Mech a lišejník na ovocných stromech



Stránky: 1,  2   
arnika - (5) - 245.129 (?) 
6.2.2008 15:19, zobrazeno: 48763x

Dobrý den, prosím může mi někdo poradit jak ošetřit ovocné stromy na kterých je mech a lišejník. Případně jak zabránit dalšímu šíření.

Děkuji za pomoc.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 6.2.2008 19:51

Mech a lišejník stromům neškodí. Nechcete-li jej, nůžete použít ocelový kartáč

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.203 (?), 9.2.2008 12:31

Nebo použijte lopatku či podobný nástroj. Jsou i speciální přípravky na odstranění staré borky. jediný význam této práce je, že ze stromů odstraníte s kůrou různý hmyz, spory plísní a hub apod. Nesmíte škrabat do živé kůry. Je dobré pod strom dát plachtu a kuru seškrabat na ní abyste měl méně práce. Pokud máte stromy pro okrasu, mech jim dodává stáří.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 250.10 (?), 9.2.2008 17:25

Myslím, že svilušky, mšice, pilatky, květopas, obaleč, vrtule, strupovitost ani monilie v lišejníku ve velkém nepřezimují. Ostatní  nejsou tak významní.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
arnika - (5) - 245.129 (?), 9.2.2008 19:53

Děkuji všem za rady. Pokusím se s tím něco udělat. Libuše

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 151.203 (?), 10.2.2008 23:13

No já jsem to bral tak, že většina stromů obrostlých mechem a lišejníkem je trochu starších s již rozpraskanou borkou kde se leckterá breberka schovává. Takže až tazatelka se ptala jen na mechy, spojil jsem si je i se škůdci zabydlených za kůrou. A potom už je jen otázka jak se tazatelka rozhodne.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.89 (?), 23.8.2008 20:59

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaký je důvod vzniku mechů a lišejníků na stromech. Také bych se chtěla zeptat jací živočichové (škůdci atd.) se vyskytují na Třešni obecné. Děkuji za odpověď. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 144.109 (?), 4.3.2021 14:11

Opravdu fundované názory! Dřeviny silně napadené mechy a lišejníky zpomalují růst, předčasně stárnou a dříve odumírají. Nápad s ocelovým kartáčem lze použít jen na kmeny stromů. Vyzkoušel si autor zodstranit drátěným kartáčem mechy a lišejníky např. z koruny třicetileté hrušně?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 91.196 (?), 4.3.2021 15:56

Nevím jestli autor, ale já ano-a úspěšně. Jde to i tlakovou vodou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.220 (?), 5.3.2021 14:07

Mechy a lišejníky na kůře nejsou parazité, samy o sobě stromům neškodí. Může se v nich ale ukrývat nějaký hmyz. Jinak zvýšený výskyt lišejníků v posledních letech je dán odsiřováním elektráren, je čistší vzduch bez síry (fungicid) a to lišejníkům vyhovuje.

Čištění kmenů kartáčem je roky doporučováno i z toho důvodu, že se tím odstraní i stará rozpraskaná kůra, ve které různé breberky přezimují.

Ohledně "předčasného" stárnutí - pokud je strom pravidelně udržován a řezán, tak na mladých částech se lišejník prakticky nevyskytuje, roste spíš tam, kde chybí řez a větve přestávají růst.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika