Plíseň bramborová 2021 - stav fronty



host - 204.6 (?)
16.8.2021 12:36

Na slepém vzorku - rajčata zcela bez ošetření, se během víkendu rozjel útok plísně bramborové. Dnes jsem otrhal kýbel listů a obávám se, že tento záhon má svůj osud zpečetěn.

Všechny ostatní jsou ale OK - jak "odolné" odrůdy, tak záhony s postřiky chemickými i postřikem skořico-hřebíčkovým. Dokonce zatím v pořádku funguje i záhon ošetřovaný "enzymatickým prostředkem".  Brambory sice flekatí, ale PB to asi není, spíš už jen konec vegetace.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 10.8.2021 21:17

Tak závažná oprava: Mongolskij Karlik - tedy oba keře - šel do hrobečku 5.8. a nezanechal po sobě nejspíš ani jeden nepostižený plod. Totálka.

Start 1 se zhroutila pod vahou svých plodů, což je výsledek mé nedbalosti, ale při pokusu o nápravu jsem zjistil, že celý spodek jejího stonku je napadený, následovala tedy MK. Doufám jen, že alespoň několik jejích plodů je nenakažených a že dozrají i mimo rostlinu. Obvyklé procento "zachráněných" plodů je tak kolem 25% u tyčkových odrůd. Velmi záleží na časové prodlevě mezi objevením prvních příznaků a otrháním. Ani Kumato obklopené odolnými si při bližším zkoumání nevede lépe: hnědé skvrny jsou na obou stoncích, takže ho také čeká eutanazie.

Sečteno a podtrženo, z neodolných mi už zbývá jen jediné Tornádo, vysazené úplně sólo a částečně kryté špendlíkem. I tam už jsem našel skvrny na listech, ale oba stonky jsou zatím čisté. Jak dlouho to takhle vydrží si netroufám říct, ale moc nadějí do toho nevkládám. Záleží na tom, zda přijdou další vlny náletu spór a jak budou silné.

Napadené jsou už i neodolné řízky: Start, Tomato Berry, Kumato i Nelinka. Tam mi také sázka do loterie nevyšla. Naštěstí je ale převážná většina řízků z odolných odrůd a ty dělají jakoby nic.

Koralik a Matt's Wild Cherry nejeví známky plísně, ale poněkud je sužuje Septoria. Problém je v tom, že se k těm listům vespodu nedostanu a nemohu je tedy odstranit. Protože mají vynikající plody (kromě pojídání je i suším), budu je příští rok pěstovat znovu, ale plánuju je hnát do výšky, aby byly spodní listy i plody dostupné.

Odolné odrůdy nejeví žádné příznaky kromě již zmíněného Consuela. Tam byly mírně postiženy 3 listy, které jsem promptně odstranil. Stonek je čistý, žádné plody nevypadají poškozené. Rozhodně ale mohu říci, že odolnost Consuela proti pb není na stejné úrovni jako u těch ostatních. Uvidíme, jak si povede dál.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.35 (?), 12.8.2021 15:39
Pristi rok - statisticky by měl být rok bez plísně. To je nesmysl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 16.8.2021 11:03

Statisticky možná, ale zda bude či nebude má v rukou Matka Příroda a nikdo jiný. Ale je lepší doufat než zoufat. A nejlepší je hledat řešení a najít taková, která alespoň částečně fungují. To byl smysl toho, co jsem napsal.

Milan HP

P.S. Ale jako optimista věřím, že příští rok plíseň nebude.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 204.6 (?), 12.8.2021 20:30

Stav pokusu k 12.8., pokračuje velmi vlhké a teplé počasí asi jako všude, dokonce i v těchto dnech, kdy mělo být slunečno, dvakrát denně krátká přeháňka, která ale stačí k ovlhčení listů.

1) slepý vzorek bez ošetření - objevily se první skvrny, které zřejmě budou PB. Odstranil jsem asi pět listů plus další čtyři, které by dle mého soudu měly sklony k infekci nejrychlejší.

2) Champion-Ortiva-Champion-Ortiva: na několika rostlinách pozoruji fleky, které ale dle mého soudu nejsou PB, možná čerň, možná jen nějaká skvrnitost nezhoubného původu

3) skořice+hřebíček : intenzivně postřikuji, zatím bez PB a plody naštěstí nechutnají jako svařák, nemá to vliv na chuť :-))), na jediné rostlině Curranto se projevuje septorióza, což už z dřívějška vnímám zejména jako odrůdovou citlivost

4) odolné odrůdy - zatím OK, pouze u většiny odrůd velmi praskají plody

5) enzmyatický přípravek sousedící s bramborami - vyrostla rajčatová džungle. Déšť podpořil růst zálistků a nemám šanci je už zregulovat - výhony jsou příliš silné. Zatím bez projevů PB

Stále platí, že považuju současné počasí za ideální pro rozvoj plísní a udivuje mě, že se jí zatím až tak nedaří. Na několika rajčatech jsem místo toho objevil mandelinky a sladké cherry odrůdy velmi chutnají slimákům, to mě trápí víc.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 16.8.2021 11:24

Jste klikař, víte to? Šíření plísně je záležitost dost lokální. Mně už nezbylo jediné neodolné rajče a ani jeden neodolný řízek. Pravda, všechny byly bez jakéhokoliv postřiku či ošetření. No a Koralik a Matt's Wild Cherry také nejsou plně odolné - také to chytly. Ovšem stále mají spoustu zdravých plodů vedle těch postižených. Odolné pak stále odolávají bez ztráty květinky. Nepraskají vůbec, ale to je nejspíš tím, že tam nahoře u mne (570 mnm) je chladněji. Dole ve 150 mnm je to jiné.

Ano, Septoria je letos taky dost na koni, ale pokud ji máte jen na jediné rostlině, opět platí první věta. U mne ji mají i odolné odrůdy.

Já mám zase kliku v tom, že mandelinka a slimák jsou pro mne neznámé pojmy. A i dřepčík se chová umírněně. O okus se u mne starají - ale ne moc u rajčat - mravenci, škvoři a housenky.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 204.6 (?), 16.8.2021 12:36

Na slepém vzorku - rajčata zcela bez ošetření, se během víkendu rozjel útok plísně bramborové. Dnes jsem otrhal kýbel listů a obávám se, že tento záhon má svůj osud zpečetěn.

Všechny ostatní jsou ale OK - jak "odolné" odrůdy, tak záhony s postřiky chemickými i postřikem skořico-hřebíčkovým. Dokonce zatím v pořádku funguje i záhon ošetřovaný "enzymatickým prostředkem".  Brambory sice flekatí, ale PB to asi není, spíš už jen konec vegetace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 28.103 (?), 12.8.2021 12:45

Stav fronty je kritický. Z obavy, že mi nedozrají rajčata jsem otrhal všechny květy.

Plíseň už mi leze na stonky. Ty rajčata likviduji, případně zastřihnu pod zasaženou oblastí, pokud mám rajča na více výhonů.

Dále už to nechci dál stříkat mancozebem ani mědí, už mi je z toho smradu blivno.

Jediné, co možná zkusím je peroxid vodíku. Na 8 litrů postřikovač dám 120ml 12% h2o2 a dorovnám na 8L vodou.

Měla by to být koncentrace 0,175% cca.

Tak uvidíme =). Zatím jsem sklidil jen 2 rajčata sweet milion. Chutnala jako kečup =). Zatím úspěch oproti minulému roku...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10100) - 70.240 (?), 12.8.2021 14:09

Po přečtení Vašeho příspěvku, pane 28.103, jsem si schválně šel utrhout jednu "bobulku" Sweet Milionu", jelikož jsem si jednu sazenici koupil na jaře v nedalekém AZ-Gardenu. Přesto, že nebyla ještě tmavě červená, chuť je pro mě vynikající. Vyloupu si semínka na příští rok. yes Plíseň prakticky nemám. Dával jsem dvakrát Ridomil a jednou Ortivu a začínall jsem i dost pozdě.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 28.103 (?), 12.8.2021 14:26

Ještě jsem nezažil tak sladké rajče. A to stejně jak vy nebylo úplně rudě zabarvené. Přemýšlel jsem že si koupím refraktometr abych si je tím změřil =).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4477) - 25.216 (?), 12.8.2021 18:26

Stříkal jsem přípravkem Cabrio Duo asi 25.7. Porost OK, bez plísně. Otrhám zralá rajčata do foroty a postříkám pro změnu přípravkem Orvego, OL 3 dny. Tím si prodloužím OL na cca týden. Rajčata konečně zrají, no, spíš se snaží zrátsmiley. Dnes jsem na internetu narazil na článek, kde zdůvodňují letošní pomalé zrání. Deště mobilizují dusík v půdě, který pak oddaluje zrání. No, něco na tom je! Řešením je přihnojení draslíkem a hořčíkem (což dělat nebudu), ale i úplně nevylamovat zálístky, jen je zakracovat, aby se nadbytek dusíku spotřeboval v nich. To mně problém nedělá, zálístky se snaží neustále. A určitě jsem nepřehnojoval.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika