Plíseň bramboru na rajčatech 2017



alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?)
4.8.2017 4:21

Zatím se rajčata drží, ulamuji chycené listy. Ale tuším jejich rychlý konec.

Moje chyba-měl jsem rajčata postříkat dříve.

Kdy by se měl první postřik správně dělat? 

Dík za info

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 100.198 (?), 4.8.2017 0:08

Jak píše Jiřina nejspodnější zralá rajčata mě také letos naklovávají ptáci. V minulosti jem 1x zažil že mě kohout vodil do rajčatiště dírou v plotu hejno slepic a kam dosáhli tam zralá rajčata naklovali. Okurky mám silně napadené plísní, nestříkám je protože každý druhý den sklízím (zatím tam pořád jsou plody, mám 6 řádků po 12m). Rajčata mají po 1 postřiku Acrobatem začínající plíseň bramborovou, odlistím o víkendu spodek a postříkám znovu Acrobatem nebo Ridomilem. Jinak mě plíseň začíná na cukrových melounech, poradíte čím postříkat, chtěl bch je zachránit a i preventivně vodní melouny? Šednou mě konce listů naceleru, co to je, čím ošetřit? Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 7:54

Pokud je to jak píšete a usychá jedna strana listu ev. jedna strana rostliny, tak se pravděpodobně jedná o Verticilium. Je to nepříjemná choroba šířící se kořeny z půdy za teplých a vlhkých podmínek. Někde je půda tak zamořená, že nezbývá nic jiného, jen pěstovat rajčata k této chorobě odolná (mají někdy již označení v názvu VFN nebo lze tuto informaci získat na webu dodavatele semen). 

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 16:44

Zajímalo by mne, co to znamená vyléčit. Znamená to, že rostlina roste dál a nové přírustky jsou zdravé? Pochybuji, že napadené plody a to jsou v určité fázi všechny na rostlině i když to na nich není vidět, se dají ještě zachránit.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 6.138 (?), 2.12.2017 21:23

Vladimíre, loni i letos jsem se přesvědčil, že ani u odrůd proti plísni neodolných nejsou napadeny všechny plody. I přes opravdu hrozivé skvrny (spíš celé úseky) na stoncích a vijanech (o listech ani nemluvím) rostliny dál rostly, vyvíjely květy i plody. A některé plody nebyly napadeny. Netuším, podle jakého klíče, ale prostě nebyly. Potvrzuje to ten fakt, že když jsem vytřídil ty napadené, ty zdravé, utržené za zelena a v opravdu ranném stádiu vývoje, mi ještě dneska dozrávají doma (žádná sláva, ale pořád chuťově lepší než supermarketová). A to jsem likvidaci všeho provedl už v polovině října. Já to chápu jako důkaz toho, že si rajčata postupně vyvíjejí jistý stupeň odolnosti podle zákona evoluce. Jasně, nám lidem je trochu proti srsti, když musíme 2/3 úrody strčit do odpadových pytlů, takže s tím bojuju, ale pro přežití těch rajčat v přírodě by to bohatě stačilo.

Milan Hokus Pokus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
alfonss - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (99) - 226.65 (?), 4.8.2017 4:21

Zatím se rajčata drží, ulamuji chycené listy. Ale tuším jejich rychlý konec.

Moje chyba-měl jsem rajčata postříkat dříve.

Kdy by se měl první postřik správně dělat? 

Dík za info

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 4.8.2017 8:07

Existuje zajímavá stránka věnující se problematice plísně bramborové. Doporučuji každému přečíst si to.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 70.240 (?), 4.8.2017 12:36

Protože tady včera zase pršelo ("šťastná to žena", jak říká pan Miloš Vysloužilsmiley) a nebude to jistě naposled, tak jsem nakonec rád, že jsem v sobotu ten postřik provedl. Co se týče Vašeho dotazu, tak se klidně řiďte Kukym, ten provádí první postřik už koncem června. Letos, myslím, střídá Acrobat a Ortivu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 6.8.2017 17:32

Plíseň bramborová na rajčatech se objevila v Pardubicích na novo už pár dní po postřiku Acrobatem. Zvláštní je, že rajčata v otevřeném prostoru trpí každý rok více a dříve, než ta mezi ovocnými stromy, na které také prší, stejně jako na ta nezastíněná v otevřeném prostoru. Rajčata mezi ovocnými stromy jsou navíc pěstována na stejných místech už několik let v naprosto vyčerpané půdě. "Tahám" je ze země hlavně slepičáky a různými eliminátory půdní únavy (trus kalifornských žížal). Přesto je jejich zdravotní stav lepší. Ty v otevřeném prostoru, v nevyčerpané půdě zase na druhou stranu rostou mnohem lépe bez jakéhokoliv hnojení, i když se na nich plíseň bramborová objevuje dříve.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 6.8.2017 17:40

Dobře vám tak, pardubický sýčku, přivolal jste si jí. U nás (u mně ve folníku) jsou rajčata čistá, jak snad nikdy nebyla. Klepy klep.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10093) - 196.17 (?), 6.8.2017 19:03

laugh Dalo by se to všechno jen ostříhat (pravděpodobně) i bez postřiku, to je všechno možné a s nikým se o tom nepřu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika