Pálenka z mrkve



   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                  
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?) 
22.2.2011 21:52

pokud to je whisky, tak po ocezení nechat 30 dní kvasit a po vypálení 30 dní odvětrat a po roce koštnout

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 22.2.2011 23:09

Pominu-li čas, náklady, pracnost, myslíte skutečně, že taková pálenka překoná destilát z ovoce?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 24.183 (?), 23.2.2011 14:06

Když si uvědomíte, že většina obyčejného, průmyslově vyráběného alkoholu jako jsou vodky, fernety a rumy se vyrábí z brambor, tak ta mrkev zase nezní tak špatně     :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 23.2.2011 15:04

myslím, že vařená mrkev bude jen na základ ke kvašení a hlavní bude pšenice 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 23.2.2011 15:43

Nejsem chemik, ale pšenice neobsahuje žádný zkvasitelný cukr. K rozštěpení jejího škrobu na maltózu je potřebí nějaké diastázy (enzymu). Ten ve vařené mrkvi určitě není.
   To je odpověď i na úvahu, že mrkev je lepší než brambory. I ty brambory, resp. jejich škrob je třeba nejdřív zmazovatět, jinak z nich líh nevyrobíte. Pročpak asi všichni namáhavě sbírají švestky, když by stačilo vykopat pár kýblů brambor - navíc výtežnost   z brambor  oproti sladkému ovoci je víc než dvojnásobná!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 23.2.2011 16:02

švestky mají cukr a brambory musíte pařit a mazovatět a přidávat zelený slad, je to delší proces a namáhavý časově a energií, navíc chuťově jsou švestky lepší.Chtělo by to originál článku, čeho je a kolik kilo.Může to být jen kvůli chuti nebo spustí proces kvašení.ze pšenice se připravuje líh obdobně jako z brambor, z čeho myslíte, že jsou vodky, whisky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.241 (?), 23.2.2011 16:33

Vážení,v Anglii je, na venkově a v malých městech,  hobby vinařství dosti rozšířeno a především se u nich jedná o společenskou stránku. Dokonce pořádají různé soutěže a přehlídky (obdoba, jako u nás na Moravě "košty"). Dám sem jeden recept z knihy : Výroba domácích vín od Judith Irwinové:

Pšeničná whisky, silné mírně suché víno, které se může trochu přisladit. Rozpis : 0,6 l pšenice, 1 kg mletých nebo nasekaných rozinek (sultánek), 2 velké jemně nastrouhané brambory, 1 kg žlutohnědého třtinového cukru, strouhaná kůra a šťáva ze dvou citronů, 1/2 šálku studeného čaje, 1 kávová lžička (5g) enzymu pektinázy (ten mimochodem přidávají úplně do všeho), 1 kávová lžička (5g) kvasinkových živin, univerzální kvasinky.

Brambory oloupeme a nastrouháme. Ve kbelíku z um.hmoty je smícháme s pšenicí, rozinkami, cukrem, kůrou a šťávou z citronů, čajem a pektinázou. Zalijeme 3 litry vlažné (předtím převařené) vody a důkladně promícháme vařečkou. Zakryjeme a necháme stát dvacet čtyři hodiny, potom vmícháme kvasinky a kvasinkové živiny. Kbelík opět přikryjeme a postavíme do tepla na deset až čtrnáct dní. Denně promícháváme. Potom víno opatrně scedíme do demižónu (5 litrů) a nasadíme zátku s kvasn.uzávěrem. Udržujeme v teple a necháme úplně vykvasit. Když se víno začíná od hladiny čistit, stočíme a přidáme na špičku nože disiřičitan draselný (ten přerušuje kvasný proces). Jakmile se víno zcela vyčistí a vytvoří se usazenina, znovu stočíme. Necháme zrát minimálně tři měsíce, je-li to možné i déle. Potom plníme do lahví.

Pšeničná whisky je velmi silný nápoj, opředený mnoha legendami.

Tolik kniha. Jak vidíte o pálení zde není ani slovo, a přesto to nazývají Whiskou. Obdobou bude i výše uveřejněný recept od pana 248.20.

Zdravím Lojza

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.20 (?), 23.2.2011 17:33

Mrkev Whiskey

* 6 liber mrkve
* 4 libry jemně krystalového cukru
* 1 libry pšenice
* 1 lzice nasekané rozinky
* 2 pomeranče
* 2 citrony
* 7 pint vody
* vinne kvasinky

1) nastrouhejte neloupane mrkve
2) dejte je do 7 pint vody, uvedte do varu a povaerte do mekka 25-30minut
3) mezitim dejte polovinu cukru do XXXXX (Primary - asi zaklad, nevim)
4) nakrajejte Citrony/pomerance na platky a narovnejte je navrch curku
5) kdyz jsou Mrkve hotove scedte je, vodu lejte pres cukr a platky
6) michejte dokud se nerozpusti cukr a voda nebude vlazna.
7) pridejte hrozinky a psenici, prekapejte winimy kvasinkami
8) Prekryjte sterilnimi (? cistym) hadrem, a dejte "nastranu" - denne michejte
9) po sesti dnechech pridejte zbytek cukru a poctive zamichejte nez se rozpusti
10) Fermentuje po dobu 8 dnu, denne michejte
11) prelijte a uzavrete proti vniknuti vzduchu.
12) uskladnete na 30 dni a pote znovu na 30 dni (???)
13) dejte do lahve, ochutnejte po roce.

Toto je vše co tam bylo a přeložil.   Já jsem původně chtěl nahradit pšenici žitem, se kterým mám zkušenosti.  Kvasinky mám také.
Láká mě to.. :-))   díky za připomínky, náměty, zkušenosti, postřehy..  varování... :-)).-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.241 (?), 23.2.2011 20:13

Je to klasický anglický recept na "víno". Když to srovnáte s tím, co jsem napsal před Vámi, tak to "sedí".

Dle mého není co řešit, Vy máte jen větší "kubaturu".

Zdravím Lojza.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.20 (?), 23.2.2011 21:34
:-)) je to tak :-))) mladý mi udělal tabulku v excelu, kde zadám konečnou požadovanou kubaturu, dle nádob... :-)) a přepočítá mi to poměry.. :-)) do českých jednotek :-)) ted se jen rozhodnout.. :-)) doporučujete tedy to víno? nebo to přepálit?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika