Česká rajčata



Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?)
20.7.2014 5:59

Jen jsem zapoměl na jednu vlastnost odrůdy Mini (pro mne velmi důležitou už s ohledem na zkušenosti z minulé sezóny)  a to je vysoká odolnost proti praskání plodů. Tuto deklarovanou vlastnost nemám pochopitelně ověřenou- teprve uvidím.

                               Mr Big 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
Jiřina7 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (883) - 141.32 (?), 24.3.2014 22:21

Odrůdu Šejk jsem pěstovala čtyři roky po sobě. R. 2009 jen tři rostliny na zkoušku v nevzdušném místě mezi rajčaty, naprostá katastrofa, válely se po zemi, sežrala je plíseň. Myslela jsem nikdy více. R. 2010 a 2011 u nás plíseň nebyla, bylo horko, měla jsem je zasazené mezi česnekm (tam, kde chyběl) v poli, bez opory, téměř bez zálivky. Koše krásných čistých rajčat k zavařování, pěkně se spařují a loupou, během chvíle máte oloupaný kbelík rajčat. Loni jsem zasadila jen pět rostlin, měla jsem zavařeno do zásoby z minula. Tři z pěti rostlin zašly ve studeném červnu, zbylé dvě ztrátu nedohnaly, na poli do mrazů uzrálo jen několik plodů, další jsem dozrávala zavěšené ve skleníku, nechtěla jsem je vyhazovat. Plíseň loni též nebyla. Ještě nejsem rozhodnutá, kolik rostlin Šejků budu sázet letos. Kdybych věděla, že Šejky vyjdou, zasadím jen drobotinu na jídlo a na zpracování jen Šejky.       Jiřina    

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 81.42 (?), 25.3.2014 20:12

Česká rajčata.

Paní Jiřino, nevím jak se Vám pracuje s Šejkem při zpracování. To přenechávám pro svoji favoritku, ale chuťově je to skoro bezkonkurenční rajče jak na kečupy, tak na lečo, harisu a jiné pochutiny.

Wendy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 18.6.2014 18:15

Minulý týden ve středu jsem se pobavil při určování o jaké české rajče, které je na amerických webech vedeno jako Urbikany, se jedná. Zkusil jsem, jestli to není v maďarštině, Google řekl ne. Tak jsem se zeptal v jakém jazyce to je. Google řekl indonézština, ale, že přeložit neumí. Tak jsem zkusil na Google map, jestli to není nějaké indonézské město. Nic. Napadlo mne, že bych místo k mohl napsat c.. Urbicany. Dal jsem to do Google map a oznámilo mně to Česká republika, Vrbičany. Zkusil jsem ještě v jakém jazyku to je, byla to angličtina. Toto vše jsem dělal jen proto, že jsem se s některými členy Tomatoville neshodl na tom, jestli je vhodné jména odrůd měnit nebo překládat. Nakonec nás to všechny pobavilo.
Proč o tom píšu? Zajímalo by mne jestli někdo nevíte, kde by se pro příští sezónu daly sehnat semena této odrůdy – Vrbičanské nízké, případně jiné velmi kvalitní české odrůdy Olomoucké nízké. Díly.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 243.114 (?), 19.6.2014 22:48
Olomoucké na Gengelu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 20.6.2014 5:55

Ano, pro rok 2013 byla na Gengelu nabízena semena Olomouckého nízkého, ale letos ne. Kdyby tam byla, tak bych je jistě koupil.

Když už jste zmínil Gengel, tak je pro mne zklamáním rajče Ostravské rané, které dle popisu má být keříčkové, ale mně vyrostly rostliny jednoznačně indeterminantní (tyčkové). Počkám jaká rajčata to budou, ale semena z nich jistě dělat nebudu.

Ještě jednou díky.

                    Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.196 (?), 21.6.2014 22:47

Podle popisu uváděného v učebnici "Zelinářství" SZN č.:679 1957, rajče Ostravské rané tvoří polovisoké keře asi 75 cm - což je asi jako Immun


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 174.196 (?), 21.6.2014 22:49

Pochopitelně mělo být "polovYsoké"


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 22.6.2014 8:34

Děkuji za pěkný příspěvek. Je zajímavé, jaká terminologie je v této učebnici používaná. Všechna rajčata jsou popisována jako keříčky, přičemž například Sláva Porýní nebo Průhonické Universal jsou dle dnešního názvosloví tyčkové nebo ještě lépe indeterminantní. U starých českých odrůd většinou čerpám z webu Genové banky ČR a tam je u Ostravského raného uvedeno, že se jedná o determinantní rajče. Moje Ostravské plně odpovídá svým růstem rajčatům indeterminantním, za každým třetím listem je vijan květů.
Jedna zajímavost: Rajče Imun je stále uváděno v sortimentu Sempry Praha, jen nevím kde by se dala jeho semena koupit. Máte někdo tip na jejich prodejnu?
Potěšilo by mne, kdybyste mohl/a připojit ještě scan předchozí stránky. Předem děkuji.
           Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 13.7.2014 15:36

Tak jsem sklidil a ochutnal první z těch nových českých cherry rajčat- Mini. Uřízl jsem celý vijan a snědl jsem všechny mimo těch dvou zelených. Všechna rajčátka byla pevná, ale slupka nebyla jako u některých cherry rajčátek při jídle znát. Možná jsem mohl nechat tato rajčata ještě víc dozrát, ale byl jsem trochu nedočkavý. Pochopitelně nejlepší byla ta rajčátka nejblíže hlavnímu stonku, chuť měla vyváženou, u těch dalších se zvětšovala kyselost na úkor sladkosti. Pokud mohu dát svůj názor, tak mně velmi chutnala, jistě budu mít náhradu za ty všechny různé nejednotné hybridní cherry. Ještě jeden údaj- hmotnost se pohybovala od 10 do 12 g.
           Mr Big

Mini
Mini
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 20.7.2014 5:59

Jen jsem zapoměl na jednu vlastnost odrůdy Mini (pro mne velmi důležitou už s ohledem na zkušenosti z minulé sezóny)  a to je vysoká odolnost proti praskání plodů. Tuto deklarovanou vlastnost nemám pochopitelně ověřenou- teprve uvidím.

                               Mr Big 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika