Jak oživit velmi stará rajčatová semena



vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 1.88 (?)
13.2.2021 7:08

Ještě bych doplnil způsob uložení semen. Semena jsou uložena v papírových a plastových sáčcích a část ve skleničkách. Jsou v šuplíku v dílně ve sklepě. Teplota je tam v zimě 10-15°C, v létě okolo 20°C. Vlhkost jsem neměřil, ale sklep je suchý, protože pod stropem je potrubí od topení a proto se tu semenům dobře odpočívá.   Jirka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 11.26 (?), 7.2.2021 19:20

Zdravím všechny pěstitele a dovolím si si také něco říct ke klíčivosti osiva rajčat. Rajčata pěstuji téměř 40 let a za tu dobu jsem už vyzkoušel okolo 200 odrůd. Loni jsem zkusíl vysít 10semen odrůdy Goldkrone z r. 2005 a klíčivost byla 100%. 4-5 den se objevily první lístky. Myslím ale, že to není nijak zvláštní, protože u ostatních odrůd které pěstuji mám stáří osiva 1 - 10let. Neklíčící semena tvoří 1-2% z výsevu. Mám ve svojí semenné bance asi 60 odrůd, z toho letos budu pěstovat asi 30 odrůd (max. 100 rostlin), na víc nemám místo. Ještě bych chtěl říct, že s výsevem i těch 10letých semen nedělám žádné cavyky, semena dám do výsevního substrátu, zaleji, dám k topení a za 4-5 dnů sleduji jak to klíčí.  Zdraví Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 7.2.2021 23:03

Milan asi má na mysli semena najítá někde hozená v šuplíku jen v papírových sáčcích, která neměla být nikdy použita k dalšímu pěstování. A tam opravdu ta klíčivost jde dolů. Já mám také krabici s takovými semeny 200 nebo 300 sáčků. Občas něco vyhodím a potom zjistím, že bych to potřeboval. Nic neobvyklého. Prohrabovat se v tom je za trest. Tak to nechám raději ležet, třeba se to bude hodit.

           Vladimír.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vimon - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 1.88 (?), 13.2.2021 7:08

Ještě bych doplnil způsob uložení semen. Semena jsou uložena v papírových a plastových sáčcích a část ve skleničkách. Jsou v šuplíku v dílně ve sklepě. Teplota je tam v zimě 10-15°C, v létě okolo 20°C. Vlhkost jsem neměřil, ale sklep je suchý, protože pod stropem je potrubí od topení a proto se tu semenům dobře odpočívá.   Jirka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 8.2.2021 9:04

Jirko, způsob uložení semínek hraje velkou roli. Jak je ukládáte, když máte takové skvělé výsledky? S přístupem vzduchu nebo bez? V papíru, skle či plastových sáčcích? Při jaké teplotě a vlhkosti?

U mne se nejedná o moje vlastní semínka, ta nejsou starší než 3 roky, protože tohle je teprve čtvrtý rok mé "semínkové kariéry". Jde o semena, řekněme zděděná, o jejichž způsobu uložení nic nevím. A o odrůdy, které nelze snadno sehnat. Cokoliv lze dostat na trhu raději koupím.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 251.104 (?), 7.2.2021 0:28

Nejstarší semínka rajčat, která jsem klíčil úspěšně byla 14 let stará. Princip je jednoduchý jen to chce více pečlivosti a sterilní prostředí. Čím starší semínka, tím mají menší energii klíčení = prodleva mezi výsevem a vzcházením.

K namáčení jsem použil slabě růžový roztok hypermanganu. Musí být jen tak silná koncentrace, aby působila desinfekčně na povrch osemení, ale tak slabá, aby nezničila embryo v semínku. Desinfekční síla se dohání dobou působení. Již po cca 5 minutách od namočení semínek musí roztok ztratit tu typicky růžovou barvu (spotřebováním kyslíku na oxidaci osemení) ale semínka necháme hydratovat po dobu cca 2 hodin. Pak je přesazujeme do sterilního prostředí. Z hlediska pozdějšího vývoje je lepší perlit nasáklý hydroponickým živným roztokem, ale MS agarové médium je zase jistota. První pokus proveďte bez fytohormonů. Já pro udržení sterility přenáším semínka z desinfekčního roztoku klasickým očním kapátkem. Prostě nasaji kapátkem semínko i s trochou roztoku a do skleniček od jogurtu ihned po otevření na sterilní perlit kápnu to semínko. Čím rychleji pracujete, tím menší máte nároky na sterilitu okolí (profesionálové mají flowbox) a stačí často tu práci dělat jako první osoba v koupelně, kde přes noc běžela čistička vzduchu z Lidlu. Jakmile je nasázeno, skleničky zavíčkujete a dáte do prostředí s teplotou 22°C. Čerstvá semínka by takto klíčila už 3 den, ale u těch 14 let starých to trvalo cca 2 týdny. I ten rozdíl mezi prvním vyklíčeným a posledním byl úměrný té delší době. Zatímco u čerstvých mají poslední zpoždění o 1 den, ta staré až o 5 dní. Jakmile se děložní lístky prvního ze semenáčků oddělí od sebe, povoluji víčka a začínám větrat. Dál už je to stejné jako u klasického výsevu...

Trénovat si postup můžete na čerstvých semínkách. Zejména vlhkost perlitu. Sterilace se provádí klasicky v troubě, kdy do skleničky dáte vše potřebné (mimo toho semínka) zavíčkujete bez utahování a sterilujete. Po sterilaci můžete vychladlé skleničky pár dní skladovat i v chladničce. V době výsevu musí být teplota substrátu někde mezi +5°C a teplotou klíčení, ale nikdy nesmí překročit 23°C. Pokud si myslíte, že nemáte v místě klíčení dost světla, tak fotosynteticky získávaný cukr můžete rostlinkám nahradit přídavkem sacharózy v množství 5 g/litr živného roztoku (či MS média). Pokud nechcete používat hypermangan, přípravkem druhé volby je Previcur energy v dávkování podle návodu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 7.2.2021 8:57

Moc dík, Stando.

Sterilizuju téměř všechno i pro normální výsevy a pěstování, snad kromě Perlitu. Světla mám také dost, díky přisvětlování. Hypermangan jsem použil na 3 várky semínek loni a klíčivost mi okamžitě vyskočila na minimálně 80 - 90% oproti nějakým cca 60% předtím. Mám dokonce i UV světlo, kterým můžu vydezinfikovat místnost.

Mám ještě jednu otázku: nějak se mi nepovedlo dohledat, zda mají rajčata a papriky obaly vytvořené z mrtvých buněk či jenom spících, které reagují na okolní prostředí. Ze zkušenosti bych si tipnul, že u rajčat jsou to spící buňky, kdežto u paprik mrtvé. Je to tak?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 224.16 (?), 10.2.2021 20:16

Nasiel som na internete video od rtvs o pestovatelovi paradajok v Rakusku.Sam pestujem zeleninu od detstva a dozvedel som sa nove veci. Ked ho pozriete cele dozviete sa aj o kliceni starych semien. Zdravim A.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 10.2.2021 20:46

Díky. Mrknu na to.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 61.157 (?), 12.2.2021 8:46

Milane, já jsem našel na Tomatoville zajímavý diskuzní příspěvek k tomuto tématu. Farmer Shawn napsal toto:

Myslel jsem, že by bylo zábavné zkusit začít s některými starými semínky z Carolyniny sbírky. Semena jsem na dva dny namočil do vody s několika kapkami „modré látky“ (Miracle Grow), potom jsem je zalil a nasadil na podložku nastavenou na 76F. Mnoho dalších semen starších 15 let začalo správně, než jsem čekal, a několik z nich starých jako 1992 a 1994! Takže teď mám 65 rostlin rajčat rostoucích a do poloviny května do své hoophouse ani nesadím! Možná budu muset investovat do více LED světel!

Teď je potřeba jen zjistit složení toho Miracle Grow, asi to nic speciálního nebude.

           Vladimír

PS.: Jak hodnotíš to video se Stekoviczem. Já jsem tam hledal nějaké poučení a nic pro mne nového jsem tam nenašel.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mir - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (136) - 36.244 (?), 12.2.2021 9:19

Vladimíre, ve vztahu k tomuto vláknu zaznělo ve videu jedno zajímavé sdělení, že jsou-li semínka vhodně uskladněná (v šatníkusmiley), tak vydrží i 30 - 40 let. Takže směle oživujme! Jinak ty látky (auxin, kyselina giberelová), co zmiňoval pan 238.28, obsahuje Stimulátor list pro výsev a mladé rostliny od Forestiny. Zdraví Mirek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Úprava vody magnetickým polem12:13
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?10:37
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?28.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika