Plíseň bramboru na rajčatech 2017



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 100.198 (?) 
4.8.2017 0:08

Jak píše Jiřina nejspodnější zralá rajčata mě také letos naklovávají ptáci. V minulosti jem 1x zažil že mě kohout vodil do rajčatiště dírou v plotu hejno slepic a kam dosáhli tam zralá rajčata naklovali. Okurky mám silně napadené plísní, nestříkám je protože každý druhý den sklízím (zatím tam pořád jsou plody, mám 6 řádků po 12m). Rajčata mají po 1 postřiku Acrobatem začínající plíseň bramborovou, odlistím o víkendu spodek a postříkám znovu Acrobatem nebo Ridomilem. Jinak mě plíseň začíná na cukrových melounech, poradíte čím postříkat, chtěl bch je zachránit a i preventivně vodní melouny? Šednou mě konce listů naceleru, co to je, čím ošetřit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 7:54

Pokud je to jak píšete a usychá jedna strana listu ev. jedna strana rostliny, tak se pravděpodobně jedná o Verticilium. Je to nepříjemná choroba šířící se kořeny z půdy za teplých a vlhkých podmínek. Někde je půda tak zamořená, že nezbývá nic jiného, jen pěstovat rajčata k této chorobě odolná (mají někdy již označení v názvu VFN nebo lze tuto informaci získat na webu dodavatele semen). 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 16:44

Zajímalo by mne, co to znamená vyléčit. Znamená to, že rostlina roste dál a nové přírustky jsou zdravé? Pochybuji, že napadené plody a to jsou v určité fázi všechny na rostlině i když to na nich není vidět, se dají ještě zachránit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 2.12.2017 21:23

Vladimíre, loni i letos jsem se přesvědčil, že ani u odrůd proti plísni neodolných nejsou napadeny všechny plody. I přes opravdu hrozivé skvrny (spíš celé úseky) na stoncích a vijanech (o listech ani nemluvím) rostliny dál rostly, vyvíjely květy i plody. A některé plody nebyly napadeny. Netuším, podle jakého klíče, ale prostě nebyly. Potvrzuje to ten fakt, že když jsem vytřídil ty napadené, ty zdravé, utržené za zelena a v opravdu ranném stádiu vývoje, mi ještě dneska dozrávají doma (žádná sláva, ale pořád chuťově lepší než supermarketová). A to jsem likvidaci všeho provedl už v polovině října. Já to chápu jako důkaz toho, že si rajčata postupně vyvíjejí jistý stupeň odolnosti podle zákona evoluce. Jasně, nám lidem je trochu proti srsti, když musíme 2/3 úrody strčit do odpadových pytlů, takže s tím bojuju, ale pro přežití těch rajčat v přírodě by to bohatě stačilo.

Milan Hokus Pokus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 4.8.2017 4:21

Zatím se rajčata drží, ulamuji chycené listy. Ale tuším jejich rychlý konec.

Moje chyba-měl jsem rajčata postříkat dříve.

Kdy by se měl první postřik správně dělat? 

Dík za info

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 8:07

Existuje zajímavá stránka věnující se problematice plísně bramborové. Doporučuji každému přečíst si to.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 4.8.2017 12:36

Protože tady včera zase pršelo ("šťastná to žena", jak říká pan Miloš Vysloužilsmiley) a nebude to jistě naposled, tak jsem nakonec rád, že jsem v sobotu ten postřik provedl. Co se týče Vašeho dotazu, tak se klidně řiďte Kukym, ten provádí první postřik už koncem června. Letos, myslím, střídá Acrobat a Ortivu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 6.8.2017 17:32

Plíseň bramborová na rajčatech se objevila v Pardubicích na novo už pár dní po postřiku Acrobatem. Zvláštní je, že rajčata v otevřeném prostoru trpí každý rok více a dříve, než ta mezi ovocnými stromy, na které také prší, stejně jako na ta nezastíněná v otevřeném prostoru. Rajčata mezi ovocnými stromy jsou navíc pěstována na stejných místech už několik let v naprosto vyčerpané půdě. "Tahám" je ze země hlavně slepičáky a různými eliminátory půdní únavy (trus kalifornských žížal). Přesto je jejich zdravotní stav lepší. Ty v otevřeném prostoru, v nevyčerpané půdě zase na druhou stranu rostou mnohem lépe bez jakéhokoliv hnojení, i když se na nich plíseň bramborová objevuje dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 6.8.2017 17:40

Dobře vám tak, pardubický sýčku, přivolal jste si jí. U nás (u mně ve folníku) jsou rajčata čistá, jak snad nikdy nebyla. Klepy klep.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 196.17 (?), 6.8.2017 19:03

laugh Dalo by se to všechno jen ostříhat (pravděpodobně) i bez postřiku, to je všechno možné a s nikým se o tom nepřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika