíval zálivku do brázdy mezi dvěma řádky- brázdu jsem měl zamulčovanou kvůli odparu vody dřevěnými hoblinami. Letos přecházím na dvojřádky zamulčované černou tkanou textilií (rašlovou), kde budu zálivkovou vodu lít doprostřed, odkud přes textilii vsákne do země.
Použití PET lahví pro mých cca 200 rostlin je pro mne neefektivní. Chodit od jednoho rajčete ke druhému a nalévat z konve vodu do jednotlivých lahví je oproti tomu, když projdu okolo řádku a liji vodu do brázdy nebo na folii podstatně náročnější, zejména časově. Bylo by jistě zajímavé, jak při tomto bodovém zalévání vypadá kořenový systém ve vzdálenosti cca 30 cm od umístěné PETky. Přece jen rostliny mají svůj kořenový systém spíše nastavený na příjem vody z plošného zdroje- z deště.
Skleněné lahve bych nedoporučoval, protože při okopávce může dojít k proražení lahve a ty skleněné střepy nejsou nic příjemného. Mám s tím své nepříjemné zkušenosti- rodiče měli cca 50 m cestičky obroubené lahvemi od oleje.
           Vladimír

Tkaná mulčovací folie
Tkaná mulčovací folie
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 17.210 (?), 3.2.2016 17:03

Vlado, je to folia, co pusti vodu? Ja som vzdy pouzival len netkanu.

Niekto pouziva petky iny brazdu. Mne sa petky zdaju byt zbytocna robota navyse. Brazda je podla mna lepsie riesenie, a vyborne sa osvedcila zvlast pre papriky, ktore maju radi pod sebou horuci suchy povrch a voda sa dostane ku korenom akoby zboku.

Niekto raz na podobnu temu pisal o zakopanej drenaznej hadici na zavlahu rajcin. Ak mate niekto skusenost s takouto zavlahou, podelte sa, nech mame kompletny obraz o vsetkych moznostiach. Juro

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
mikimajky - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 144.252 (?), 3.2.2016 17:48

Robíte s toho zbytočnú vedu. 

Ja som vlani v skleníku sadil hlbšie (odrezal som prvý pár listov) a zasadil asi 15-20 cm hlboko. 

Rajčiny nemali žiadny problém rodili až do jesene. A to som do skleníka lial kubíky vody takmer denne. Pôda pernamentne vlhká. Takmer tam stála voda. Ak som pár dní neokopával tvoril sa na pôde mach. 

Žiadne plesne na rajčinách paprikách som nemal. Rajčiny nepraskali a rodili až do neskorej jesene. 

Mali tak divoký rast že mi takmer "zdvihli " skleník :D

Jedine šalátovkymali problém z vyskou vlhkosťou ale jeden postrek na list to vyriešil. 

Problém bol iba s voškami. 

Tak neriešte petky, ale to čo rastliny vyžadujú. 

Pre príklad uvediem že nebol problém do skleníka 4x3metre napustiť na jedno poliatie 400-700 litrov vody a to aj tri razy za týždeň ak bolo treba. 

Povrch som nechával preschnúť iba keď som potreboval prekypriť pôdu. Inak som tam mal pernamentne blato. Nechodili mi tam ani kočky srať. 

:D

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3245) - 173.17 (?), 3.2.2016 19:10

Juro,

ano, ta tkanina propouští vodu. Je to hustý úplet ze stejného materálu jako jsou takové ty stíncí tkaniny (řidší tkaní) které se používají k tomu, aby například do zahrady nebylo tak vidět (říkají tomu rašlový úplet). Já jsem si tuto tkaninu koupil přes internet, je černá a má vetkané takové zelené čtverce po 15 cm. Za pruh 40 m dlouhý 1,05 m široký jsem zaplatil včetně dopravy 900,- Kč, což přibližně odpovídá ceně černé netkané textilie v supermarketech a zahrádkářských potřebách. Přitom trvanlivost by měla být až 15 let a více. Přeji pěkný den 

               Vladimír

Struktura rašlové tkaniny
Struktura rašlové tkaniny
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vagabund - (48) - 220.250 (?), 3.2.2016 19:59

Tak nějak.








Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
mirkl - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (78) - 97.218 (?), 4.2.2016 0:24

používal jsem petky několik let, ale vloni jsem neměl na zalívání tolik času a zjistil jsem že i v největších vedrech vydržely bez vody bez problémů týden i víc, pěstoval jsem je na tkané textilii pod průhlednou folii v dvojřádcích,40 a 60cm a mezi užšími řádky byla rýha do které jsem zaléval jen když jsem se dostal na zahradu, rostly bez problémů, nikdy žádná známky že by trpěly suchem.Myslím že tkaná folie je lepší než netkaná, je pevnější, vydrží daleko víc a voda se vsakuje pomaleji.Možná má vliv i to že spodní voda je v hloubce 4 metrů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.136 (?), 4.2.2016 8:33

Ked som zacinal so zahradou, otec mi vravel ked som montoval vselijake zavlahy, ze sa v mnohom vratim k tradicnym metodam. A mal pravdu. Zavlaha do ryhy u mna nakoniec vyhrala tiez i ked som presiel vselicim. Na druhej strane uznavam experimentovanie, ak je na to cas a chut.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika