Atraktívne druhy rajčín



Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?)
6.2.2021 12:00

Dobry den, pan Milan

Black from tula mam z Dobra seminka cz, obejdnavala som ich pred 2 rokmi, s klicivostou by nemal byt problem. Ak ich chcete, nemam problem vam poslat. Black Krim mam tiez, z Premier seeds direct z UK. Ak mate priania o nejake ine vysnene semienka, napiste mi do spravy, mam toho vela, len som nestihala doplnit, resp. aktualizovat svoj zoznam semienok v 2020, bol to pracovne strasny rok             

S pozdravom

Katkos

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.2.2021 11:12

Elen, Sophie's Choice netřeba objednávat. Budu z nich vybírat semínka tady.

Milan HP

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 3.2.2021 12:57

Milan tady dal historii nějakého rajčete. Já bych připojil historii rajčete č.90, jde o to jak se dostalo vkastně do světa. Milan Sobotka napsal do USA tento dopis a poslal tam nějaká semena. Byla to od něho docela odvaha.

Vážený pane:

Jsem stálým čtenářem časopisu „The Organic Gardening and Farming“ a v lednovém vydání jsem četl velmi zajímavý článek: „Special seed for special needs“ a vaše úspěšné podnikání. Žádám vás o katalog a několik zkušebních semen, zejména z vašich rajčat, cibule, salátu, měsíčku a Verbeny. Naopak, připojuji čtyři odrůdy našich československých rajčat a dvě východoněmecké odrůdy keřů, které se zde velmi dobře osvědčily. A také jedna bulharská odrůda.

Je mi 70 a přesto jsem nejvíc rád, když můžu na své zahradě vyzkoušet něco nového. Prosím, napište mi, pokud máte nějaké přání, které bych mohl splnit. Děkuji předem!

S pozdravem

Milan Sodomka

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.2.2021 17:58

Vladimíre, kdy tohle bylo? Je zjímavé, že se ujalo jenom "Stjúpis". Netušíš, co dalšího tam posílal?

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 3.2.2021 20:00

Pochopitelně mne to zajímalo a tak jsem pátral. Mimo jiné jsem si nechal okopírovat doklady, kterými J.Homola žádal schválení těch Stupických (polní a skleníkové), jen pro zajímavost ty formuláře byly ještě v němčině, protože to bylo v roce. Milan Sodomka tam ta rajčata poslal v roce 1976. Po těch keříčkových jsem také pátral. Nejjednodušší to bylo u Olomoucké nízkého, v USA Olmovitz, Tak trochu mně pomohlo také to, že v roce 1976 byly prodávány pouze tři odrůdy keříčkových rajčat. Nejhorší to bylo s odrůdou Urbikany, která byla uvedena jako česká. Doufal jsem, že mně pomůže překlad. Tak jsem dal do překladače Google jméno Urbikany a chtěl jsem zjistit v jaké řeči to je, ale objevil se mně nějaký exotický jazyk něco jak svahilština, nepamatuji si jaký, musel bych to pracně vyhledat. Nakonec mně napadlo, že J. Homolka přešel šlechtit rajčata ze Stupic do Vrbičan a tam vyšlechtil Vrbičanské nízké. Na poslední české keříčkové rajče zbylo jméno Imun- v USA Czech bush (české keříčkové). V roce 2015 jsem nakoupil semena v americe a pěstoval jsem jak Stupicec tak ty tři keříčkové odrůdy. Překvapivě Stupice i když se šířilo v USA většinou mezi amatéry přesně odpovídalo našemu Stupickému udržovanému firmami (pěstoval jsem spolu s ním Stupické polní rané od všech čtyř českých firem, který je prodávají.. Ta tři rajčata jsem porovnával s popisy v České genové bance. Pochopitelně všechno co jsem zjistil jsem presentoval na Tomatoville a byla k tomu zajímavá diskuze. Můžeš si to najít. Docela se mně to pátrání líbilo.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 3.2.2021 22:48

Vladimíre, promiň, ale chybí Ti tam důležité číslo, ten rok. Nenapínej moji zvědavost, prosím.

"Mimo jiné jsem si nechal okopírovat doklady, kterými J.Homola žádal schválení těch Stupických (polní a skleníkové), jen pro zajímavost ty formuláře byly ještě v němčině, protože to bylo v roce."???

A můžeš mi taky helfnout s tím TV? Třeba, když si vzpomeneš na název vlákna. Nebo je to na tom Tvém o českých OP odrůdách? Přiznávám otevřeně, že to jsem nepřečet celé.

Ty názvy jsou zajímavé. Urbikany bylo balkónové rajče? Protože já v tom vidím latinské slovo pro město. Ale kdepak. To je polatinštěný název Vrbičan - v latině se U psalo jako V. A Imun byl (nebo stále je) nějak odolný? To je to jediné, co mě napadá. Se zeměpisem to nemá nic společného.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3239) - 61.132 (?), 4.2.2021 7:23

To chybějící číslo jsem zjistil hned jak jsem to odeslal. Asi se budu muset na to podívat a trvale se přihlásit, abych případné chyby mohl opravit. S čísly mám stále problém, protože ten notebook, který mám nemá signálku, která ukazuje jestli je spuštěný number lock. Takže když se přihlašuji, tak musím stisknout number lock, ale to funguje jen pro přihlášení. Když potom v textu chci napsat číslo, musím napřed znovu ten number lock stisknout. Ne aby sis myslel, že mám nějaký krám, mám HP starý cca 3 roky. Když jsem ho kupoval, ani mne nenapadlo, že to tak může být.Ten rok je opravdu 1945, kdy se J.Homola vrátil z Německy kde byl nasazen snad v nějakém zahradnictví u Lipska, kde prováděl on možná s někým jiným křížení Mikádo x Rheinland Rhums x Solanum racimegrum.  Z téhož křížení potom v Západním Německu vybrali a stabilizovali Matinu a o třicet kilometrů na východ v NDR Taminu, které netvoří ten límec. Jinak jsouto skoro stejné odrůdy, chutnají úplně stejně, pěstoval jsem je vedle sebe. Na to vlákno ti dám odkaz později.

Kdo tak změnil názvy v USA se už nikdo nedopátrá. Urbikany mně zklamalo, měl jsem semena z GB a také z USA někde z Arizony, ale rostliny nevypadaly tak, aby se mně hodily do toho pařeniště. Myslel jsem si totiž, že to je ta odrůda, kterou zkoušel v padesátých letech J. Homola pěstovat v pařeništích což byl také impuls, abych začal toto pěstování zkoušet. Kopii těch dokladů o Stupickém a ten článek ti pošlu e-mailem. Jinak jsem měl také naději získat semena Vrbičanského z Genové banky v Olomouci, ale dotyčný inženýr, který to měl pod palcem si ze mně jen půl roku utahoval. Podobné problémy jsem měl i na ÚKZUZ, kde mně nějaká ředitelka tak nějak poslala do háje a podřízení pochopitelně museli její názor respektovat. Vlastně nic jsem po nich nechtěl, jen nahlídnout do dokumentace. Stejně to byla zajímavá práce.

Imun vznikl jako odrůda zapsaná v listině schválených odrůd výběrem z nějaké staré odrůdy stejného jména z roku 1921. Už dávno není stejně jako ostatní dvě odrůdy v listině odrůd, ale překvapilo mně asi před dvěma roky, že jsem v Brně na Zelňáku viděl prodávat nějakého trhovce sazenice Imun. Dnes už jsem dokonce viděl, že někdo nabízí i semena. Pochopitelně semena Imun a Olomouckého nízkého mám, Vrbičanské mě tak naštvalo, že jsem všechny vyhodil. Jen ještě, Imun mně moc nechutnal a i tam za Atlantikem byly některé výhrady k jeh chuti. ˇ

Žádně z těchto rajčat není nějak zvlášť odolné stejně jako všechny odrůdy heirloom.

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.2.2021 17:22

Díky, jseš opravdová studnice znalostí. Kdybys měl nějaká semínka nazbyt, poprosil bych o řekněme 3 od každého. Ale stačí až na podzim, případně pokud budeš posílat něco z té Carolyniny sbírky.

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 61.132 (?), 4.2.2021 17:40

Budu na teba myslet. S tím bulharským Triumphem počítám. Je ten Black from Tula ne, ale to Noire de Crime ano. Myslím si, že budeme spokojeni všichni.smiley

           Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Milan HP - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2755) - 6.138 (?), 4.2.2021 18:56

Cokoliv dostanu, budu s tím spokojen. To je moje životní zásada.smiley

Milan

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Katkos - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (62) - 99.86 (?), 6.2.2021 12:00

Dobry den, pan Milan

Black from tula mam z Dobra seminka cz, obejdnavala som ich pred 2 rokmi, s klicivostou by nemal byt problem. Ak ich chcete, nemam problem vam poslat. Black Krim mam tiez, z Premier seeds direct z UK. Ak mate priania o nejake ine vysnene semienka, napiste mi do spravy, mam toho vela, len som nestihala doplnit, resp. aktualizovat svoj zoznam semienok v 2020, bol to pracovne strasny rok             

S pozdravom

Katkos

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika