Jak pěstovat rajčata na více výhonů?



host - 79.34 (?)
4.6.2021 15:04

Spouštět hlavní stonek dolů je dobrý nápad, ale mám obavy zda bude podajný, když bývá tlustý více jak palec? Až to bude možné zkusím to.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
433kefudflodur - (22) - 79.34 (?), 3.6.2021 2:14, zobrazeno: 2143x

Poněvadž jsem nenašel v příspěvcích uspokojivou radu na dané téma. Ptám se v jaké výši je vhodné ze zálistků nechat růst druhý případně další výhony? Zda je vhodné začít co nejníže rostliny za 1 listem nebo až za 1 vijanem atp. Jedná se mi abych docílil nižší výšky hlavního terminálu, který bych ve 150cm zaštípl. Abych nebyl ochuzen o výnos plodů měli by jej z části nahradit 1-2 výhony. Tyto bych také zakrátil aby mi nepřerostly 150cm z důvodu snažší sklizně.(nesnáším výšky mám ve skleníku vyvýšené záhony).Uvítám vyzkoušené rady.

Vyvýšené záhony ve skleníku
Vyvýšené záhony ve skleníku
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 62.12 (?), 3.6.2021 6:42

Protože vedete rostlinu na provázcích, tak si myslím, že nejlepší bude zálistek pod květenstvím. Podle mých zkušeností bývá nejsilnější a je rovnocený s hlavním stonkem.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 248.133 (?), 3.6.2021 12:30

Druhý výhon nechávám asi 30cm nad zemí, aby pod rostlinami mohl proudit vzduch (mám je u tyček, venku).           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.6.2021 21:50

Pane Rudolfe, souhlasím s Vladimírem: co nejníže (už z toho důvodu, že na nich bude víc vijanů), ale i když pěstuju rajčata na víc výhonů z jiných důvodů a venku, myslím, že je dobré vzít v potaz i vitalitu jednotlivých výhonů. Proudění vzduchu se dá pak zajistit rozumným probráním listů.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
zdenekfm - (25) - 35.215 (?), 3.6.2021 23:52

Já letos také u všech odrůd, kde jsem potřeboval, nechal zálistky na výhony až pod prvním vijanem. Jsou opravdu nejsilnější a mnohonásobně překonávají ty nižší. Teď čekám, jestli třetí výhon půjde zpod druhého vijanu nebo dříve. Podle velikosti zálistků patrně zase až z pod vijanu. Výška rostliny bude v pohodě, první, druhé a případně i třetí listy jsou v zemi.  Zdeněk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Eva T. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (741) - 140.198 (?), 4.6.2021 6:42

Ja bežne nechávam na rastlinách viac výhonov. Biftekové pestujem na 2-3 výhony, cherry aj na 4-8 výhonov . Pod prvým kvetenstvom sa má rastlina snahu rozdvojiť na 2 rovnocenné výhony, tie teda nechávam aj u pestovaných rajčín vonku. V skleníku pri sadení nechávam ešte najspodnejší výhon, ktorý prihrniem zeminou, aby si pustil korienky.  Hlavný výhon som nechávala doteraz vždy nezaštipmutý rásť pod strechou,(niekedy mal aj 4-5 m) tento rok ho ukončím po dosiahnutí strechy(obyčajne za 7-8. vijanom a nechám plodiť spodné, pokiaľ nedosiahnu strechu skleníka. Uvidím, ako sa mi to osvedčí.

  Keďže vy ich pestujete na špagátoch, skúste hlavný terminál postupne spúšťať a odrodené časti stonku bez listov nechať ležať na zemi. znížite tak výšku rastliny.

    Eva T.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 79.34 (?), 4.6.2021 15:04

Spouštět hlavní stonek dolů je dobrý nápad, ale mám obavy zda bude podajný, když bývá tlustý více jak palec? Až to bude možné zkusím to.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.6.2021 22:06

Něco podobného zkouším u tyčkových rajčat pěstovaných za oknem. Vyvazuji je do spirály na několik bambusových tyček. Pokud jsou ještě mladé, celkem se to dá při opatrném, možná velmi opatrném zacházení. Ale později už se velmi často nalomí. Pokud to není zlomenina úplná, i přes tu neporušenou část dokážou výhony vyživovat a mít na nich rajčata. Ale u hlavního stonku se mi to ještě nestalo a trochu pochybuju o tom, že by rostlina pak prospívala. Ovšem záleží na odrůdě: některá cherry se mohou spouštět bez újmy na zdraví.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika