Kadeřavost výhonů rajčat, nikdo si neví rady



host - 250.70 (?)
22.6.2017 23:19

Mě se taky listy občas kroutí, i když ne tak moc. Jsem přesvědčený, že je to způsobeno horky, případně horky + nedostatkem vody.

Lepší je zalévat méně často a vydatně - teď v těch vedrech dávám 5 l ke každé rostlině 2x týdně. Když daný týden zaprší, tak zalévám jen jednou týdně.

Ohledně hnojení: NPK je lepší zapravit do půdy už při sázení. Pak hnojím jen Kristalonem (jednou za 2-3 týdny). A jsem spokojený.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
               
host - 32.225 (?), 13.6.2017 0:26
Pročetl jsem si řádně celou diskuzi a jsem přesvědčen o tom, že se jedná jen o velmi silný růst rajčat. To, že jste opláchla terminál a za dva dny se to srovnalo bych řekl, že je normální růstová perioda, tak jak to minimálně Starty F1 dělají. Prosím foto a jelikož mám také starty, tak můžeme fota porovnat. Nemám je tak vysoké, bydlím kousek od Sněžky, ale ten stav co popisujete je již patrný. Mám vždy velkou úrodu chuťově výborných rajčat start F1.
rajčata start
rajčata start
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 13.6.2017 17:57

S lupou jsem prohlížel zakroucené horní listy ze všech stran, ale žádného živočišného škůdce jsem nenašel. Protože je zde tento příznak hlášen z různých míst republiky a na všech možných odrůdách, můžeme tak vyloučit vliv pěstitelského substrátu a jedinou společnou příčinou zůstává vliv letošního divokého počasí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 13.6.2017 21:29

Bez fotografií je tato diskuze zbytečná. Pod kroucením si každý představuje něco jiného, poškození se špatně popisuje, možná ani se jednoznačně popsat nedá. Přitom možností proč se listy různě kroutí je plno a každý můžeme mít jinak vypadající zkroucené listy.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 117.245 (?), 18.6.2017 20:12

použitý substrát ze stopami postřiku na dvouděložné plevele ze zeminy se neodbourá a paprikám to nevadí jen rajčatům používejte jen svůj kompost o kterém víte co tam je a budete mít klid a že tžam vyroste sem tam plevel? porád lepší než mít sparchantělé rajčata a pokaženou sezonu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 64.12 (?), 19.6.2017 7:38

Chcem sa opytat, medzi paradajkami sa mi nejako rozmohol pupenec/svlačec, a nedari sa mi ho vykynozit. Chcel by som mu natret par listov roundupom, bude to mat vplyv aj na paradajky? ci tie rezidua z toho, mi sposobia tiez krutenie listov. chcem aby vyschol a potom ho vytrhnem a spalim, len ma zaujima ze to co sa dostane do korena ci to bude mat nejake nasledky na rajciny. Kedze ako som sa docital substrat so stopami postreku, nieje vhodny na paradajky. Dakujem

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vloušek - (10) - 50.151 (?), 21.6.2017 10:39

Zdravím zahrádkáře. Právě jsem se přihlásil a chci přiložit i fotky. A teď k věci. Letos jsem poprvé vypěstoval sadbu různých typů rajčat. Vše OK ale před asi 5ti dny jsem objevil kroucení, změnu barvy a nevyvíjení nových listů. Pěstuji to venku na jižní stráni a přidával jsem do jam zakoupenou zahradní zeminu v pytlích. Po zjištění skvrn jsem po konzultaci v prodejně (říkal prodavač že to budou mšice) zakoupil MOSPILAN 20 SP. Je to 3 dny co jsem to postříkal a zatím je to stále stejné. V celé ploše jsem ale objevil jen pár listů, kde byly mšice. Myslím že to bude něco jiného. Vzhledem že je tady silně jílová půda, přihnojuji drobným posypem jednou za týden granulovaným hnojem a další týden NPK. Třetí týden zaleju KRYSTALONEM. Otrhal jsem spodní listy a zalévám v těchto vedrech ráno a pak až večer. Vždy tak 1L vody ze sudu na 1 rostlinu.

Doplňuji dnes 22.6.: Byl jsem dnes v zahradnictví a řešil výše uvedený problém. Bylo mi řečeno, že se to někdy u rajčat stává a má na to vliv i toto extrémní počasí. Ať to zatím neřeším, mám omezit přihnojování a že by se to mělo samo zmizet. Další patro listu a květu by údajně mělo být OK. Tak jsem zvědav. 







Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 250.70 (?), 22.6.2017 23:19

Mě se taky listy občas kroutí, i když ne tak moc. Jsem přesvědčený, že je to způsobeno horky, případně horky + nedostatkem vody.

Lepší je zalévat méně často a vydatně - teď v těch vedrech dávám 5 l ke každé rostlině 2x týdně. Když daný týden zaprší, tak zalévám jen jednou týdně.

Ohledně hnojení: NPK je lepší zapravit do půdy už při sázení. Pak hnojím jen Kristalonem (jednou za 2-3 týdny). A jsem spokojený.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Vloušek - (10) - 54.114 (?), 23.6.2017 10:58

Já tady mám opravdu hodně jílovou půdu. Kdybych dal 5L vody k rostlině, tak mi 4L odtečou pryč ze záhonu. Když jsem je sázel do toho jílu, tak jsem nejdříve musel vyhloubit jámu, asi jako 4-5L sklenici a do ní jsem dal zahradní substrát. Ted to zalévám po troškách do toho substrátu. Kdybych tam nalil 5L vody, tak to utopím. Strašně dlouho to trvá, než se voda vsákne. Proto častěji a po menších dávkách. Nikdo tady nic nesázel a já to zkouším poprvé. Na podzim budu muset záhon překopat a přidat hnůj, písek, atd.. Snad to pak bude příští rok lepší.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
sasman - (23) - 250.70 (?), 23.6.2017 22:27

Dá se to vyřešit tím, že se kolem každé rostliny udělá jakási hráz vysoká 5-10 cm. Pak prostě ke každé rostlině naleju 5 l a dál to neřeším. Až se to vsákne, tak se to vsákne. Ušetří se tím SPOOOUSTA času. Já už s tímto způsobem zalévání počítám, takže sázím sazenice o něco hlouběji a ani nemusím dělat hráze (je to jednodušší).

Ale každý si může pěstovat jak chce.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.246 (?), 24.6.2017 14:26

Ja to mam tohto roku podobne. Pred rokom som rajciny nahrnul a urobil som taky bazen okolo, v podobe prstenca. Ten som napustal. VYhoda bola, ze pri stonke bolo sucho a snad to malo pozitivny vplyv pri prevencii nejakych plesni.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika