Trochu si Vás tady všechny dovolím poopravit zahradníci, snad nevadí
.
Palma ze středomoří se rovná z 80% Phoenix canariensis, nic jiného u pobřeží jižních Evropských států neroste (jiné okrasné druhy jsou více méně jen v parcích nebo v soukromých zahradách nebo ve vytipovaných lokalitách). A z mých zkušeností, pokud má pěstitel palmu ze speřenými listy, mluví o ní jako o palmě, ale pokud má palmu s vějířovitými listy, mluví o ní konkrétněji- tedy palma s vějíři. Důvod je jednoduchý, pěstitel je z vějířovité palmy více uchvácen.
Pak du padali věci, jako že jak má palma propletené kořeny, tak se neujímá. To je další milník. Pokud si dáte práci a kořeny properete ve vodě a pečlivě rozmotáte, přežitelnost je 100%. Pokud to v ruce roztrháte na jednotlivé kusy, tak to pak samosebou rostliny umírají.
Dále tady paní Lída má pocit, že její Phoenix má potíže jak je 7°C. To by mě opravdu zajímalo, jak se takové potíže projevují
. Samozřejmně to nemyslím ve zlém. Jde o to, že nejčastejší Phoenix canariensis (z 90% i Váš druh) se může začít šklebyt až při teplotě pod -5°C. Ale čím starší tím odolnější, v řecku přežívají Phoenixi i -15°C. A nemusíme chodit daleko, já mam na zahradě v zemi tuto palmu, stavím jí na zimu vyhřívaný kryt, kde je přes celou zimu kolem 0°C. Kdybych u ní nezimoval citrusy, tak bych ten kryt stavěl kolikrát až v prosinci.
A poslední bod, navykání na sluníčko pod řídkým stromem není záležitost dní, ale týdnů! Z mých zkušeností, palma navykne na sluníčko teprve po 2 týdnech. Ale nesmí být v úplným stínu, samozřejmně musí zkrze listy stromu nějaké sluníčko prosvítat. S tím souvisí i fakt, že se nemusíte bát palmu umístit na plně osluněné stanoviště. Pokud palma pochází z jižních států, tak slunce potřebuje i malý semenáček, opět tady pouze šíříte milníky, že v domovině rostou jako podrost
.
Jediné stínomilné palmy jsou měkkolisté a malolisté tropické palmy, které ale ve středomoří nerostou..
Subtropické palmy tedy umístít po navykání na přímé slunce, a při teplotách nad 25°C velmi hojně zalévat. Přesazování je ideální každoročně. Zimovat by se taková palma měla při teplotách 5 až 13°C. Při vyšších teplotách potřebují mnoho světla- protože rostou.
Ještě si dovolím se trochu pousmát nad tou Jubaeou pane kolego v oboru. Ano ve Středomoří mají bezvadné klima pro růst. Ovšem nalést takovou palmu je i pro skušenější pěstitele celkem oříšek. Jubaei se vysazovali k honosným vilám, důkladně oploceným. Možná by se dala nalést jednotlivě v nějakém parku, jenže nalést takovou palmu a ještě k tomu plodící, je pro laika prakticky nereálné.
A vzpomínám si, že tu někdo říkal, že znakem, že se jí nelíbí sluníčko, je smršťování listů. No co na to říct, možná by jste palmu mohli více zalévat, pak vám nebude na slunci smršťovat listy a bránit se tak výparu
.
Hezký večer