Sousedův ořešák



konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?)
4.11.2019 14:03

Ono to není jen o vztahu k sousedům, jsou tam i různé okolnosti. Starý ořech, byl v dědově humně uprostřed, velký už když jsem byla děcko. Kdo ho kdy sadil netuším, dědy mne nenapadlo se zeptat. Už není. Ještě za života dal polovinu pozemku strejdovi, takže najednou je ořech téměř u hranice jeho pozemku. A brblá, že mu stíní na všechny stromy kolem. Ořech je teď už obrovský. Že ho ořeže. Neořežeš, nebo ti paprče urazímwink Jasně, nějaká ta největší haluz na jeho stranu by se sundat mohla, ale nejsem zvědavá, aby pak chytil hnilobu a zašel. Stejně tak dopadnul ořešák u rodičů, kteří ho ořezali, aby nestínil jejich sousedům. Rodičům to nijak nevadilo, no teď jim vadí, že uschnul, ale co už. Ale mají ještě ten u dědy...

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
            
host - 210.251 (?), 5.8.2011 20:35

neřežete = nařežete

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 34.194 (?), 7.8.2011 20:22

Díky za radu, zkusím to řešit ústně a když bude soused proti tak větev odstraním šetrně sám. Jen sechci ještě ujistit jestli můžu řezat už v srpnu když je ještě listí na stromě (a o úrodě nemluvě).Není někde psáno že se může řezat v době vegetačního klidu?Nemám raději počkat až opadá listí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Hloupej sedlák - (17) - 110.182 (?), 3.11.2019 10:42

Podle OZ máte právo souseda požádat o jeho celé odstranění a on má povinost Vám vyhovět. Strom je vyšší než 3m a je do 3m od hradby.
Pak se mu ostranění větve bude zdát menším zlem než celého stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6488) - 9.14 (?), 3.11.2019 13:44

By mně zajímalo, jak si tu sousedovu povinnost vynutí. Řezal bych po opadu listů, lhostejno co je to za strom. Nebude pak důvod k nějakým protestům.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Permatat - (15) - 233.234 (?), 3.11.2019 11:33

Zdravím. Někomu je těžké posloužit radou. Už tady mnohokrát zaznělo, že nejlepší je ořešák řezat od konce května do srpna a vy se zase zeptáte, jestli není lepší počkat až opadá listí. Tak buď chcete radu, nebo si to udělejte po svém! A jak již tady bylo také naznačeno - několik let vám větev nevadila a těď najednou ji potřebujete odstanit ihned... Prostě počkejte do konce května a dle návodu větev uřízněte!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.110 (?), 3.11.2019 12:16
Ja by som velmi neriesil vhodny termin rezu, proste odrezat ked mate volny cas v case vegetacneho pokoja ale az po vyzve, ked si sused nevie osetrit vlastny strom. Tiez mame 2 metre od domu 100 rocnu jablon planku, uz je vyssia ako dom a nechcu ju odstranit neprisposobovi obcania z ukrajiny, tak aspon s teleskopickymi noznicami ostriham kde dosiahnem, a nejaky rez na konarovy kruzok nebudem riesit
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 87.225 (?), 4.11.2019 11:52

Staré téma, asi jak lidstvo samo... Zajímavé by bylo zjištění, kolik sporů na toto téma existuje v jednotlivých zemích EU s jak je tamější zastupitelé řeší.Hustota osídlení, kdy si vzájemně " vidíme do dvora" je v náš neprospěch a určitě vedle spotřeby alkoholu nebudeme na tom moc dobře. Každý z nás má svobodnou vůli i ve vztahu k sousedovi a je na něm, jak se ní naloží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 148.5 (?), 4.11.2019 14:03

Ono to není jen o vztahu k sousedům, jsou tam i různé okolnosti. Starý ořech, byl v dědově humně uprostřed, velký už když jsem byla děcko. Kdo ho kdy sadil netuším, dědy mne nenapadlo se zeptat. Už není. Ještě za života dal polovinu pozemku strejdovi, takže najednou je ořech téměř u hranice jeho pozemku. A brblá, že mu stíní na všechny stromy kolem. Ořech je teď už obrovský. Že ho ořeže. Neořežeš, nebo ti paprče urazímwink Jasně, nějaká ta největší haluz na jeho stranu by se sundat mohla, ale nejsem zvědavá, aby pak chytil hnilobu a zašel. Stejně tak dopadnul ořešák u rodičů, kteří ho ořezali, aby nestínil jejich sousedům. Rodičům to nijak nevadilo, no teď jim vadí, že uschnul, ale co už. Ale mají ještě ten u dědy...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 7.11.2019 19:01

neuvěřítelné,6 příspěvků skoro za celý den. Tak diskuze sousedova ořešáku se točí okolo tématu, jak a kdy větve přesahující plot ořezat. Sousedův ořešák má skoro metr v průměru a stojí necelé 2 metry od hranice parcel. Naposledy jsem ho řezal na mojí straně předloni v květnu, ale stejně nešlo vzít všechno kvůli výšce. Už tehdy soused lomil rukama, že by ho chtěl složit, ale je pod ním několik staveb, takže by se musel pokládat po kouscích. Soused to vyřešil tak, že vloni daroval zahradu dceři a od té doby u nich nikdo neuklidil ani listí. Letos na něm byl snad metrák ořech tak teď u něj hodují snad všichni hlodavci z okolí. No oči pro pláč. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 168.103 (?), 7.11.2019 19:12

já nemám nic proti vlašákům, sám mám na chalupě čtyři, ale jsou tak 50 metrů od hranice se sousedem, takže nikomu nevadí. Ale šoupnout ořešák na zahrádku do kolonie je sobecký čin vůči majitelům sousedních zahrádek. On takový dospělý ořešák má kořeny mnohdy víc než 15 metrů daleko od kmene a vysaje ze země všechny živiny. Takže sousedi když přihnojí svoje záhonky a stromky, tak vlastně hnojí sousedův ořech a ten se jim za to odmění fůrou těžko tlejícího listí. Nějaké ořechy, které spadnou za plot, tu újmu nemohou vyrovnat. Takže za měno. Walter

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika