Dehybridizace rajčat



host - 121.238 (?)
17.10.2017 17:46

Ludia spamatajte sa. Zahradkari na vidieku za sociku, ale aj teraz a v minulosti pestovali rajciny, ktore boli vynikajucej chuti a odolne voci chorobam. Podobne je to v krajinach kde sa rajciny pestuju tradicne. grecko, spanielsko.. pestuju sa miestne odrody. Nasi dedovia nemali ponatia o F1. Nikto nekupoval F1 semena, tocili stale tie iste...

Je najivne si mysliet, ze kvalitna F1 odroda je produkt zlych rodicov. To by ste tazko spravili. To by tych odrod F1 rajcin neboli tisice, ale zo 5 uspesnych odrod. Urcite su rodicia kvalitne f1 tiez kvalitne z hladiska genetiky, ale kto zaroibi na semenach, ktore je dostacujuce si kupit len raz?

Verim, ze ide skor o biznis, nez o uspokojenie kvalitou zakaznika, ked je z hladiska ziskov lepsie predavat F1. Co sa tyka casoveho hladiska (ktore spomina vytoceny diskuter vyssie), myslim, ze opak je pravdou... nie je nic jednoduhsie, ako nezabijat cas hladanim a objednavanim novych F1tiek na internete,  a navstevou obchodov, ale jednoducho pestovat co mam na zahrade.

Inak v predaji su aj odrody nehybridne so zaujimavymi vlastnostami. Mozno toto je najlepsia cesta, i ked nie tak zaujimava, ako tu nazvana dehybridizacia.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 166.23 (?), 17.10.2017 14:03

Na zahradě mi roste broskev z pecky, amatérský pokus bez znalosti genetiky, s chutnými plody. Dokážete s tím žít, nebo mě ukamenujete že jsem si dovolil něco takového nasadit?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 121.238 (?), 17.10.2017 17:46

Ludia spamatajte sa. Zahradkari na vidieku za sociku, ale aj teraz a v minulosti pestovali rajciny, ktore boli vynikajucej chuti a odolne voci chorobam. Podobne je to v krajinach kde sa rajciny pestuju tradicne. grecko, spanielsko.. pestuju sa miestne odrody. Nasi dedovia nemali ponatia o F1. Nikto nekupoval F1 semena, tocili stale tie iste...

Je najivne si mysliet, ze kvalitna F1 odroda je produkt zlych rodicov. To by ste tazko spravili. To by tych odrod F1 rajcin neboli tisice, ale zo 5 uspesnych odrod. Urcite su rodicia kvalitne f1 tiez kvalitne z hladiska genetiky, ale kto zaroibi na semenach, ktore je dostacujuce si kupit len raz?

Verim, ze ide skor o biznis, nez o uspokojenie kvalitou zakaznika, ked je z hladiska ziskov lepsie predavat F1. Co sa tyka casoveho hladiska (ktore spomina vytoceny diskuter vyssie), myslim, ze opak je pravdou... nie je nic jednoduhsie, ako nezabijat cas hladanim a objednavanim novych F1tiek na internete,  a navstevou obchodov, ale jednoducho pestovat co mam na zahrade.

Inak v predaji su aj odrody nehybridne so zaujimavymi vlastnostami. Mozno toto je najlepsia cesta, i ked nie tak zaujimava, ako tu nazvana dehybridizacia.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 17.10.2017 18:48

Není třeba se "sesypávat" na oponenty, nejsme ve sněmovně. MD Tu zveřejnil své postupy a musí počítat s tím, že ne všichni budou hýkat nadšením nad jeho teoriemi a nikdo mu to nemůže zakázat. Osobně si myslím, že to co provádí je nesmysl, ale kolik nesmyslných věcí každý děláme.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr.Fazole - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (116) - 68.153 (?), 17.10.2017 17:47

Pokud mám místo, čas a neobtěžuji pokusy sousedy, mohu si sázet co chci a jak chci. Mým snem je zasadit buřta, zalévat octem a vypěstovat buřtíkovník. A komu se to nelíbí...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří II - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (598) - 143.84 (?), 17.10.2017 18:30

Naprostý souhlas. Nevím jestli to zde už bylo, tak pro jistotu ještě jednou dávám odkaz na celkem srozumitelný postup na křížení rajčat, vlastní selekce je popsána v bodě 8)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.114 (?), 17.10.2017 19:58

PP hodnoti zadavatela temy, ze jeho zamer je nezmysel. Na zaklade coho? Zahradkarenie je hobby, a koho to bavi, tak mu to dava zmysel. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.223 (?), 17.10.2017 20:59

Pokud nerozumíte schématům hybridizace, pak nemůžete zvolit správný postup selekce ze štěpených (tj. F2 až Fn) generací.

Jednodušší je, cesta s vlastním hybridem, protože generace F1 získaná z křížení F1×P je fenotypově stálejší ve vlastnostech než generace F2 vzniklá jako křížení totožných F1.
Tj. Start F1 × Start F1 nedá uspokojivé výsledky, ale Start F1 × Stupické polní ranné dá potomstvo 3:1 vyrovnané (3× hodně plodí a málo rostou vs. 1× hodně roste a málo plodí). Obdobně Start F1 × Strilo F1 dá použitelné potomstvo s plnou chutí, ale větším rozptylem velikostí plodů.

Důležité je, že semínka uložená v chladničce nebo mrazáku si podrží klíčivost po mnoho let a tak pokud v jednom roce provedete křížení s uspokojivým výsledkem, pak semínka z této F1 generace můžete používat více než 15 let (do spotřebování zásob).

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 17.10.2017 21:40

165.114: Především nikoho nehodnotím. Vyjádřil jsem svůj názor a ten je jaký je. Zdůvodňovat to nejsem povinen.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 173.17 (?), 18.10.2017 8:55

Já se nějakou dehybridizací nezabývám, ale přidám zde příspěvek člověka, který se hybridy a dehybridizací zabývá:

Neexistují žádné stabilní kultivary hybridních rajčat F1, protože jestliže je osivo F1 pravým hybridním semenem, všechny páry genů jsou uspořádány v heterozygotních párech. Když uložíte a vyroste semeno z hybridního ovoce F1, tyto semena jsou semena F2 a budou produkovat rostliny, ve kterých 50% párů genů rekombinuje jako heterozygotní a dalších 50% genů se rekombinuje jako homozygotní. Jinými slovy, semena F2 uložená ze všech pravých hybridních rajčat F1 jsou nestabilní.

Nyní některé hybridní rajčata F1 mají rodiče, které jsou velmi podobné, otevřené opeřené, pravé plemenné linie. Takže, když hybridní kříž vznikne mezi dvěmi velmi podobnými chovnými liniemi, výsledné hybridní semeno F1 bude produkovat rostliny a rajčata, které se zdají být téměř totožné s oběma rodiči, a semena F2 uložená z těchto rajčat F1 se také budou velmi podobat... ale rostliny F2 se stále oddělují a rekombinují s 50/50 homozygotními / heterozygotními páry genů a stále jsou nestabilní po několik generací vpřed, dokud páry genů se v případě F7 nerekombinují více než téměř 97% heterozygotních párů genů.

Dva příklady F1 hybridních rajčatových kultivarů, ve kterých jsou mateřské chovné linie podobné, a F2 rostliny a ovoce se budou velmi podobat F1, jsou Kumato a Carolina Gold. Pouze dva příklady. Jsem si jist, že existuje mnoho, mnoho dalších.

Co se týče osiva, které prodávají stabilní, otevřené opylované semeno jako hybridní osivo F1, to není správné a myslím, že to může být dokonce i nezákonné. Tam bylo mnoho lidí vysílání takové obvinění na rajčatovém fóru po tomatovém fóru, ale nikdo nikdy neposkytl pevné důkazy o takovém obvinění. A nedržím dech.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
petrpan - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 35.225 (?), 12.11.2017 3:26
Zasnu nad nekterymi reakcemi v tomto vlaknu. Sam dehybridizuji rajcata Philovita, Phantasia a Crimson Crush (odrudy odolne nemocem). Mam tri male deti a tak je moje motivace jasna - necpat jim strikana rajcata - takova si muzu koupit v obchode. Philovita a Phantasia mam momentalne semena F4, CC pouze F2. Bohuzel pro tenhle pocin jsou u me priorita moje deti, takze rajcata na podzim nekropim na list, abych zvysil tlak nemoci na rostliny, ale radsi se venuju detem. Semena beru vzdy z nejzdravejsich (a z nich pak nejplodnejsich) kytek. Nemam v planu mit v 10. generaci rostliny totozne s rostlinami F1. Chci mit v 10. generaci rostliny hlavne odolne nemocem s rozumnou urodou. Kdo s tim ma problem, at si tu klidne ulevi :) Uznavam, ze posledni dva roky byla rajcata vicemene zdrava az do mraziku, takze na zhodnoceni si budu muset pockat. I proto jsem nikde svuj pocin nechtel prezentovat, protoze zatim nemam zadne hmatatelne vysledky. Jedine, co muzu s klidem rict, ze nejvetsi odpad roste z F2 semen. Tam se skoro pulka rostlin nedozila podzimu z duvodu tezkeho napadeni plisni bramborovou. Pristi rok prejdu na strategii, kterou jsem zkousel pred dvemi lety s F2 semenama Philovity (tu jsem letos nesel). Zasadim kytky nahusto. Tam se nejlepe ukaze, ktere rostliny jsou odolne nemocem - obzvlast v kontaktu s napadenymi jedinci.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika