Odolné odrůdy rajčat



Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?)
8.2.2020 22:10

Objevila se nová, údajně také plísniodolná odrůda z Anglie. Tedy ne až tak úplně nová, protože je to odvozeno od Crimson Crush, ale je to menší a doufám tedy i chutnější koktejlka s příznačným názvem Cocktail Crush F1. Zakoupil jsem u nás v zahradnictví (od Dobrasemena), vyseju, vyzkouším. Nejsou nijak závratně drahá: 10 semínek za kolem 40 Kč.

Už jsem to tady sice psal, ale už dvě sezóny se mi nepodařilo ověřit, zda jsou ty odrůdy (Crimson Crush, Mountain Magic) skutečně odolné: nebylo čemu odolávat. Ale ne, že bych toho litoval.laugh

Milan HP

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
            
host - 19.124 (?), 11.2.2018 12:46

Pani Eva, kedy vysievate? Hela

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 20.184 (?), 11.2.2018 13:52

Doteraz som vždy prvé výsevy pre sklenník, príp. pestovanie v kontajneri vysievala po 6. januári a začiatkom februára podľa odrôd. Prvé rajčiny som oberala koncom mája a zač. júna. Pre túto sezónu som vysiala 5 druhov 30. novembra, s, tým že budem prisvetľovať. (Viď vlákno Rajčata 2018). Zatiaľ som spokojná s výsledkami pokusu. Eva T

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 20.184 (?), 11.2.2018 19:32

Ešte som zabudla spomenúť, že výborná tyčková skorá odroda, odolná voči hubovým chorobám a chladuodolná je Hildares F1. Dostať ju kúpiť bežne v Lídli. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 226.24 (?), 11.2.2018 21:31
Muzu Vas poprosit o referenci na nejaky zdroj, kde se pise o odolnosti Hildaresu vuci houbovym chorobam? Nikde jsem tuto informaci nedohledal. Jen ze se jedna o rane rajce s obstojnou chuti.. Nebo je to z vlastni zkusenosti? Pokud ano, muzete, prosim, popsat okolnosti, za kterych jste dosla k tomuto zaveru? Predem dekuji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 20.184 (?), 11.2.2018 23:21

Napr. na www akvar.eshopzdarma.cz, citujem: velmi výnosná odrůda s pevnými plody, odolné proti pukání a otlaku, dobře se skladují, je rezistentní vůči houbouvitým onemocněním (Verticillium Wilt.), virové mozaice rajčat (Tomato mosaic virus, Tobacco mosaic virus), houbovým vadnutí rajčat(Fusarium oxysporum f.sp. lycopersici), Černi rajčatové (Fulvia bulva) a hlístici kmene Nematoda, plody jsou vhodné pro přímou konzumaci a úpravě v teplé a studené kuchyni. V našej oblasti ho záhradkári s obľubou pestujú, naozaj vydrží najdlhšie. Ja osobne som ho pestovala len 1 rok, chutil priemerne preferujem iné hoci aj menej odolné druhy. Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 226.24 (?), 12.2.2018 23:50
Priznam se, ze eshopum a jejich popisum odrud cehokoliv moc neverim, to uz vic beru to, ze s nim maji lidi ve vasem okoli dobre zkusenosti. No nic, dneska jsem byl v lidlu, tak jsem je koupil a necham se prekvapit.. zkusim jich par na zahonu, co to udela :)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 220.4 (?), 20.2.2018 21:34

Dobrý den, možná to není úplně vhodné místo, ale eshop akvar nedoporučuji. Minulý rok jsem se rozhodla, že s dětmi na balkóně zasadíme balkónová rajčata do truhlíků (venus, vilma, aztek), papriky hamík a ještě jsem k tomu do velkého květináče chtěla zasadit bejbino. Protože jsem si vzpomněla až v březnu, nezbylo mi, než koupit sazeničky. Nakupovala jsem na eshopu akvar. Místo hamíku vyrostly 2 veliké bílé papriky, které později dozrávaly do červena. Na každém keři vyrostla také 1-2 menší oranžové, takže odhaduji, že to bylo zkřížené s jinou odrůdou. Z bejbina se vyklubalo nějaké červené cherry rajče a nejlepší byly sazenice balkónových rajčat - měla jsem 2 truhlíky, v každém 3 sazenice (od každého druhu jedna) - no nakonec v každém truhlíku byly 2 oranžové tyčkové cherry, které jsem vyvazovala ke šňůrám na prádlo, a jedno velké keříčkové červené. Na balkóně byl nakonec prales, ale děti to bavilo a snědlo se vše - hlavně když si to děti mohly utrhnout samy z rostlinky. Nicméně to nebylo to, co jsem si objednala.

Letos se budu snažit vypěstovat zasenice sama, z koupených semínek (jinde samozřejmě) - uvidíme, třeba to bude letos bez překvapení :-).

Anna H.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.2.2020 22:10

Objevila se nová, údajně také plísniodolná odrůda z Anglie. Tedy ne až tak úplně nová, protože je to odvozeno od Crimson Crush, ale je to menší a doufám tedy i chutnější koktejlka s příznačným názvem Cocktail Crush F1. Zakoupil jsem u nás v zahradnictví (od Dobrasemena), vyseju, vyzkouším. Nejsou nijak závratně drahá: 10 semínek za kolem 40 Kč.

Už jsem to tady sice psal, ale už dvě sezóny se mi nepodařilo ověřit, zda jsou ty odrůdy (Crimson Crush, Mountain Magic) skutečně odolné: nebylo čemu odolávat. Ale ne, že bych toho litoval.laugh

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 136.5 (?), 19.8.2020 22:32
Dobrý den, Četla jsem, že crimson cruch je anglická odrůda. Pro ce tady objevuje jako F1?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 172.242 (?), 20.8.2020 8:10

F1 u jakékoliv zeleniny znamená celosvětově, že se jedná o hybridní odrůdu, takže pěstitel (třeba zahrádkář) není schopen si semena této odrůdy sám vyrobit a musí si semena kupovat. Na rozdíl od toho jsou nehybridní odrůdy (bez označení) produkovat semena, která dají bez příští rok stejnou rostlinu a plody se stejnými vlastnostmi.

K té deklarované odolnosti u některých rajčat bych chtěl ještě dodat, že pokud u některých rajčat je napsáno odolné vůči houbovým chorobám, tak je to třeba číst jako odolné vůči kořenovým houbovým chrobám tj. Verticilium, Fusarium). Dříve se používala u těchto odrůd zančka VFN. Protože letos mám problémy s Fusariem, tak jsem se ptal na tento problém v SEMO. Bylo mně sděleno, že některé hybridy (Bejbino, Parto, atd.)  tuto vlastnost mají, ale nelze ji uvádět v názvu. 

Jen pro připomenutí, houbové choroby jsou také všechny listové (Alternariová skvrnitost, Septoriová skvrnitost a plíseň bramborová) a jiné plísně, vůči nimž většinou nejsou rajčata rezistentní (snad s výjimkou nekolika odrůd Mountain Magic a Crimson Crush o kterých se zde píše). Tyto odrůdy jsou snad odolné i vůči plísni bramborové a firma produkující tato semena to také inzeruje (v angličtině jako odolnost vůči Late blight- pozdní plísni).

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika