Phytophthora infestans



host - 210.154 (?)
25.6.2021 20:30

OK, pro upresneni, po nalezu jsem se loni snazil strikat medi, uz bohuzel bez vysledku. Nejsem v postricich zkuseny a znaly, rad si necham poradit. No, rozhodl jsem se takto, snad to neni chyba, kdzy prsi sest dni v tydnu a na eagri uz je v me oblasti varovani o plisni. Tak uvidime.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 6.138 (?), 25.10.2020 22:57

Petře, jak Vám připadal tenhle rok plísňově? Procházka růžovým sadem? Pokud ano, nebyla plísniodolnost zmíněných odrůd prokázána. Pokud ne, byla, a to nejen mnou. Takže pokud nechcete, abych Vás tituloval "Nevěřící Tomáš", zkuste na to vsadit. A klidně můžete paralelně pěstovat i neodolné odrůdy a stříkat je. Porovnání výsledků by bylo docela přínosné.

Waltera čtu, a jestli si dobře pamatuju, jeho Tornáda jsou nejúspěšnější ve skleníku. Máte skleník? Já ne.

Prostě a jednoduše: není univerzální metoda, která funguje všem. Ten nejlepší přístup je stavět na svých podmínkách a možnostech. A hledat a hledat podmínkově vyhovující řešení. Ale i když je najdete, nejsou nikdy stoprocentní. No a s tím nezbývá než se smířit. Nechtít dokonalost.

Jo, a sehnání těch semínek není nějaký malý úspěch. Na jaro nebudou.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 26.10.2020 12:25

A varta byla silná? Silná, dědečku, silná. Odpověděl Švejk. Tak i plíseň bramboru na rajčatech byla letos silná, pane Milane, silná. Stejně jako pan Walter pěstuje zásadně Tornáda, tak soused pěstoval zásadně START. Když jsem se s ním kdysi dohadoval o škodlivosti fungicidů, tak oponoval, že by bez nich nic nevypěstoval, což já dnes tvrdím taky. Soused bohužel zemřel na rakovinu, podrobnosti neznám. V té době, když jsem se s ním přel, zkoušel jsem místo chemie různé odvary, výluhy, ale nebylo to nic platné, tak jsem uznal, že má pravdu. Skleník je dobré řešení, ale nemám na běj místo. O odolnosti odolných odrůd se nejlépe přesvědčím sám, až mně vyrostou. Tornád se taky jen tak nevzdám a bylo to myšleno v dobrém, stejně jako když jsem zakládal vlákno s názvem "vždycky Redhaven". 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.29 (?), 26.10.2020 12:51

Rád bych přidal ještě poznatek, že plísni bramborové odolávala bez postřiku dobře ještě odrůda Charmant a Bejbino, na snímku z 17.10. A sice už jsem psal, že tu tornádo nebudu vytahovat, ale nedá mi to. Kdysi jsem ho pěstoval dost, dobrá odrůda, ale na chuť nic moc a hlavně moc šťávy, málo masa, tak jsem přešel na bifteky, rybízové a cherry a datlové. Tornádo jsem dělal jen pro kamarády. Až teprve poslední 3roky, co mi čerň rajčatová ve sklenících už od konce července začne postupně trávit listy, jsem tornáda začal víc cenit a to proto, že na ně ta čerň vůbec nejde. Walter


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.29 (?), 26.10.2020 12:54

omluva za otočenou fotkusurprise

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2761) - 6.138 (?), 26.10.2020 16:55

Waltře, myslím, že tady není nikdo, kdo by byl zaujatý proti Tornádu. Je to dobrá odrůda, jeden prodejce ho dokonce zařadil do své série "NEJ". Pěstuju ho každým rokem, perfektně se hodí pro nakládání ve vlastní šťávě. Není třeba se nijak omlouvat. To, že odolává alternariové černi je jejich obrovské plus.

Ze snímku je vidět, že to Bejbino je u zdi, takže předpokládám, že je i částečně chráněné. Čili je to spíš náhoda, že odolalo až doteď. To samé se stalo mému Blue Berry, ale jeho dvojník na jiném místě šel do kytiček stejně rychle jako ostatní odrůdy. To šíření plísně má svou vlastní dynamiku závislou na na mnoha faktorech, kterou asi nikdy nedokážeme odhalit a někdy ušetří některé rostliny a my netušíme proč. Nebudu rozhodně spoléhat na to, že Blue Berry je k plísni tolerantnější než odrůdy jiné.

S těmi plísni odolnými je to ale úplně jinak: semenáčky, řízky i samorost F2 (ten ne úplně dokonale) odolaly na všech pozicích, tedy i těsném sousedství keřů, které šly do nebíčka jako úplně první. Nebyla v tom nějaká náhoda. Jsou opravdu plísnivzdorné. Hodně, ale hlavně nedovolí, aby se plíseň dostala do plodů. Ani těch poinvazních.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 26.10.2020 17:06

BEJBINO na tom bylo lépe i u mě, ovšem ze všemi těmi postřiky Ridomilem a Ortivou. To znamená, že po ukončení postřiků koncem srpna, se na něm v září projevila plíseň bramboru méně, než u ostatních odrůd. Fotka pro povzbuzení nejenom KUKYHO.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 24.6.2021 17:14

Češete, nebo ještě čekáte? Respektive stříkáte, nebo ještě čekáte? Já pořád čekám. Je sice vlhko, ale nikde jsem nic neviděl, ani u sousedů na bramborách, takže "čekám, že něco přijde". Zásobu Ridomilu mám na "100 let" a dal jsem taky nějaé ty odolné "krimsony". Včera jsem koupil na trhu nějaké plody Tomina, ale to je slušná kvalita, to Vám řeknu. Jinak stromky prosperují výborně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.154 (?), 24.6.2021 20:58

Nikdy jsem nestrikal, ale po tom co se stalo loni, jsem dnes postrikal Ridomilem preventivne, nebudu cekat az to prijde, to je pozde. Kazdy den zaprsi, takhle to bylo i loni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10104) - 70.240 (?), 25.6.2021 18:42

No, řeknu Vám, pane 210.154, že to není tak docela pravda. V minulém roce jsem začal až při prvních nálezech, a pozdě to nebylo. Kdyby jsem se v září na ty další postřiky nevykašlal, tak rajčata byla až do "zejmy". Pravda je, že to všechno "drží nad vodou" ta chemie. Jakmile z rajčat vyprchá, tak je během pár dní po nich. angry  Asi jako když důchodce drží při životě prášky. sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 210.154 (?), 25.6.2021 20:30

OK, pro upresneni, po nalezu jsem se loni snazil strikat medi, uz bohuzel bez vysledku. Nejsem v postricich zkuseny a znaly, rad si necham poradit. No, rozhodl jsem se takto, snad to neni chyba, kdzy prsi sest dni v tydnu a na eagri uz je v me oblasti varovani o plisni. Tak uvidime.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  16,  17,  18,  19,  20   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?30.4.2024
Úprava vody magnetickým polem29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?29.4.2024
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika