Lilek vejcoplodý (Baklažán, Patližán, Patlažán)



host - 52.174 (?)
26.4.2010 16:32

Náš nejoblíbenější a velmi snadný lilek a la Jean:

Postup přípravy: Lilky rozpůlíme a v každé půlce vytvoříme podélně 3-4 hluboké zářezy tak, abychom neporušili slupku. Stroužky česneku nakrájíme na plátky a na těsno je nastrkáme do zářezů. Bohatě zalijeme olejem (už na plechu), osolíme a opepříme. Pečeme v troubě na 200 °C 30-40 minut. Dužina by měla být měkká. Posypeme oregánem a můžeme podávat. Výborné s čerstvou vekou nebo s grilovaným masem.
 Jenom kromě soli a pepře posypu lilek ještě provensálským kořením.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4   
            
host - 199.121 (?), 26.4.2010 13:51

Dík za foto. Tak to jste mě móc všichni potěšili :-) Ta odpověď s velikostí vajíček mě zklamala, byla to asi nějaká divná odrůda, nebo málo vody či přešli chladem. Už mám sazenice za oknem, které jsem v březnu zasel a říkal jsem si, že jsem udělal blbost, když jsou u nás tak malé plody. Jde o ten Český druh a na vaší fotce vypadají skvěle. Podle návodu je dám ven v červnu. Papriky mi taky rostou venku, takže by s náležitou péčí mohli růst i Lilky. Chci pak zkusit upéct to francouzské jídlo Ratattoule :-) Mimochodem co z toho děláte vy? Mě napadá ještě obalit plátky jako řízek z hub.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 26.4.2010 14:19

lilky mi loni rostly lepe venku jak ve skleniku, sazim je hloubeji-tedy jako rajcata, ale ne sikmo, loni jsme mel asi 7odrud, letos mam 2nejlepsi..obe zahranicni-jsou to hybr.odrudy s velkymi plody, odruda Cesky rany by se nemela uz ani prodavat, nebot absolutne nevyhovuje co do vyteznosti a velikost plodu je strasne mala. Z lilku se da udelat mnoho jidel, plny se mas.i zelen.smesi, nejradsi je mam na grilu-nechat opotit se soli(jsou na platky) pak umyt, vysusit, udelat v hmozdiri smes oregana, oliv.oleje, namackaneho cesneku a potrit, dat na gril-skvele a chutne... rekneme, ze ne nadarmo je ve Stredozemi oznacovan za krale zelenin!!-nikoliv rajcata jak by se mnozi domnivali!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 199.121 (?), 28.4.2010 8:48

A dáváte ten Lilek také až v červnu ven, nebo máte nějaký zaručený postup?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
GunnarSK - (26) - 154.39 (?), 5.9.2010 14:22

Letos měl jsem lilky jen venku (protože nemám skleník), ale zdá se, že tady v Varsavě je na to zima. Jen "ozdobná". odrůda "Golden Eggs" vytvořila plody, které jsou zatím bílé, ale mají být žluté při zralosti. Kromě toho mam taky jine odrůdy: "Black Beauty", "Violetta Lungha" a indický "Arumagan", ale myslím si, že za rok budou lepši, jestli budu mít skleník. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
zanpets - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (395) - 39.231 (?), 26.4.2010 16:21

moje mamka obaluje platky lilku v testicku a smazi... no ja lilek moc nemusim ja se bojim ale pro pestovani se mi libi ten tvar a barva...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 52.174 (?), 26.4.2010 16:32

Náš nejoblíbenější a velmi snadný lilek a la Jean:

Postup přípravy: Lilky rozpůlíme a v každé půlce vytvoříme podélně 3-4 hluboké zářezy tak, abychom neporušili slupku. Stroužky česneku nakrájíme na plátky a na těsno je nastrkáme do zářezů. Bohatě zalijeme olejem (už na plechu), osolíme a opepříme. Pečeme v troubě na 200 °C 30-40 minut. Dužina by měla být měkká. Posypeme oregánem a můžeme podávat. Výborné s čerstvou vekou nebo s grilovaným masem.
 Jenom kromě soli a pepře posypu lilek ještě provensálským kořením.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.50 (?), 22.3.2011 16:02

Vzhledem k tomu, že jsem se naučila vařit jídla s kuskusem, hledala jsem recepty a našla LILEK PLNĚNÝ KUSKUSEM.  Rodina si jídle oblíbila . Lilek se rozkrojí podélně a vydlabe se dužina. Pak vzniklé lodičky posoůím a nechám vypotit. Mezitím si uvařím kuskus. Na pánvičce si osmahnu na proužky nakrájenou cibuli, hruběji nakrájený česnek (asi 3 stroužky),  na kostičky nakrájenou dužinu z lilků. Osolím, opepřím, případně přidám čerstvé houby. Teď v zimě jsem měla v mrazáku zasmažené houby, jako na míchanici a i tak to bylo dobré.Místo hub se může dát i nakrájená anglická slanina pak se vše smíchá s kuskusem a ještě se do toho na drobná očka rozstrouhá sýr, nejlépe parmazán, ale i eidam je dobrý. Vydlabané půlky lilků zbavím vypocené vody, mírně je potřu z vnitřku olivovým olejem a naplním je směsí s kuskusem. Pak lilky vložím do zapékací misky a asi 10 - 15 minut peču pri 180 stupních.

Pokud to vyzkoušíte, přeju dobrou chuť.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 93.15 (?), 22.3.2011 17:55

i ja toto jidlo, delam-az na tu cibuli, kterou nejim... mimo jine mam spotrebu lilků rozhodne vyssi nez spotrebu cibule

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
m3f - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5577) - 155.12 (?), 21.8.2010 12:48
Lilek se konečně probudil!
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
ella56 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (222) - 48.30 (?), 22.8.2010 15:33

Letos jsem zkusila poprvé pěstovat lilky, nevím kdy se správně sklízí, už jsou na omak měkký, můžu je utrhnout? dík E

Bez názvu
Bez názvu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika