Odrůdy rajčat, které už rozhodně nechci



host - 83.29 (?)
20.1.2022 21:06

No jo. Sto lidí, sto chutí. Jeden určitou odrůdu chválí do nebes, druhý ji zašlape.Takže doporučovat ostatním co pěstovat a co ne, není moc směrodatné. Také záleží na podmínkách a oblasti pěstování, zda-li bude daná odrůda prospívat a nezničí ji choroby. Například odrůda Indigo Rose, kterou tady někteří odsoudili, dělá radost mým známým a nemohou si ji vynachválit - snad i kvůli své netypické barvě. Naštěstí sním tak max. jedno rajče za rok, a tak nemusím toto řešit. Jedu raději v paprikách a i tam odrůdovou skladbu omezuji a dávám přednost vyzkoušeným. Snad kdyby bylo více místa...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
         
walter. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1750) - 168.103 (?), 20.1.2022 15:15

za mě určitě dobré téma pro návštěvníky, kteří nechtějí kupovat zajíce v pytli a rádi by se orientovali v nepřeberném množství nových nabízených odrůd.yes.Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 94.165 (?), 20.1.2022 16:09

Já už dávno vyřadil Peruna. Byl vždy první chycen PB. zálistky rostly i z listů, vijanů. Plodů málo a nic moc. Letos jsem vysel už jen ty odolné.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 64.14 (?), 19.2.2022 20:00

Za mě je stálice Bejbíno, skvělý výnos, perfektní chuť, výborná odolnost na plíseň i praskání. Dalších pět odrůd míchám podle momentální dostupností, ale Bejbíno je pro mě best.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 221.3 (?), 21.1.2022 12:38

Elen, Maglia Rosa je tiež u mňa stálicou, už 4. rok ju aj rýchlim, vžaduje však pestovanie v nádobe, nevylamovať samozrejme zálistky, má tenšie stopky a listy, treba dobrú oporu, príp. pestovanie v klietke.

 Stupickému sa kedysi vonku u nás nedarilo,(príliš rýchly nástup leta u nás a ono je vhodnejšie do chladnejších oblastí) tak som ho jeden čas nepestovala, potom som ho na pár rokov zaradila na skoršie rýchlenie v skleníku, kde sa dobre adaptovalo už od konca marca a bez nejakého vylamovania najviac istilo skorú úrodu a ešte aj na jeseň rodilo v pohode.(odhadom tak 6.7 kg z koreňa_ ale v skleníku mám iba doobedňajšie slnko) Teraz som ho už 2 roky nedávala, skúšam iné odrody.

 Mongolskyi Karlik je skorá odroda, vhodná na rýchlenie v nádobe, lebo má nizučký, plazivý rast, nevyťahuje sa, netreba vylamovať, plody pomerne veľké, mierne kyslé pri dobrej starostllivosti dá slušnú úrodu, ale vhodná   pre skúsenejších pestovateľov, ktorí vedia nastaviť optimálne hnojenie- to platí však pri všetkých odrodách pestovaných v nádobách.

 Ja by som osobne nesadila Tornádo nepestujem ho už 25 rokov, hoci je úrodné, nechutí.Podobne nedávam Hybridy- Tipo,Uragán, Orkádo, Pedro, Parto, Toro, Torino ďalej, Tamina, Matina, balkonovky Minbell, Bajaja, Vilma, Aztek, a pod. ani drobučké odrody divokých, ďalej  Perun, Valdo, Galant, Green Zebra, Tigrella, nechutná mi už Pollicino F1, Black Cherry, Black Opal, Bumble Bee, Rubinka, nepestujem už Mini a Rubinek. Z Pasta odrôd Scatolone, Šejk a Hugo .Z indigo odrôd nepestujem už Indigo Rose,pre celkom nevýraznú chuť, ale je pomerne úrodné a má veľa zdraviu prospešných antokyánov.

 Pridávam obr.4 z asi 15 indigo odrôd, čo som v minulosti skúšala a sú pomerne chutné.

 Čo sa týka biftekov je dôležitý aj zdroj semienok a to práve u nehybridov spomeniem na príklade iba Black From Tula- sadila som prvý krát v r. 2016 zo semienok z nemenovaného zdroja- chutili super, o 2 roky neskôr som siala z iného, profi baleného "zdroja" a nestáli za nič.

 Fajn, že tu Milan nahodil aj takéto vlákno

  Eva T





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 129.82 (?), 29.3.2023 16:01

Pěkný den,

nemám rád sladké, takže Minigold a o pár týdnů pozdnější Rubínek sklízím hned po vybarvení. Chuť nepřezrálých plodů je docela výrazná.

Milan C.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 208.138 (?), 29.3.2023 16:42

Dobře, že jste tohle vlákno znovu otevřel. Úplně jsem na něj zapomněl.

Loňský rok byl u mne na zahradě i na balkónech skvělý, ale přesto jsem letos vynechal některé odrůdy. Největším zklamáním pro mne asi bylo Crokini. Všemi vychvalovaný americký vítěz, ale nejspíš do jiných podmínek. Chuťově osmičkové, proti tomu žádné námitky, ale pekelně praskalo v deštivém zářijovém počasí. Popraskala snad až polovina plodů na keřích, a to včetně zelených. A okamžitě praskliny chytaly plíseň. Naopak musím pochválit z hlediska praskání Primabellu - popraskalo jen několik plodů. Chuťově i velikostí dost podobná Crokini, ale odolné nejen proti PB (to ale neověřeno), ale hlavně proti praskání. Letos Primabellou nahradím i Koralika, který trpěl stejným neduhem jako Crokini.

Po loňsku bych ale rád rehabilitoval Stupické, alespoň částečně. Bylo pouze na balkónech, kde se mi zatím PB nikdy neobjevila, ale plodilo až do zámrazu a opravdu vyzrálá rajčata byla také osmičková. Dospěl jsem tedy k závěru, že Stupické rané polní není tak docela rajče do nepohody, ale v dobrých letech dává chutná rajčata. Ne nijak moc v porovnání s jinými odrůdami, ale to je pro něj typické.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 40.227 (?), 29.3.2023 17:56

Vyřazuji Reisetomate. Vypadá fantasticky, ukusování "stroužků" je bezva vychytávka, ale má mizernou chuť a sklony chytit každou chorobu, ideálně plíseň, i když všechny rostliny kolem jsou zdravé.

Dále neprošlo Buratino. Chuť průměrná, vzhled velmi dekorativní. Jenže využitím spíše něco jako San Marzano, které je lepší, co do ozdobnosti ho nahradí Blush, který má navíc luxusní chuť. Taky si matně vybavuji nějaké sklony k nestandardnímu růstu - snad jsem ho musela přivazovat, byla to taková třtina větrem se klátící. A navíc černalo kvůli relativnímu nedostatku vápníku. Mnoho starostí pro málo muziky.

EH

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
obo - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (114) - 210.166 (?), 20.1.2022 18:26

Galant jsem také asi před 3 lety zkusil. dostal jsem balíček jako reklamu v nějakém časopise. Rostlina byla pěkná plody také, ale odešla velmi rychle na plíseň a slupka rajčat byla tvrdá.

Pokud beru start jako základ - 100% - vynikající chuť, šťavnaté, občas žlutý límec mi nevadí. Mám je raději lehce podtrhnuté. V plné zralosti mi, až tak nechutnají. Dobře se pěstují nyní mi již plodí okolo 20.7 a bez problému se dožijou ve větraném skleníku prvních mrazíků. Od té doby co jsem zrušil sklo na skleníku a dal jsem makrolon, tak mám po sezoně již v polovině října.

Galant 40% silná slupka, plíseň, když nebyla plíseň rostlina vypadala krásně

Stupické 20% - plísen blesková, nechutné plody, Překvapilo mne, jak má málo listů na rostlině a chuť byla jedna z nejhorších co jsem jedl. Vždy pěstuji start a vždy porovnávám se startem

Bajaja 10%, nechutné tvrdé plody s tvrdou slupkou a náchylné na plíseň. Snažím se všechna rajčata pěstovat pod nějakou stříškou ať baráku, nebo skleníku, nenechávat je napospas dešti a větru. Dokonce jsem nyní uvažoval přistavět pouze přístřešek z makrolonu, protože pod tím přístřeškem z makrolonu je krásné mikroklima. Když máte kakrolon na pergole můžete se ohřát, ale neúpéct

Rybízové byla přímo odrůda, kterou jsem pěstoval snad ještě za totáče 10% extrémně malé plody mi vadí. Mnoho práce málo muziky. Rostlina byla moc vzrůstná a rozložitá.

Bambino 90% Menší plody mohou za procenta, ale chuťové výborné,

Tornádo 70% Bylo vrůstnější než start, ale chuť plodů horší. Další si již nepamatuji. Byla vyřazena z mého sortimentu.

Vilma 80%. Vynikající lehce pepřová chuť a mega šťavnaté. Po zakousnutí to bouchne.

Další 2 rajčata i kterých již nevím název. jedno bylo podobné marzoni a dokonce jej pěstuji již 4 rokem ze semen (nebyl to hybrid) a semena mně vzešla i po 3 letech, kdy jsem si je pouze usušil v sušičce na zkoušku na jídlo. Má velmi tenkou slupku, teoreticky ani nevíte, že jste kously do slupky. Žena z nich udělala základ na rajskou a základ na pizzu s mou pálivou paprikou jalapeňo a kayanský pepř. Ženě velice chutná, že je sladké. pro mne není dost šťavnaté. 90%

Poté jsem pěstoval černé rajče. prý chuťová bomba. Ani sousedce nechutnalo a to jsem ji ty rajčata daroval. Nutno říci, že ji již nic nedám. Ona ohrnuje nos už i nad startem. Rajčata hodně padala a měla neuvěřitelnou klíčivost. Ještě za dva roky jsem likvidoval nové rostlinky z toho rajčete. Co mi nejvíce vadí na černých rajčatech? Nepoznáte kdy jsou zralá a musíté si sáhnout zda je měkké. Možná byla přezrálá či nedozrálá a tak nám nechutnala. 10%

Jako host jsem sem dal odkaz na moje časosběrné video ze skleníku. Pokud jste neviděli a chcete kouknout tak zde je odkaz https://youtu.be/pI3GGb18iGo

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 83.29 (?), 20.1.2022 21:06

No jo. Sto lidí, sto chutí. Jeden určitou odrůdu chválí do nebes, druhý ji zašlape.Takže doporučovat ostatním co pěstovat a co ne, není moc směrodatné. Také záleží na podmínkách a oblasti pěstování, zda-li bude daná odrůda prospívat a nezničí ji choroby. Například odrůda Indigo Rose, kterou tady někteří odsoudili, dělá radost mým známým a nemohou si ji vynachválit - snad i kvůli své netypické barvě. Naštěstí sním tak max. jedno rajče za rok, a tak nemusím toto řešit. Jedu raději v paprikách a i tam odrůdovou skladbu omezuji a dávám přednost vyzkoušeným. Snad kdyby bylo více místa...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 81.144 (?), 20.1.2022 21:37
Já jím i očima a netradiční barvy nejen rajčat, ale třeba i jiné zeleniny mě někdy spíš od konzumace a zakoupení odpuzují. Jsem už stará konzerva tak za mě rajčata hlavně červená. I když mám v oblibě i žlutá, ale klasického tvaru a velikosti.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika