Doporučte zahradnický substrát pro předpěstování rajčat a paprik



host - 111.183 (?)
26.1.2018 23:33

V roce 2016 jsem si rajčata těžce přiotrávil substrátem z Ostravské velkokompostárny. Známý si zase rajčata přitrul svým kompostem, na který dával i trávu z vlastního okrasného trávniku, občas ošetřeného selektivním herbicidem. Naproti tomu jsem měl 2x rajčata tam, kde jsem na podzim pseudotrávník vyhubil herbicidem totálním a založil nové záhony. Další rok tam rajčata rostly bez problémů. Jsou dvě možnosti. Buď případné zbytky toho totálního rajčatům nevadí nebo tam už žádné nebyly. Při kontaktu s hlínou se má deaktivovat, za toho půl roku na to měl času dost i ve zbytcích zahubených rostlin. V substrátech po hlíně však není ani stopy. Takže buď tam ty zbytky přetrvávají právě proto nebo je vskutku zhoubný jen ten selektívní.   Letos mám na výsev supresívní, Forestina. První výsev v něm roste pěkně.   Rosťa

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
   
host - 168.96 (?), 26.1.2018 16:48

Vyzkoušel jsem za těch posledních 25let všemožné druhy substrátů a jako stálici v kvalitě vidím oba substráty Rašeliny Soběslav (všechna balení mají oranžový lem). Na rozdíl od jiných výrobců ve zhruba stejné cenové relaci jsem u soběslavských substrátů nikdy nezažil neúspěch a to ani nepropařuji, ani nijak chamicky neošetřuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 26.1.2018 22:07

Jsou to substráty supresivní? I když si vlastně nejsem jist, jaké dobro to pěstiteli přináší. Mé supresivní substráty totiž vytváří na povrchu téměř neproniknutelný šedý plísňovitý povlak. I voda se hůř vsakuje. Na druhou stranu je ale jasné, že rajčatům to nevadí. Takže jako začátečník si můžu dovolit dotaz: k čemu je vlastně ta chytrá houba (či spíš plíseň) dobrá?

Vaše zkušenost je určitě vodítkem, hlavně kvůli své délce. Jenže to, i když s malou pravděpodobností, může být Vaše štěstí v tom, že jste nikdy nedostal kontaminovanou várku. Takže možná, soudě podle jejich názvu, používají hlavně rašelinu a jen menšinově kompostovanou biomasu. Nejsem moc skeptický?

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 50.172 (?), 26.1.2018 22:53

Rašelina Soběslav je název firmy. Neznamená to že všechny substráty dělají z rašeliny.

Když se někdo jmenuje Novák a syn s.r.o. Nemusí mít vůbec syna.

Nebo když se někdo jmenuje Ovocná školka  může to být obchodní firma a ovocné stromky nemusí vůbec pěstovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 26.1.2018 23:11

Není třeba mne ironizovat. Víte o té firmě a jejích postupech něco víc? Myslím, že jedině fakta nám dávají šanci pochopit realitu. Vy máte svoji pozitivní zkušenost. Já bych chtěl vědět, zda Rašelina je ve svých postupech a přístupech jiná než ostatní firmy. Tedy jestli Vaše pozitivní zkušenost je výsledkem kvality firmy či jen náhodná.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 111.183 (?), 26.1.2018 23:33

V roce 2016 jsem si rajčata těžce přiotrávil substrátem z Ostravské velkokompostárny. Známý si zase rajčata přitrul svým kompostem, na který dával i trávu z vlastního okrasného trávniku, občas ošetřeného selektivním herbicidem. Naproti tomu jsem měl 2x rajčata tam, kde jsem na podzim pseudotrávník vyhubil herbicidem totálním a založil nové záhony. Další rok tam rajčata rostly bez problémů. Jsou dvě možnosti. Buď případné zbytky toho totálního rajčatům nevadí nebo tam už žádné nebyly. Při kontaktu s hlínou se má deaktivovat, za toho půl roku na to měl času dost i ve zbytcích zahubených rostlin. V substrátech po hlíně však není ani stopy. Takže buď tam ty zbytky přetrvávají právě proto nebo je vskutku zhoubný jen ten selektívní.   Letos mám na výsev supresívní, Forestina. První výsev v něm roste pěkně.   Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 26.1.2018 23:33

Souhlasím, zkoušel jsem pro rajčata s vermikompostem a byl kvalitní. Plundrují krušnohorská rašeniliště, šmejdi.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 111.183 (?), 27.1.2018 0:29

Každý substrát je z rašeliny a kompostu, případně ještě nějaké přísady, písek, živiny a pod. Kde berou výrobci takové množství kompostu? Z velkokompostáren. Co budou tyto kompostovat? Cokoliv!  Takže to bude vždy jen loterie. Kdyby některý dělal testy na rezidua herbicidů, určitě by to nedržel v tajnosti, ale vyvěsil všude reklamy velké jak vrata a znásobil cenu. Takže asi není jiné východisko, než vlastní testy konkrétní várky, pokud chce mít člověk nějakou jistotu, jinak to je asi něco jako Sportka. V lednu koupená výsevní forestina byla balená v listopadu, má na obalu datum. V některých prodejnách jsem viděl agro, taky z listopadu, ale r. 2016. Na většině substrátů však datum balení nenajdete. Jen podle otisků rezavých hlaviček hřebíků z palet na obalu lze odhadnout stáří požehnané. Jednou jsem otevřel pytel a díval jsem se, jestli v rozích už nerostou žampióny. To bylo, jako by se dělala houbová smaženice. Rostliny v tom rostly, naštěstí to nebyla houba, která by jim vadila. Příště to však může být jiná, horší. Taky se mi zdá, že přiotrávení rajčat substrátem se neprojeví ihned, ale až po nějaké době. Takže když to shrnu, lidově řečeno, aby se v tom prase vyznalo.   Rosťa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Registrovanýuživatel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (407) - 218.122 (?), 27.1.2018 1:54

Dobře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Vloušek - (10) - 37.178 (?), 21.2.2018 20:59

Zdravím na foru. Já jsem vloni byl zoufalý a tak jsem na radu kamáráda vyhledal tyto stránky a několikrát jsem na tyto stránky přispěl. Například zde. Problém byl právě s UNIVERZÁLNÍM SUBSTRÁTEM od AGRO.CZ plněným v únoru 2017. Někdo zase psal že je s AGREM spokojen. Už to tady někdo psal. Pokud se do kompostáren dostane travní hmota ošetřená nějakým "superpesticidem" a po zkompostování to vyjde na mě, tak mám prostě smůlu. Někdo to dostane z druhého kouta a je spokojen. Já jsem letos koupil na zkoušku 20 pytlu z RAŠELINY Soběslav. 60L za 89,-Kč. Propařovat to všechno samozřejmě nebudu a tak jsem zvědav jak to dopadne. Hezký večer.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 221.17 (?), 27.1.2018 6:43

Pane uživateli, doporučil bych slušnost. V Krušných horách se rašelina dávno netěží, naopak se rašeliniště za těžké peníze obnovují. Pokud se rašelina někde u nás v nepatrném množství těží, tak v Jižních Čechách a to jen pro lázeňské použití. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika