Plíseň bramboru na rajčatech 2017



Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?)
30.8.2017 9:48

Stříška nepomůže proti rose. Pokud ale není omývací efekt deště, každý postřik má dlouhodobější účinnost (tedy i kuprikol aj. měď).

Praskání je odrůdová vlastnost, jenže některé odrůdy náchylné k praskání jsou chuťově nepřekonatelné.

SfK

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7   
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 161.121 (?), 30.8.2017 5:39

Stříška nezabrání vzniku plísně, ale může omezit praskání plodů po dešti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 30.8.2017 6:46

Já si právě myslím, že je to naopak. Aby spóry plísně bramborové mohly vyklíčit na listech rajčete, je třeba, aby tyto listy byly po několik hodin vlhké. Pokud nevyklíčí, není rostlina touto chorobou napadena. Toto je všeobecně známá teorie. Takže stříška, která zabrání, aby na listy nepršelo je určitým preventivním opatřením proti šíření plísně bramborové.
Pokud jde o praskání rajčat, tak stříška nad záhonem až zas tak efektivní není. Když je opravdu velký liják, tak ta voda sice neprší přímo na rostliny, ale všechna steče vedle (třeba na cestičku). Tam se vsákne do země a kořeny rajčat ji stejně nasají a rajčata popraskají (možná měně?). Pokud by měla stříška opravdu fungovat, tak by měla mít svody (rýny), které by odvedly vodu někam jinam (to jsou mé zkušenosti se stříškou nad záhonem v letošním roce).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.8.2017 9:11

A co vaše, nikoliv réva, ale plíseň? smiley Asi si vystačím s tím jedním postřikem Acrobatem začátkem srpna. A réva? Ta stará neudržovaná réva plíseň nikdy nemá, ta nová vyšlechtěná stolní je plesnivá pořád a taky vymrzá, ta stará, co tady je víc jak 20 let nezmrzla nikdy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 162.232 (?), 30.8.2017 9:24

Souhlas s panem V. Stříška pomůže, záleží na infekčním tlaku. Pokud jde o praskání, u mne rajčata nepraskají. Vysvěluju si to trvale vlhkou půdou u nás, kdy je vláha trvale dostupná, ne nárazovitě. PP.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.111 (?), 30.8.2017 9:48

Stříška nepomůže proti rose. Pokud ale není omývací efekt deště, každý postřik má dlouhodobější účinnost (tedy i kuprikol aj. měď).

Praskání je odrůdová vlastnost, jenže některé odrůdy náchylné k praskání jsou chuťově nepřekonatelné.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.8.2017 15:34

... jenže některé odrůdy náchylné k praskání jsou chuťově nepřekonatelné.

A jaké, Staníku, jaké. Tebou doporučované Strillo to asi nebude, viď.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.122 (?), 31.8.2017 10:33

My mame rajsky castecne pod previsem strechy na jizni stene, mam k nim zavedeny mikrodrip, jedno rajsky jedno kapatko. Skoro zadnou plisen zatim nepozoruju na rozdil od okurek.

Rajsky si vybirame v unoru v obchode, co se nam libi, vypreparujeme seminka a sazime. Tedy nevim co mame za druh, ale chutna a je toho spousta. Zadne letos nepraska. Chemii nepouzivame vubec, jen ostriham vsechny listy nejakych 60 cm od zeme. Lokalita vychodni okraj Prahy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jirilan - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (801) - 206.182 (?), 3.12.2017 8:28

S praskáním mám stejnou zkušenost. Rajčata stále zalévám, neznají nedostatek vláhy. Nejhorší je náraz ve formě přelití deštěm, kdy zřejmě za sucha narostlé buňky, nezalívaných rostlin, se hladově přelijí až prasknou. U mně letos prasklo pár růžových rajčat až v říjnu po dlouhotrvajícím silném přemokření.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tuzezlypes - (22) - 195.1 (?), 30.8.2017 20:02

Zbytečné to nebude. Vidím to u sebe - část rajčat jsem dala do igelitových pytlů a umístila ke stěně domu, kde je kryje střecha - neprší na ně. U těchto rajčat žádná plíseň není, a je to přitom kousek od nekrytého záhonu, na kterém jsem už vše musela zlikvidovat. Jak píše Vladimír a bylo i v tom odkazu na odborný článek, mám zato, že pro vznik plísně je velmi podstatné až klíčové smáčení listů rostliny. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.213 (?), 1.9.2017 16:45

Ano, ale tepelná setrvačnost domu je proti rose efektivnější než nějaká stříška.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika