Kudrnatost listů rajčat



host - 13.77 (?) 
17.4.2018 8:34, zobrazeno: 6774x

Po pikýrování rajčat začaly horní lístky kudrnatět tak, že některé jsou jako sbalené do klubíčka.Poradíte čím to je?Děkuji Jan Krchov

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 186.23 (?), 21.4.2018 9:32

Dobrý den,

problém bude pravděpodobně v použité zemině při přesazení do substrátu. Tenhle problém jsem měla pravidelně dva tři roky zpátky a letos ještě nevím, teprve budu pikýrovat (výsev teprve po Josefu). Semínka vysetá do výsevního substrátu a následně rostlinky s pravými listy před pikýrováním vždy vypadaly zdravě-normálně.Pak jsem je přesadila-přepikýrovala do zahradního substrátu od Agro (zemina zakoupená v Penny marketu) a začaly se dít věci-úplně stejný problém jako Váš. Myslím si, že problémový byl přechemizovaný zakoupený substrát z kompostárny(pesticidy a herbicidy), na což jsou nejspíš rajčata háklivá... Třeba paprikám vůbec nevadil. Letos jsem pokusně schválně sela semínka do jiffů a i do výsevního substrátu, obojí pěkně vzešla. Na své zahradě vůbec nepoužívám žádnou chemii ani k hnojení, ani k postřikům. Hnojím jíchami. Letos zkusím substrát smíchat se zahradní zeminou a uvidím... Při sázení použiju mykorhozní houby Symbivit, které významně podporují růst nejen rajčat. Nemusím mít pravdu ohledně substrátu a kroucení listů, ale jeví se mi to tak. Přeju nám a všem hodně štěstí (tento problém zde mělo i více pěstitelů).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.23 (?), 21.4.2018 9:55

Zapomněla jsem dopsat... Znovu jsem přesadila postižená rajčata a vyštípla  jsem pokroucený vrchol a nechala vyrazit další   nový vrcholový hlavní výhon z pod listů, který už vyrostl normálně a dál se sazenice vyvíjely už normálně. Trochu to zbrzdí vývoj rostliny(úrody jsem se dočkala a nemám skleník), než naroste tak, jak má. Bylo mi líto sazenice vyhodit, protože by z nich vůbec nic nebylo. Jen jsem pokusně při přesazení změnila, promíchala zeminu, což bylo nejdůležitější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.119 (?), 21.4.2018 9:57

Myslím, že máte pravdu. Také mám opakovanou zkušenost se substrátem Agro. Poprvé náhodně - část přísady byla v su Agro, část v jiném, další rok jen kontrolní vzorek a bylo to stejné i když už byla jiná šarže. Nejspíš náhoda, ale od té doby se výše zmiňovanému vyhýbám na cokoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 243.114 (?), 21.4.2018 14:27

Není to náhoda, tu zkušenost se zahradním substrátem Agro má mnoho lidí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 221.118 (?), 21.4.2018 21:08

Doporučuji si kupovat (pokud nemáte jiné možnosti) profesionální substrát a nebudete mít žádné problémy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 186.23 (?), 22.4.2018 7:20

Dobrý den, mám letošní i jiný koupený substrát - hoštický speciální zahradnický pro rajčata a papriky. Snad ten bude v pořádku. Zásoby substrátu Agro - Penny market z dřívějška radši použiji jinam a pro jistotu řádně promíchaný.Můžete doporučit, prosím,   značku osvědčeného profesionálního substrátu? Děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika