Hokaido - dlouhodobbé skladování



rbata - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 134.22 (?)
21.2.2016 23:38
Skladujeme je v pracovně vedle stolu s PC na zemi, teplota asi 20C, Hokkaidó, Blue Banana, Oregon Homestead Meat a asi 4 druhy muškátových, nejdéle vydržely muškátové až do srpna. Ale Hokkaidó nebyly o nic horší, jen jsme je dříve snědli.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 223.242 (?), 4.1.2016 9:12, zobrazeno: 7480x

Podělte se o zkušenosti, kde a jak dlouho se Vám daří uchovat plody této tykve. Podle čeho poznáváte tu správnou sklizňovou zralost a jakou velikost plodů máte nejraději?

enlightened

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
honzel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (134) - 32.186 (?), 10.1.2016 18:13

Za posledních několik roků, co je pěstuji, skladuji v nadzemním suchém sklepě. V zimě tam je okolo 10 ºC, vlhkost asi 35%. Pravidlem bych řekl, že je to, že největší odpad je zhruba do Vánoc a pak se to poměrně stabilizuje Letošní sezóna je podstatně lepší, neboť ten počáteční odpad byl asi tak 3 kusy ze 100, vloni tak 20 až 30 %. Zelený druh mi občas vydrží až do příští sklizně, tj. do července (ten pořáteční odpad bývá u zeleného dost velký), ale někdy i oranžový. Velký rozdíl v posledních dvou sezónách vidím ve vlhkosti léta. Léto 2014 bylo hodně ve stylu "prádelna" a naopak to mimožádně teplé uplynulé velice suché. Moje domněnka je, že toto hodně mohlo přispět k trvanlivosti aktuální sklizně. Teď však do svých postupů zanáším další proměnnou, a to, že jsme přemístil všechny plody do nevytápěné místnosti, kde je asi 13ºC i při mrazech, neboť nedávno začala v původní místnosti klesat teplota pod 10 a příští víkend lze ořekávat začátek slušné zimy. Mohl bych sice experimentovat a rozdělit na dvě místa, ale to se mi nechce, neboť očekávám, že takto to bude lepší. Takže je to různé, ale vím, že do dalšího léta skladovat lze.

Ke sklizni:

Oranžové sklízím, když se mi zdají sytě vybarvené a nebo když už je moc plodů, které by mohly bránit vývinu dalších, tehdy dělám malý kompromis. Zelené podle aspoň trochu zaschlé stopky, ale u nich mám pocit, že se někdy nedá dočkat. Na podzim pak je limitem příchod mrazů, ale i ty nažloutlé se po určité době pěkně zbarví. Nepozoruji rozdíl v chuti podle velikosti plodů. Překvapením (i když asi logiku to má) pro mě byla mimořádná sladkost u zeleného plodu, který byl zapomenut a nalezen v prosinci pod opadaným stromem a tedy po vystavení spoustě mrazů. Sněden byl pro jistotu přednostně a byl nadprůměrně vynikající.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 37.226 (?), 11.1.2016 9:25

Skladuji v paneláku. Letos prošel mrazem 1 plod zeleného hokkaida - sklizený se zakutálel do trvalek, a našla jsem ho v půlce listopadu a 1 plod nuškátové dýně, který jsem nechala dozrát zabalený na záhoně i přes mrazík. Oba plody byly lepší než ostatní..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 237.254 (?), 13.1.2016 1:39

Dýně mám rozložené na schodech do sklepa, navzájem se nedotýkají, schody studené, okolní teplota je kolem 15stupňů. Zrovna včera jsem likvidovala první nahnilou, ostatní vypadají v pohodě. Minulý rok jsem uskladnila stejně a vydržely určitě do dubna/května. Lenka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 205.114 (?), 10.2.2016 22:06

Já Hokaido sklízím na podzim, když jsou plody vybarvené a stopky začínají zasychat. Pak je chvíli nachám odležet jen tak venku a asi koncem listopadu je převezu do paneláku, kde bydlíme přes zimu. Takže je máme normálně postavené na skříňkách v pokojové teplotě kolem 22st. průběžně je zpracovávám v kuchyni. Normálně vydrží takto než je sníme. Vloni to bylo do března, letos mám ještě 3ks, které do konce února též spotřebuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 232.120 (?), 13.2.2016 3:56

V roce 2015 jsme je pěstovali poprvé a jen 2 rostliny.Uskladněny máme už jen 2ks(velké přibližně do 25cm) ve vlhkém sklepě pod chaloupkou na zahrádce, kde máme i brambory, kterým toto vyhovuje.Jen nám dělá starost, že lehce uhnívá cca 5cm šťopka.Vleze to do plodu?Máme už je radši co nejdříve zpracovat?Šopku zakrátit zároveň s plodem?Díky za zkušenosti J.a Olí PS.:Polívka je z Hokaida suprová a vařili jsme i recept, kde je z nich jakosvíčková :-):-):-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 240.105 (?), 21.2.2016 9:44

Hokkaido mám jenom oranžové, loni jsem zkoušela od Sema další barvy, ale díky tomu vedru bez úspěchu. Oranžové mám i z vlastních semen. Trhám co nejpozději, aby byla pěkně sytá barva, dřív když hlásí mráz. Skladuji přímo v kuchyni na polici nad linkou, takže teplo asi 22. Jsou tam poslední ještě teď, u nás ale obvykle takto nevydrží, protože je jíme hodně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
rbata - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (66) - 134.22 (?), 21.2.2016 23:38
Skladujeme je v pracovně vedle stolu s PC na zemi, teplota asi 20C, Hokkaidó, Blue Banana, Oregon Homestead Meat a asi 4 druhy muškátových, nejdéle vydržely muškátové až do srpna. Ale Hokkaidó nebyly o nic horší, jen jsme je dříve snědli.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika