Pri paleni zacne tect bila koralka



host - 129.96 (?)
7.1.2011 8:43

Pokud se dostáváte pod 50% je třeba snižovat přívod energie, aby se nezvyšovala teplota. Proces je pomalejší, ale v další fázi se stane že nakape i vyšší koncentrace než předchozí, více voňavá, ale nejsou v ní dokapové látky, které způsobí zakalení a zápach. Pokud se pracuje se stálým přívodem energie, teplota se zvyšuje, % snižují a kvalita zhoršuje. Na začátku a na konci se prostě s energií musí opatrně.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2   
host - 154.5 (?), 4.1.2011 0:28, zobrazeno: 19898x
Zdravim, chtel bych se zeptat proc mi pri paleni doma kolem 30% zacne tect mlecna koralka az do 20%, pritom je vonava a jeste tam neni citit kyselka, cim to je? V normalni palenici (2 kotel) palime az do cca 25-20% a je vzdy pekne pruzracna
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.205 (?), 5.1.2011 21:03

Také Vás zdravím. Myslím, že jste si odpověděl sám. Svěřte svůj máč pálenici, ale mezi námi do finální koncentrace lihu, kterou jste ve svém příspěvku napsal, tedy 25 - 20% bych určitě nešel.Doporučuji 43% a na Vaši námitku, že bude méně destilátu odpovídám, že máte jistě pravdu, ale rána budou v pohodě a budete se zase těšit na setkání s přáteli. To víte, každý jsme nějak začínali, o kalných destilátech vím taky své. Zdraví slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 154.5 (?), 6.1.2011 11:04
No nejak jsem vas nepochopil, odpoved je dvoukotlovy system? Cim to pak ale je zpusobene doma, kde mam original palenicu z uh. brodu a dela to. Nejde mi o mnozstvi, ale o kvalitu, takze bych nevidel problem to odstavit driv, jenze od 40% do tech cca 25% se mi zda, ze tecou prave dalsi vonne latky, ktere by tam meli byt, nebo se mylim? Nekde jsem tu dokonce cetl, ze p. Vyslouzil v palenici v uh. ostrohu palil do 8%. Vzdy kdyz sme palivali s dedu a otcem v palenici, rikavali, jak zacne tect trochu kysela, hned odstavit. Ridim se tim dodnes, jen nechapu proc zacne tect lehce bila.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 154.5 (?), 6.1.2011 11:44
Narazil jsem na par vasich uzitecnych prispevku, asi bude lepsi odstavit to driv, aby tam nebyli dokapove slozky. Jeste jsem se docetl, ze to muze byt chlazenim, ale me tece koralka studena dost, rekl bych 10st. No zitra vletim na karlatky, ktere jsme sbirali pozdeji a odstavim to radeji drive.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 220.205 (?), 6.1.2011 18:47

Tomu nevěřte, že vonné látky destilují, chcete-li "tečou" mezi 40 - 25%. Pod 40% se dostáváte nepochybně do oblasti dokapových látek, které spec. slivovici dokáží chuťově zničit. Vonné komponenty jsou vonné právě proto, že mají vysokou tenzi (snadno se vypařují), mají relativně nízký bod varu a destilují tudíž hned zkraje po odebrání úkapů, tj. především acetaldehyd, b.v. 20 °C, aceton 56,2 °C a methylalkoholu 64 °C. Do této party ještě patří octan ethylnatý, tzv. ethylacetát, b.v. asi 75 °C. Tyto složky by se v destilátech vyskytovat neměly, ale ty vyšší už ano. A nemysle si, že je jich nějak významné množství, málokteré složky je více než-li 0,2 % a přesto to dokážeme chuťově či ve vůni rozpoznat. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 6.1.2011 20:58

Vlastnímu procesu destilace rozumím jen velmi zhruba a moderním rektifikačním kolonám vůbec. Přesto si logicky myslím, že destilát je tím méně aromatický, čím větším množstvím vody se naředí.
   Je asi rozdíl, jestli se pálí klasickou dvoukotlovou metodou s přepalováním lutru nebo jednokotlově s kolonou. Ve druhém případě skutečně lze skončit, když teče 40% a přitom výsledná výtěžnost je vyšší než u klasického způsobu přepalováním, kdy se končilo ještě o dost níže.  Popisuji to jenom emiricky, před 10 lety jsem změnil palírnu a tedy i způsob pálení, pan ing. Šlosar by to jistě popsal přesně. Přesto se nemohu zbavit dojmu,  že máme-li kvalitní kvas,  byl výsledkem klasického dvoukotlového pálení destilát sice v menším množství, ale nepatrně aromatičtější.  Dúkazy pro to ale nemám. Roli mohou hrát i jiné faktory, např. postupná výměna pravých švestek za sice tolerantní, ale méně voňavé pološvestky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.205 (?), 22.1.2011 15:26

Pane doktore, moderní rektifikační kolony prostě neexistují, tečka. Odjakživa existují kolony účinější a ty méně účinné. Účinější kolona je ta, která umí při dané teplotě ve vařáku a v hlavě kolony získat více té které komponenty (např. ethylalkoholu) nežli jiná kolona. Je to způsobeno náplní kolony. Obecně platí: Čím je povrch náplně vyšší (např. menší Rashigovy kroužky), tím je účinnost kolony vyšší. Jistě už dávno víte, že jsem zásadním zastáncem dvoukotlového způsobu zpracování máče, protože zpracování lutru, který má 22-25% lihu je z energetického hlediska mnohem výhodnější, než-li zpracovávání ovocného máče s nějakými 6-8% lihu. Jak má tedy být rektifikační kolona účinná? Zkoumal jsem tuto okolnost nejméně 20let. V čem je problém? Čím je kolona účinější, tím méně vonných komponenet pustí do destilátu a naopak, čím je méně účinná, tím snadněji se tam dostanou dokapové látky, které destilát spolehlivě zničí. Jak tento problém řešit? Jde o to, najít optimální vztah mezi světlostí kolony, velikostí náplně (prozradím, že dnes už vím, že velikost Rashigových kroužků by měla být 10% z průměru kolony) a dále, že průměr kolony by měl být asi 10%průměru vařáku a dále je třeba najít optimální vztah mezi teplotou ve vařáku, se kterou ovšem nemůžeme nic dělat, protože v průběhu destilace jde tato teplota zcela nezávisle na nás nahoru a teplotou v hlavě kolony. Těch proměných je strašně mnoho a bohužel Holstein aparatury tento problém neřeší, a proto je tolik ne příliš dobrých destilátů mezi lidmi. Jsem rád, že pálenice v Malé Ledské u Častolovic zrealizovala moji technologii výroby ovocných destilátů. Jaký je největší rozdíl mezi mnou navrženou kolonou a Holstein zařízením? Zmizela epruveta (zařízení na kontinuální měření koncentrace lihu). Proces se ukončuje pouze na základě vykázaných hodnot teplot ve vařáku a v hlavě kolony, tudíž se nic nemusí ochutnávat a majitel máče vyfasuje 80%-ní destilát a sedá za volant. Rozumí se samou sebou, že absence dokapových látek je garantována, přičemž výtěžek je min o 8% vyšší než-li ze stávajících aparatur, které musí končit nejpozději při 40%, jinak hrozí nepitelnost destilátu. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 154.5 (?), 6.1.2011 22:14
Dam tedy na Vase rady a treba budete mit moznost degustovat letos na koste v radejove, jestli teda opet budete v komisi
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 129.96 (?), 7.1.2011 8:43

Pokud se dostáváte pod 50% je třeba snižovat přívod energie, aby se nezvyšovala teplota. Proces je pomalejší, ale v další fázi se stane že nakape i vyšší koncentrace než předchozí, více voňavá, ale nejsou v ní dokapové látky, které způsobí zakalení a zápach. Pokud se pracuje se stálým přívodem energie, teplota se zvyšuje, % snižují a kvalita zhoršuje. Na začátku a na konci se prostě s energií musí opatrně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.252 (?), 19.1.2011 0:48

Zakalení slivovice z vlastní zkušenosti také způsobí vypálení značně silné nad 85% slivovice v prostředí do 5C teploty a s chladící vodou také do 5C a pokud tuto slivovici přenesem rovnou na pořád do místnosti nad 20C postupně jak se náhle ohřívá se jemně zakalí.

Další důvody jsou ovocné esenciální oleje a tuky, nebo nevhodná ředící voda nebo špatné chlazení nebo špinavé destilační zařízení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika