Švestkový kvas - jeho uložení až do jara



vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?)
20.10.2016 12:39

Mně se to normáně otevře, když si ten odkaz přenesu blokem.

etylkarbamát vzniká i působením světla a tepla. Nějak si nevzpomínám, že bych někdy v krámě viděl ovocný destilát v zelené nebo hnědé láhvi...

V hotovém destilátu už nevzniká. Skladovat lihovinu v tmavé láhvi nemá smysl. Vznikl by možná v kvasu na světle.

Webové stránky lihovaru, bohužel, nelze brát jako objektivní informaci. Studie z roku 2016, kterou uvádím, se o to aspoň pokouší.
Nepatřím k zastáncům vypeckování švestek, ostatně jsem se tu nejednou hádal s prodavačem odpeckovačů. Ale začínám přemýšlet o přecezení kvasu před destilací.
   Samozřejmě není třeba příliš plašit. Nejškodlivější látkou ve sliviovici je beztak alkohol. Stejně, jako je dobře známá škodlivost uzenin, červeného masa, cukru. A přesto se konzumují. Nicméně existují regiony s nemalou skupinou lidí s vlastní produkcí peckovinových destilátů, kteří nekonzumují pivo, víno a jiné lihoviny, neboť mají nadbytek té vlastní a té vypijí hodně. 
P.s. Když mi napíšete kontakt, pošlu Vám tu studii v příloze.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 159.180 (?), 17.10.2016 8:20, zobrazeno: 19257x
Dobrý den paliči. Zkuste se prosím podělit o své praktické zkušenosti se skladováním švestkového kvasu až do jara. Má to nějaký smysl především ve zlepšení kvality slivovice - třeba v oblasti aromatických látek?
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 238.123 (?), 17.10.2016 9:07

Žádný smysl pokud se by se mělo jednat o zvýšení kvality to nemá!
Je to jen postupná degradace kvasu. A to i těch dobře uskladněných, v plných a dobře utěsněných sudech.
Je to jen takové "nouzové řešení" pokud není hned émožnost pálení.
Čímž nechci napsat, že je to přímo špatně, že si tím kvas zničíte, jen to že, cesta ke zvýšení kvality destilátů tudy nevede. Je to jen o zakonzervování a čekání na vhodný termín.
*
Výjimkou jsou kvasy, resp. vína, odkalená na způsob francouzských Calvadosů.
Ta se destilují až po odležení a taky pak lutr z nich se nechává nějakou dobu zrát.
Ale ta neobsahují žádné jádřince, pecky, slupky apod..

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 11.82 (?), 17.10.2016 11:03

Já sám to nedělám a jsem příznivcem vypálení kvasu jakmile přestane klesat procento zkvasitelných cukrů a mač přestane makroskopicky kvasit.  Ale jsou pěstitelé, kteří nechávají švestkový kvas odležet cíleně - údajně tím víc aromatických látek přejde do tekutého podáílu. Sám tomu příliš nevěřím, ale v případě pecek by to jistou logiku mít mohlo. Vzhledem k neuzavřené diskuzi ohledně etylkarbamátu prodlužovat ležení kvasu ale asi nemá smysl

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 159.180 (?), 17.10.2016 12:41
Děkuji pánové za bleskové reakce. Myslel jsem si totéž - a jsem moc rád, že právě vy dva jste mi to potvrdili. Tak ať vám to bublá...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.138 (?), 19.10.2016 20:14

Asi Vás zklamu, ale já si to nemyslím, že je třeba švestkový kvas po vykvašení okamžitě zpracovat. Jednak se jedná, vedle jablečného kvasu o velmi stabilní kvas, kde zoctovatění prostě nehrozí a vzhledem k nižším teplotám okolí je podle mě daleko zajímavější nechávat tyto kvasy ještě i několik měsíců ležet, v případě švestkových kvasů tzv. "na peckách" a těšit se na daleko haroničtější destilát. Speciálně to platí o duranciích, pokud znáte někoho na Horňácku, zeptejte se. Ale za všech okloností ptatí, že se musí provést správně destilce, stárnutí prvního destilátu, tj. lutru považuji za zbytečné. Už jsem předělával desetiletý švestkový destilát, který byl zasažený dokapem, produktem byl čerstvý-surový destilát, který se stářím prekursoru vůbec nekomunikoval. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.35 (?), 19.10.2016 23:25

O stárnutí lutru jsem psal jen v souvisti s tradiční výrobou Calvadosu ve Francii.
Jinak o prospěšnosti jeho ležení nic víc nevim. Jen, že na škodu to v žádném případě není - prakticky vyzkoušeno. Třeba i pár let ho běžně skladuji.
*
Co se týká cílevědomého skladování kvasů z modrých peckovin, nejsem si tím že by se z nich tím dostalo více aromatu jen pouhým ležením v nízkoalkolickém prostředí jistý. Když pak projdou několikahodinovým varným a parním "peklem"...
Ale nijak popřít ten způsob nemůžu.
Jen snad tím, že se objevují i snahy o odpeckovávání švestek, což osobně nechápu.
*
(Otázku etylkarbamátu považuji za nesmysl od kterého už i ta slavná EU která ten novodobý mýtus stvořila dává ruce pryč.)

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 20.10.2016 9:04

Nevím, kam dala unie své ruce, ale na Státním ústavu zdravotnickém v ČR se to docela řeší. A přiložená studie není až tak stará...
   Já z toho radost nemám, Chuť jader ve slivovici mám rád.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.35 (?), 20.10.2016 12:10

Pane Vysloužile, nemůžu to pdf najít...
*
I když nerad musím se EU omluvit. Ta je v tom nevinně a tak to dopadá když je někdo "papežštější než papež".
Taktéž se omlouvám čtenářům za chybnou interpretaci.
*
Celá ta věc s etylkarbamátem se má takto: Problémy s Meruňkovicí

Doporučení Komise ze dne 2. března 2010 o prevenci a snížení kontaminace lihovin z peckovin a lihovin z výlisků peckovin ethylkarbamátem a o monitorování obsahu ethylkarbamátu v těchto nápojích
*
Celkem zajímavé je tvrzení, že etylkarbamát vzniká i působením světla a tepla. Nějak si nevzpomínám, že bych někdy v krámě viděl ovocný destilát v zelené nebo hnědé láhvi...

S peckami a etylkarbamátem Nazdraví!

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 20.10.2016 12:39

Mně se to normáně otevře, když si ten odkaz přenesu blokem.

etylkarbamát vzniká i působením světla a tepla. Nějak si nevzpomínám, že bych někdy v krámě viděl ovocný destilát v zelené nebo hnědé láhvi...

V hotovém destilátu už nevzniká. Skladovat lihovinu v tmavé láhvi nemá smysl. Vznikl by možná v kvasu na světle.

Webové stránky lihovaru, bohužel, nelze brát jako objektivní informaci. Studie z roku 2016, kterou uvádím, se o to aspoň pokouší.
Nepatřím k zastáncům vypeckování švestek, ostatně jsem se tu nejednou hádal s prodavačem odpeckovačů. Ale začínám přemýšlet o přecezení kvasu před destilací.
   Samozřejmě není třeba příliš plašit. Nejškodlivější látkou ve sliviovici je beztak alkohol. Stejně, jako je dobře známá škodlivost uzenin, červeného masa, cukru. A přesto se konzumují. Nicméně existují regiony s nemalou skupinou lidí s vlastní produkcí peckovinových destilátů, kteří nekonzumují pivo, víno a jiné lihoviny, neboť mají nadbytek té vlastní a té vypijí hodně. 
P.s. Když mi napíšete kontakt, pošlu Vám tu studii v příloze.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.35 (?), 20.10.2016 13:41

V hotovém destilátu už nevzniká. Skladovat lihovinu v tmavé láhvi nemá smysl. Vznikl by možná v kvasu na světle.

V tom druhém odkaze se o tom píše. Ale uznávám, že hlavním prekurzorem vzniku etylkarbamátu to není.
P.S. Kontakt posílám.

Rafael.

Zpravodaj Destillery 1-2011
Zpravodaj Destillery 1-2011
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika