okurky nakládačky - pěstování vertikulárně



- ()
0.0. 0:
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 109.108 (?), 11.3.2008 14:41, zobrazeno: 68490x

Prosím někoho, kdo má zkušenost s pěstováním nakládaček svisle. Jakou konstrukci a jak vést výhony, aby se nesesouvaly. Děkuji za radu. M.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 79.130 (?), 24.4.2008 8:43

Dobrý den,

velikost (lépe řečeno malost) zahrádky mne donutila k pěstování okurek jiným způsobem. Pokud máte šikovného muže nebo si sama dokážete vyrobit konstrukci, můžete okurky pěstovat i vertikálně. Já jsem použila rám od staré branky s plotovým pletivem, po stranách jsem k němu připevnila drátem armovací železné tyče tak, aby dole přesahovaly a daly se zapustit do země (asi 25-30 cm). Můžete tuto konstrukci umístit úplně svisle - potom lze s ohledem na slunce zasadit okurky střídavě z obou stran a nebo mírně šikmo proti slunci. Okurky je nutno nejdříve navést na výšku ke konstrukci a potom se částečně samy přichytávají. Je lepší je střídavě provlékat z jedné strany na druhou přes pletivo. Výhodou takto pěstovaných okurek je, že zůstávají čisté bez zeminy a zálivka jen ke kořenům a ne na list. Nejsou potom tolik náchylné k plísni. Pěstuji tímto způsobem i salátovky. Pokud je konstrukce pevná, unese i veliké okurky. Stojí to za zkoušku. Přeji hodně vysokou úrodu.

Alena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 24.4.2008 13:12

Já okurky nakladačky pěstuji tímto způsobem již několikátý rok a je to bezva. Pěstuji je také na kari síti, jako jiné popínavky, např. fazole (o tom jsem psala již v jiné diskusi). Má to velkou výhodu v tom, že okurky se mohou zalévat opravdu jen ke kořenům, lépe větrají i po dešti a mnohem lépe se sklízí. Nejsou tak nýchylné na plísně a tak sbíráme o měsíc déle, než při pěstování volně na zemi.  Kdo to ještě nezkusil, doporučuji vyzkoušet!    Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 230.250 (?), 26.4.2008 23:51

Dobry den,

Ja s uspechem pestuju okurky na kari siti, kterou jsem z puvodniho rozmeru rozrezal napul a obe pulky postavil proti sobe tak aby tvorily jakysi "stan". okurky z jedne strany nasadim, vedu nahoru, pres hreben pozdeji padaji dolu. Nez dojdou zase az k zemi (ale vetsinou se vselijak motaji po te siti) je podzim. Ne ze by netrpely plisni, ale jak vidim u sousedu, vydrzi mi podstatne dele, jeden rok se mi i stalo, ze okurky nezahubila plisen, ale prvni mraziky. Mam to tak udelane venku na zahone kde pestuju nakladacky, ale obdobne ve skleniku na salatovky. Tam ovsem z duvodu nedostatku mista nemam "stan", ale jenom tu sit sikmo oprenou o sklenikovou stenu.

Kari sit 10x10 je skvely zahradnicky pomocnik - a nejen na okurky. Treba taky na hrasek, popinave kytky...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
ivana1971 - (5) - 80.6 (?), 26.4.2008 15:38

Já okurky vyvazuji na provázek (ale nepěstuji jich hodně). Ve výšce asi 170 cm nad řádek napnu drát a pak ke každé rostlince přípíchnu kolíček, na který uvážu provázek v takové délce, aby šel přivázat k hornímu drátu. Tak má každá rostlina svůj provázek po kterém se pne. Pod jeden drát jdou zasadit i dva řádky a okurky se pnou mírně šikmo. Okurky jsou provzdušněné, čisté a netrpí plísní. Na začátku a sem tam v průběhu růstu je musím kolem provázku omotat, ale vždy se dobře uchytí a nesesouvají se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 27.4.2008 0:09

To je také zajímavé - s těmi provázky. A ty kolíčky používáte umělohmotné, nebo dřevěné?  Zdá se mi ale, že to dá mnohem víc práce.  Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ivana1971 - (5) - 80.6 (?), 27.4.2008 8:21

Je jedno jaké máte kolíčky, ale hlavně je zapichujte šíkmo, aby nedošlo k jejich vytažení. Ještě můžete, pokud máte na zahradě nějaké sloupky od plotu nebo jiné, napnout jeden drát těsně nad zemí podél řádku okurek a jeden ve výšce asi těch 170 cm a provázky přivázat mezi ty dva dráty.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.250 (?), 27.4.2008 1:38

Nechci být nějaký jazykový purista, ale nedá mi to. "Vertikulárne" - to je co? Řekl bych že raději bych okurky pěstoval vertikálně. Ale slovíčko je to pěkné, takže se nebudeme inžynýrovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Daniela. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1262) - 204.208 (?), 27.4.2008 11:08

To máte pravdu, že vertikálně je správný výraz. Ale je to to samé, co s těmi hrubkami. Když někoho napomenete, že to napsal špatně, tak se proti vám zvedne vlna vzbouřenců, že hlavní je obsah diskuse a ne chyby.  Asi je to pravda a člověk musí občas zavřít obě oči. Ale každý určitě věděl o co jde. Zdravím - Daniela.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.129 (?), 28.4.2008 15:55
V tomto směru jsem tedy úplný neznalec. Můžete mi, prosím, sdělit, co je to kari sít a kde ji případně zakoupím? děkuji, Míla
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika