Plevel - co to je?



host - 137.170 (?)
22.7.2012 21:00

Dobrý den.
Pane Josefe, Vy jste ale precizní! Vyhledal, vyfotil a připravil srovnání. Smekám.
Mám je taky obě. Tu větší o dost víc. JG

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Georginator - (46) - 64.174 (?), 21.7.2012 19:29

Tak když kouknu i jinám, než na plevel, tak i ty konce trávníku jsou podobné, akorát že tráva má uzčí výhonky, tak to není tak extrémní.
Každopádně je to ukousané hodně, bohužel to je jev všech rotačních sekaček.

Bohužel hustého trávníku budete s rotační dosahovat hodně dlouhou dobu, kdežto s vřetenovou, v době největšího růstu, poznáte velký rozdíl už po měsíci sečení. U rotační tráva regeneruje až někde po 3 dnech a namísto toho, aby houstla, tak dohání zastavený růst a to pouze do výšky.
Pokud budete používat třeba jen 1 rok vřetenovou sekačku (tráva se zregeneruje už do 24 hodin), vypěstujete si krásný hustý trávník, jako ten co se prodáva stočený po metrech (kobercový).

Po této době můžete klidně používat zase rotační sekačku (pokud byste se už rozhodl pro levnou variantu ruční vřetenové sekačky - pokud pro motorovou, tak pochybuju, že byste se vrátil k rotační) a pokud budete pravidelně hnojit, tak i trávník nebude po rotační tak zažloutlý, dokonce až bílý - je lepší granulové hnojivo, které se rozpouští postupně - samozřejmě pokud nemáte malé děti, kteří pořád sbírají něco z trávy.

Na plochu 600 m2 bych ruční nedoporučoval, docela se naběháte :)
Použil bych určitě nějakou elektrickou nebo benzínovou, v ČR nabídne benzínové asi jedině firma ATCO - za to jsou to ale opravdu kvalitní stroje, které nemají takřka konkurenci. Pokud by se zachtělo něčeho menšího, tak i Gardena má zajímavou vřetenovku v menším provedení, akorát pouze na elektriku přes kabel a nebo akumulátorovou.
Osobně jsem před nedávnem řešil podobný problém, nakonec jsem koupil tu od Gardeny na akumulátor - mám 300 m2. Každopádně počítejte, že vřetenová sekačka není zrovna nejlevnější zboží. Zrovna ta nejlevnější (na elektriku s kabelem) od té firmy ATCO stojí 12 000 Kč. Další benzínové jsou už dražší a slovo dražší je opravdu slabé slovo..
Ta Gardena mě vyšla na 9 000 Kč. Což vychází pořád lépe, než když jsem chtěl rotační s motorem od Hondy, která stála 13 000 Kč.

Bohužel tady v ČR nejsou vřetenové moc rozšířené, proto není žádný extra výběr, což kdybyste byl v zahraničí, kde chtějí moc pěkný trávník, tak tam zase najdete samé vřetenové, tady je to bohužel obráceně.

Tady ještě ilustrační obrázek, jak vypadá posečení od vřetenové vs. rotační

Rotační - nalevo ... Vřetenová - napravo
Rotační - nalevo ... Vřetenová - napravo
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jiricekc - (30) - 67.214 (?), 24.7.2012 20:17

Určitě zajímavé. Na jednu stranu bych šel hned jednu koupit, ale na druhou zas tolik nespěchám. Prostě mi to bude trvat déle. Mám stejně spoustu dalších starostí s plevelem... Hlavně je to další věc, která se někam musí dát a nějak s tím místem to zrovna není také neomezené. Určitě si to ale budu pamatovat. Děkuji, že jste se podělil o Vaše zkušenosti. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 21.7.2012 13:16

Tak ten můj pýr to není určitě, ten je do šedozelena, tohle je světle zelené a má to strašně široké listy...           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 137.170 (?), 21.7.2012 22:49

Dobrý den.
Ono to paní Lído vlastně vůbec není důležité, která ostrá tráva to na počátku byla. Není to o kytkách. Je to o cenových tajemstvích kosaček! Jó, kdyby mládenci znali tajemství rakouské nebo ruské kosy (v té nejnižší cenové hladině = zapomenutá za trámem, s kosištětem a brouskem, bez kabelu a akumulátorů), to by byl řez a regenerace. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jiricekc - (30) - 81.109 (?), 22.7.2012 7:47

Pane Josef, proč myslíte, že "Roundupovým herbicidem i při opatrné aplikaci štětečkem přímo na listy a do "srdíček" ostřice byste asi napáchal víc škody než užitku"? To byl můj plán na další postup... Po manuálním odstraňování trávník vypadá jako minové pole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 80.99 (?), 22.7.2012 13:06

Jirko, už jsem viděl trávníky, kde se jejich ošetřovatelé snažili opatrně vyhubit plevel odovou aplikací roundupu přímo na listy jednotlivých plevelů. Trávník pak vypadal jako po neštovicích - vypálená kolečka v místech, kde byl předtím plevel. Bylo to horší, než předtím.

Podle stavu Vašeho trávníku bych si však tento postup dokázal představit. Případná vypálená místa anebo i celou plochu můžete vždycky dosít, přihnojit atd. Možná to bude lepší než celý trávník rozrytý při mechanickém odstraňování.

Pro PG: nyní uznávám, že asi máte pravdu s tím určením. Listy se na fotkách zdají dostatečně široké a správně "skládané".

Ostřici srstnatou (jsem přesvědčen, že je to ona) mám v trávě také (v mém "lučním" porostu mi vůbec nevadí). Má podstatně užší listy než skřípina, ale zase podstatně širší, než běžné trávníkové odrůdy trav. Ve skutečnosti a podle literárních údajů má opravdu srstnaté i listy, ale toho jsem si nikdy dřív nevšiml, až nyní, kdy jsem se o tom byl přesvědčit. Srstnaté mošničky jsem si pamatoval z doby, kdy jsem ostřice podle určovacího klíče před mnoha lety určoval.

Přikládám srovnávací foto.

Josef.

ostřice srstnatá
ostřice srstnatá
skřípina, ostřice a jílek
skřípina, ostřice a jílek
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 137.170 (?), 22.7.2012 21:00

Dobrý den.
Pane Josefe, Vy jste ale precizní! Vyhledal, vyfotil a připravil srovnání. Smekám.
Mám je taky obě. Tu větší o dost víc. JG

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jiricekc - (30) - 67.214 (?), 24.7.2012 20:12

Pane Josef, děkuji za Vaše poznatky. Máte pravdu, že trávník je zatím nicmoc, takže zřejmě použiji šteteček. Už jsem si to na pár místech vyzkoušel a kolečka vypálená nebyla. Neměl jsem ale 100% úspěšnost. Uvidíme smiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 52.110 (?), 1.8.2012 9:58

Jako perličku k mým výše uvedeným příspěvkům přidám jednu svou aktuální zkušenost:

Celoplošně jsem stříkal velké plochy jetele plazivého dicotexem.

  • Kde jsem použil dávku nižší, než předepsanou (1 ml/m2), byla úspěšnost postřiku nedostatečná, postřik byl prakticky téměř zbytečný.
  • Tam, kde jsem použil cca o polovinu zvýšenou dávku, byla účinnost na jetel vcelku dobrá. Pampelišky a další hvězdnicovité plevele však moc decimovány nejsou.
  • Hlavní důvod, proč sem příspěvek píšu je ale následující: Kde jsem stříkal přímo na jednotlivé plevele v trávníku, tam se mi "podařilo" vypálit kolečka v trávníku. Prostě byla to už moc velká dávka na jedno místo a nesnesla to už ani okolní tráva. sad

Jsem o zkušenost bohatší (ale roundupem je dělání puntíků v trávníku ještě snazšíwink).

Josef.





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
jiricekc - (30) - 160.78 (?), 14.9.2012 11:12

Zdravím pane Josef.

Podělím se s Vámi a ostatními o moje nové zkušenosti - ten můj plevel (ať již ostříce, jílek nebo skřipina) se mi začal stále více rozmáhat, i přes mé značné úsilí jej manuálně vyhubit. Skoro by se dalo říci, že na jeden pracně vykopaný narostly nové čtyři. Takže jsem to vzdal a použil Roundup express, přimo s postřikovačem (samořejmě s citem, abych nerozprašoval příliš kolem, spíše skoro jenom "kápnout" do středu). Světe div se, kolečka skoro žádná a plevel zežloutlý během několika málo dnů. Jsem touto metodou potěšen a budu pokračovat.

Ano, chce to být opatrný a nerozťapat to kolem.

Přeji hodně zdaru.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika