Slivovice vs. calvados



host - 153.119 (?)
26.8.2008 15:20

Letos bude hodně jablek, máme ty staré odrůdy, které nejsou příliš sladké (žádné Rubínky). Zajímalo by mě, které z těch starých odrůd by mi p. Vysloužil či jiný odborník, doporučil na výrobu calvadosu.

Mojmír

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
                     
host - 166.53 (?), 21.2.2008 13:31

Vážení - zajímala by mě výroba režné pálenky, případně whisky, či jiných destilátů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 136.34 (?), 1.4.2008 21:17

Pokud se nepovede a destilát škrábe v krku jako kartáč, nebo je cítit přiboudlinou, ještě není nic ztraceno.Do sklenice natrhejte mladé smrkové nebo borové výhonky,6neděl louhujte.Klouby stižené revmatismem budou vděčny za každé pomazání.Pepík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 153.119 (?), 26.8.2008 15:20

Letos bude hodně jablek, máme ty staré odrůdy, které nejsou příliš sladké (žádné Rubínky). Zajímalo by mě, které z těch starých odrůd by mi p. Vysloužil či jiný odborník, doporučil na výrobu calvadosu.

Mojmír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.167 (?), 27.8.2008 6:42

Znáte rozdíl mezi calvadosem a jablkovicí? Pro calvados je to v podstatě určeno předem, pro jablkovici doporučuji co nejpozdnější odrůdy.

Já tedy jabkovici moc nemusím, zdá se mi příliš aromatická. Většinou ji používám pro výrobu ořechovky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.186 (?), 27.8.2008 20:52

Synku kalvados je po Valašsky jabkovice a to my tady málo pijem spěš to dávame jako mazadlo na nohy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.8.2008 7:46

Množství cukru hodnoceno podle chuti je matoucí. Zkusíte-li změřit sladkost moštoměrem, překvapí Vás, že nejvíc % zvasitelných cukrů mají pozdní zimní odrůdy, na chuť kyselé, víc než "slaďáky" jako Matčino, James Grieve či L. Lambourne. Hodně cukernaté jsou staré "kožeňáky", oblíbenou odrůdou na jablkovici je tradičně Jadernička.
   Nejde tolik o staré či nové odrůdy, spíš o zdravotní stav jabloní. Staré vyčerpané stromy v chudé půdě mohou mít cukrů méně z důvodu nedostatku živin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 186.186 (?), 27.8.2008 21:02

Tož synci ja si myslím, že ste úplně vedle. Ja by takovu slivovicu životě nepil. Ty trnky tam hažte celé a pokud máte nejaké to iné ovoce tak jabka nedrťte ale režte na křižalky. Do teho kvasu možete dat trochu cukru tak kilo na 100 l ale ta přiroda si pomože sama. Nejlepši to kvasi v teplotě okolo 12-15C. Pokud to necháte kvasit rychlej tak to stojí za prd. Takové rychlokvasky su na slepotu. Kvas musi dychať žadne ty zatky nedavajte. Nejlepší je barel 120 l naplnený povrch. Takové barely maju viko a to stačí. Nahoře sa udělá koláč ten musíte sledovať. Až sa začne propadat tak musíte do pálenice. Nikdy s kvasem nehybajte pokud musíte tak prvních čtrnáct dnů. Pak ho nechajte stát na místě. Do palenice jezdíme tak v březnu nejpozdějí v květnu. Slivovicu neřeďte ta musi být nad 60%. A tož na závěr to tajemství trnky nemačkajte ringle též hrušky nechajte celé a jabka na půl při nejhorším na čtvrtky. Ty jadřince davaju v průběhu tého kvašení to čemu říkame ve Valašském Králostvi dar od boha. Pokud je pomelete tak to nikdy neucitíte a možete tam davať všecko možné...

Hodně štěsti synci...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 27.8.2008 21:50

Každý má své osvědčené postupy, nechť se jich drží.
  Chápu, že někde nechtějí pít jablkovici, zejména, pokud kvas vyrobí z celých nedrcených plodů.
   Kvas musí dýchat, ale jen zevnitř ven. Alkoholové kvašení je totiž anaerobní proces. Umožnit odfukování oxidu uhličitého a zabránit přístupu vzduchu umí právě kvasná zátka. Nebo folie s gumou, jen částečně netěsné víko.
   Ten kdo sklidí několik q pozdních sladkých švestek, je může nechat v otevřeném škopku pod stromem přes zimu a vypálí dobrou. Kdo chce vyrobit slušné pití z choulostivějšího ovoce, ten se musí o kvas více postarat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 138.192 (?), 7.9.2008 21:49

Dobrý den, chtel jsem se zeptat jestli je normální že můj otec dává na 100 litrů jabkového kvasu asi 20kg cukru snažil jsem se mu vysvětlit že normální je tak dvě kila ale nedá si říct prej by kvas nemel dost alkoholu a zoctovatel by... poraďte?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 7.9.2008 22:57

Dvacet kg cukru ve 100 litrech kvasu (předpokládejme něco kolem 10% sladkosti jablek) vytvoří kvas o 30% cukru. Tolik nedokáží kvasinky zcela prokvasit, takže bezmále polovina cukru se vylije spolu s výpalky.
    Je pravda, že takto vykvašený mač (chuti dezertního vína)  zřejmě nezoctovatí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  11,  12,  13,  14,  15  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika