Česká rajčata



host - 165.42 (?)
14.2.2015 12:46

Kolem 25.9.14, ještě před tím než přišly hodně studený noce. Na vijanu byly plně vyvinuté a vybarvené dva spodní plody, nechal jsem jich 6-8. horní = menší, výrazně tojhranné odstřihl. Z pozdnějších sklizní odešla všechna rajčata dříve - na plíseň šedou. Rajčata byla na papírové bedně v suchém a teplém sklepě s dýněmi na uskladnění (cca 15°C). Rajčata ze stejné sklizně, uložená do ledničky, odešla během 3 týdnů.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 11.2.2015 19:19

Jen tak pro zajímavost: To něco na druhém obrázku vpravo, to vypadá, jako smažené žížaly. Nebo ne?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivap - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (754) - 243.114 (?), 11.2.2015 19:29
Nasaďte brýle a uvidíte, že to jsou vypečené proužky slaniny ;)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 11.2.2015 19:31

Kam jsem je ale jenom položil?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 12.2.2015 8:06

V pondělí jsem četl krásný článek od Františka Homoly v Zahradnických listech z roku 1949 o tom jak a proč šlechtil rajče, které bylo později zařazeno do seznamu odrůd jako Vrbičanské nízké. Jen je škoda, že toto rajče už není pro nás zahrádkáře k dispozici.
           Vladimír

Šlechtění Vrbičanské nízké 1
Šlechtění Vrbičanské nízké 1
Šlechtění Vrbičanské nízké 2
Šlechtění Vrbičanské nízké 2
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.42 (?), 14.2.2015 10:39

Dnes jsem bral ze sklepa poslední rajčata. Sladká moc nebyla, ale nejedl jsem je s odporem - Zlatava. Ještě jsou tam nějaká drobná, ale to jen sem tam. Zlatava byla dobrá ve více kusech na vijanu.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 14.2.2015 11:14

To je opravdu zajímavé. Když jste je trhal, v jakém stavu zralosti byly?

                            Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 165.42 (?), 14.2.2015 12:46

Kolem 25.9.14, ještě před tím než přišly hodně studený noce. Na vijanu byly plně vyvinuté a vybarvené dva spodní plody, nechal jsem jich 6-8. horní = menší, výrazně tojhranné odstřihl. Z pozdnějších sklizní odešla všechna rajčata dříve - na plíseň šedou. Rajčata byla na papírové bedně v suchém a teplém sklepě s dýněmi na uskladnění (cca 15°C). Rajčata ze stejné sklizně, uložená do ledničky, odešla během 3 týdnů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 19.5.2015 16:37

Tak letos mám vysazena tato česká rajčata:
Cherry odrůdy: Bibi, Mini, Datlo, Valdo, Goldkrone

Tyčkové odrůdy:Hugo, Brutus, Zlatava, Citrína, Herodes, Taiko, Hanácké nejranější, Hanácké rudomasé, Ostravské rané, Moravský granát, Pražské dlouhé žluté, Slivovité červené, Leščukovo oranžové, Vaňkovo hroznovité, Stupické polní rané, Moravský div
 
Keříčkové odrůdy: Terion, Hana, Olomovic, Czech´s bush, Jitka, Odeon, Oranže, Roubíčkovo pupíkaté, Šejk, Denár


Hybridy: Bejbino F1, Start F1

         Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3241) - 173.17 (?), 14.4.2016 17:00

Konečně se mně podařilo najít zdroj semen rajčete Vrbičanského nízkého, které J.Homola vyšlechtil pro velmi ranou sklizeň při pěstování v pařeništích. Vysoká úrodnost (cca 10 kg na m2), sklizeň v našich podmínkách od začátku června, chuť podobná jako Stupické polní rané.
O semena starých českých odrůd jsem žádal také na Genové bance, kde mně kurátor sbírky rajčat nějaká semena přislíbil (mezi nimi Vrbičanské nízké), potom mně půl roku tahal za nos a nic z toho nebylo.
           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
kastef 1975 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (305) - 138.131 (?), 14.4.2016 19:30

Kdepak je možno tyto semena získat??

Já mám z českých rajčat -staré odrůdy pouze Pražské dlouhé žluté.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Po zateplení domu problém s hlodavci na půdě -> jak jim zamezit lézt mezi polystyrenem a hrubou?8:04
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika