Padané ryngle do kvasu?



   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
                     
host - 227.36 (?) 
14.8.2016 23:51

Nevím jak kdo, ale já za takovými peckovinami po stromech nelezu. Počkám až samy spadnou nebo jen se stromy jemně zatřesu. Nakládám je jen pokud možno přezralé. A takové plody jsou málokdy úplně zdravé. Většinou jsou červivé, okousané, popraskané atd...
*
Letos se musím Althanovým a vůbec všem rynglím omluvit. Hnijí daleko méně než jiné roky a snášejí ten "způsob sklízně" lépe než jak jsem byl u nich poslední roky zvyklý. To je, že jsem se pod nimi "brodil" ve zhnilotinách a použitelných plodů bylo minimum.
(Vysokokmeny na myrobalánech)
*
Přiznám se, že cukernatost rynglí jsem nikdy neměřil, sadil jsem je kdysi jen jako opylovače a zpestření sadu...
Tím ale nechci propagovat Lepotice které tvoří velkou část mého sadu. Z hlediska destiláterského jsou sfinstvo. Jen jsou daleko odolnější vůči všemu a hlavně hnilobě než ty ryngle.
*
Ale tu mou averzi vůči rynglím berte s rezervou!!! Je to jen můj názor a zkušenost.
Jsou i jiní,  např. destiláty Agnes Ryngle, Reine Claude apod.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci   
Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
                     
hugovotr - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (627) - 146.186 (?), 15.8.2016 8:14

Peckoviny sklízím stejně jako vy. Obnáší to návštěvu sadu co dva max tři dny, v době vrcholu dozrávání každý den, a hrbení se pod stromy se dvěma kýbly. Jeden na použitelné plody a druhý na odpad. U rynglí se často ten druhý plní rychleji než první. Pokud pár dní vynechám, taky se brodím ve zhnilotinách, jak jste trefně napsal.

Teď zatím padají krom nahnilých jen červivé, okousané a popraskané. Já do kvasu dávám všechny zralé měkké plody krom nahnilých. Červík ani díra od vos, hlodavců a jiné havěti mi nevadí. Mimochodem ty popraskané jsou nejchutnější:)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 67.66 (?), 15.8.2016 13:14

Rynglím sice nechybí cukr, ale chybí jim to kouzelné švestkové aroma, které přechází do slivovice a které tam chceme mít. Ale i ta silná sladkost rynglí je trochu relativní -  je m.j. dána absencí kyselin. Změříme-li si sladkost refraktometricky, příliš se od modrých plodů neliší, někdy mají dokonce míň.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 226.87 (?), 15.8.2016 17:34

Tak skoro polovina úrody Althanových se už "koupe". A před chvíli jsem pár plodů poměřil. Žádné seriozní měření, jen co mi přišlo pod ruku a pustilo místo břečky šťávu...
(Přidávám je ke švestkám...)
Rekordman měl neuvěřitelných 19°Bx. Ale byl jen jeden. Ostatní 10 -14°Bx.
Ale jak už jsem psal, letos překvapily tím, že zhnilých plodů je daleko méně než jsem byl v posledních létech zvyklý.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.7 (?), 18.8.2016 12:11

Co se týká dilema co do bečky ano a co ne, tak mě co malému pacholátku při nucených pracech při sběru vždy bylo vtloukáno do hlavy: Co si troufneš strčit do huby, to patří do bečky, co si netroufneš sníst, to tam nepatří. Výjimka jsou červivé, které v bečce nevadí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 128.216 (?), 18.8.2016 12:38

Co se týká dilema co do bečky ano a co ne, tak mě co malému pacholátku při nucených pracech při sběru vždy bylo vtloukáno do hlavy: Co si troufneš strčit do huby, to patří do bečky, co si netroufneš sníst, to tam nepatří. Výjimka jsou červivé, které v bečce nevadí.
 

Jo, přesně tak. To je úplně základní pravidlo. Sudy a kvas nejsou kompost ani hnojiště!
*
A další základní pravidlo je důkladně si přečíst:

Ing. Boris Valenta Příprava domácích vín (100 předpisů) 1966 Státní zemědělské nakladatelství - Praha Lektoroval Karel Adámek Ing.

100 předpisů - Výběr surovin pro přípravu domácích vín - Základní znalosti z kvasné chemie - Zásady postupu - Poměry míšení a přehled hodnocení - Nemoci a vady vína - Předpisy pro přípravu domácích vín - Praktické pokyny - Příprava většího množství vína - Zásady správného skladování - Hodnocení hotového vína...

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika