Prosím o rady - založení kvasu



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 220.132 (?) 
29.8.2013 20:11

říkal jsem si, lepší pozdě, než vůbec :) navíc by se to dalo ještě vyndat, když by ty zelené byly nahoře

no a ještě bych se chtěl optat, jak je to s pohybem kvasu? když kvasil tak něco přes týden, pak ho jeden hyper-aktivista pomačkal, začne znovu kvasit? a když jo, bude ten výsledek k pití? teď ten kvas smrdí jenom po hnilobě, žádná kvasová vůně :(

a ještě do třetice, můžou se vypálit hrušky, švestky a mirabelky (plody myrobalánů)?

děkuji, David

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
               
host - 3.51 (?), 30.8.2013 13:55

Osobně nemám zas tak moc zkušeností jak někteří guru.

Ale letos zkouším aktivní vedení kvasu, žádné stylem "nasypat, netřepat, memíchat" a za měsic na to mrknu co z toho vyleze...

Když je tam hned při založení šťáva, tak by to hnít němělo v žádném případě. Plody i u trnek bych rukou rozmačkal co nejvíce při plnění bečky. Celé plody jsou prívě riziko hnití a plísní.

Ano, jasně že to bude po týdnu kvasit znova, když se uvolní nová šťáva s novým cukrem. U mirabelek to chte mačkat rukou po pár dnech, aby to kvasilo pěkně pozvolna a ne všech 100 kg naráz, protože by nestačil ani 150 litrový sud. Když tam bylo třeba 50 kg rozmačkaných a 50 kg celých plodů, po třech dnech už tak nepěnily, rozmačkaly se další, cca 10-15 % plodů co byly v celku a do dvou hodin to naskočí a zas valí. Teplota 15-16 °C. Chladilo se zmraženýma PET flaškama jak radil Ing. Šlosar :-). I po deseti dnech kvašení, když se rozmělní rukou poslední zbytky celých mirabelek a pěkně smíchá vrch se šťávou, tak za hodinu je deka obnovená a zas jemně bublá.

Otázka je jak u švestek s vysokým obsahem cukernatosti, přece jen pvoce jako mirabelky/myrobalán s cukernatostí někde od 14-17, rekord kolem 19 se nemůžou měřit s krály cukernatosti švestkami, nebo duranciema (narážím na problém s divokými kvasinkami, které zdechnou při určité hladině alkoholu a konec a pak s tím nikdo nic neudělá už - dokvašeno)...

Když odbočím, tak dle mého laického názoru si myslím, že dokud jsou kvasinky aktivní, čili je tam aspoň minimální produkce CO2, tak míchat, aby nezůstal vrch suchý, deka je klidně 30 cm vysoká, nemůže nikdy kvasit se stejnou intenzitou jak šťáva. Navíc se tím srovnají teploty kvasu, spodek skoro studí a vrch je kolem těch 17-18 °C.

O okyslyčování bych se tak nebál, CO2 funguje jako inertní atmosféra a kyslík vynese pryč i z kvasu.

Když už není CO2, tak tady už bych souhlasil s názorem - nemíchat.

Navíc tam není pak tak zoxidovaná deka, když se to jednou za dva dny promíchne dokud to kvasí...

Osobně prostě nechápu, proč by se měl kvas považovat za svátost posvátnou a chodit okolo něj se zatajeným dechem (otvírat jednou za měsíc a nejlépe do toho nikdy nedloubnout...)

Je to můj vypozorovaný názor z života a z jiných oblastí a klidně mě sežerte zaživa. Prostě příliš pasivní kvasič je nejhorší nepřítel kvasu...

Radek

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 30.8.2013 16:11

Guru mi určitě dají za uši, ale já jsem za 15let, co dělám kvas, nepoužil žádné kvasinky, nedám víc, než kilo cukru/100l a dám do sudu od slivoní i hrušek vše, co není hnilé a je sladké. Němci tomu říkají obstler. Kvasím v 50l plast. sudech ale začnu, až mám dost ovoce na naplnění celého sudu. Když spustí kvas šťávu, jednou za měsíc vršek kvasu otočím dospod. Výtěžnost mívám 10:1 50% a to mi ke spokojenosti stačí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.61 (?), 30.8.2013 18:54

Kárat vás nechci, nejsem taky žádný Guru, jen malou poznámku k Obstleru... u Němců (a Rakušanů) to je směs jablek a hrušek 1:1...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.18 (?), 30.8.2013 21:53

Tak dobrá, vyhovoval by Vám název Obstbrand?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 102.201 (?), 31.8.2013 11:55

Při pohledu do regálů v německy mluvících zemích mi přišly tyto Obstlery levnější než čisté jednodruhové šnapsy.
   Pokud bych měl ovoce málo, byla by to asi jediná možnost, jak si připravit vlastní destilát. Jinak chuť a vůně po konkrétním ovoci je hlavní důvod, proč dávám přednost ovocným pálenkám před vodkou a rumem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 52.89 (?), 1.9.2013 19:02

Dobry večer, a jak postupovat když Čač. Lepotice pada a ostatni švestky včetne Dorancie ješte nejsou zrale? mohu sbirat Lepotici třeba za 3 tydny doplnovat ostatnimi?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.219 (?), 17.9.2013 15:16

Ačkoli je letošní úroda meruňek dílem již v lahvích, dílem ještě větrá v demižonu, při kontrole jestli se nedá udělat něco ještě lépe, jsem na netu narazil na nabídku enzymu Trenolin buket používaného ve vinařství 

Máte s ním nebo jemu pododobným enzymem někdo zkušenost při přípravě kvasu pro výrobu ovocných pálenek???

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.145 (?), 29.7.2018 7:24
V tomto počasím mimoriadne priaznivom roku sa takmer všade konáre prehýbajú pod ťarchou úrody. Možno aj tí, ktorí to zatiaľ nikdy neskúšali, sa odhodlajú premeniť časť nadúrody do tekutej formy s neobmedzenou dĺžkou skladovateľnosti (pre menej chápavých: dať si vypáliť vlastný chľast). Na fotkách sú základné informácie ako pri založení kvasu postupovať. Začínajúcim paličom by hádam mohli byť prospešné. Tí skúsení už vedia svoje, a možno s niektorými postupmi (napr. potreba odkôstkovania) aj budú polemizovať. IH





Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika