Pokácet ořešák?



host - 148.5 (?)
24.2.2021 15:14

Jsem na tom stejně, starý strom bych jen tak nenechala porazit, pokud by byl k užitku, nebo dával žádoucí stín. Ořešák s mnohem větší ranou, dutinou nejmíň pl metru hlubokou viditelně, zhora kmene jsme mělli u rodičů v zahradě celé mé mládí, byl tak nejmíň 30let. Předloni z roku na rok odešel, prostě zjara už nevyrašil, tak se pokácel. Nikdo neřešil, že by na někoho jen tak spadnul, to se děje v převážné většině při vichrech a to zase nikdo neleze venwinkKonvalinka

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
host - 229.118 (?), 23.2.2021 13:30, zobrazeno: 1736x

Dobrý den,

koupili jsme zahradu s ořešákem, který bych rád zachránil, ale nejsem si jist, že je to v našich silách viz. foto.

Budu rád za každou odpověď.


Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 68.146 (?), 23.2.2021 20:08

Přesně takovou jsem měll jabloň. Vypadalo to ok a stejně jako to vaše. Jenže je to duté až dolu, nebo nahoru. Mám malé dítě a nechtěl jsem aby ho to zabilo a tak šla dolu. Když jsem ji pak rozřezal, tak to bya jen dutá slupka.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 117.61 (?), 23.2.2021 23:37

Ořešáky na to trpí-když se provede řez a neošetří rána, snadno začnou vyhnívat. Mně se to stalo také a nenašel jsem způsob, jak hnilobu zastavit. Skončilo to pokácením. Navíc v současné době trpí ořešáky černou hnilobou plodů a úroda bývá mizivá. Stříkat by pomohlo, ale ty rozměry... Otestujte jej jednu sezonu,  ty duté stromay dost vydrží (hned tak nespadnou), ale viděl bych to na likvidaci.

Ono vůbec dnes  pěstovat hrušky,  višně, třešně, meruňky (samozřejmě i broskve) bez stříkání snad ani nejde.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 91.196 (?), 24.2.2021 6:21

Na finální soud si z jedné fotky, která zobrazuje jen postiženou část, nejde utvořit finální názor. Jestli je koruna přiměřené velikosti a souměrná, tak může i takový strom dobře prosperovat desítky roků. Že i oř.trpí nějakými dalšími nemocemi-černěmi..., to je jisté, ne však neřešitelné. Připomínám obrázky +pohlednice od malíře p.Lady-na nich je vesele sáňkující mládí a okolo stromy s takovými ranami...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 9.143 (?), 24.2.2021 11:20

Usuzovat z Ladových pohlednic je ještě ošidnější než usuzovat z jedné fotky. Ono velmi záleží na druhu stromu, ořešák na zahradě nemám, proto se nebudu pouštět do žádných rad. Ale mám zkušenost se starou jabloní na zahradě u babičky. Jabloň měla sice trochu poškozený kmen, i několik plodnic nějakého choroše, ale vypadala velice pevně. Pak se najednou poroučela k zemi, ačkoli bylo téměř bezvětří. Kmen byl dutý až k zemi, celou mohutnou korunu držela jen kůra a tenounká vrstvička dřeva. Týden před tím spaly pod tou jabloní ve stanu naše děti. Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 91.196 (?), 24.2.2021 13:25

Hančo, já vůbec nejsem lehkomyslný-to pro pořádekenlightened. Ale mám velice rád stromy, ty ovocné především-jsou doslova k sežránícheeky Jsou způsoby, jak strom-a je jedno, jestli jde o ten oř.z fotky -ošetřit, zbezpečnit. Vyčistit dutiny, buď je nechat luftovat stále, nebo je vyplnit, korunu odlehčit, jestli je třeba, strom zaaretovat-zpevnit-lany v koruně, zde třeba leš.tyčí-tyčemi zčásti zapuštěnými do země a uvázat... Prostě kdo chce, hledá způsoby, komu se nechce hledá důvody, dělá si alibi. Já si dovolím příměr k raněnému člověku či zvířecímu dom.mazlíčkovi-utratit, nebo ošetřitcool? Kolik prostředků a to nepočítám zdr.pojištění vydáváme za doplatky, léky a zákroky v hum.+vet.medicíně? Určitě jste už viděla nějakou památnou vykotlanou lípu-proč by nemohl dostat šanci na život ten ořešák?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 148.5 (?), 24.2.2021 15:14

Jsem na tom stejně, starý strom bych jen tak nenechala porazit, pokud by byl k užitku, nebo dával žádoucí stín. Ořešák s mnohem větší ranou, dutinou nejmíň pl metru hlubokou viditelně, zhora kmene jsme mělli u rodičů v zahradě celé mé mládí, byl tak nejmíň 30let. Předloni z roku na rok odešel, prostě zjara už nevyrašil, tak se pokácel. Nikdo neřešil, že by na někoho jen tak spadnul, to se děje v převážné většině při vichrech a to zase nikdo neleze venwinkKonvalinka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 53.160 (?), 24.2.2021 16:52

Pokud jsou uhnilé kořeny, tak strom může spadnout kdykoliv.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 37.133 (?), 24.2.2021 17:59

Souhlasím s panem 91.196. Ten strom by potřeboval vyčistit, díru zadělat prknama atd. Viděl jsem 130 letou jablon která má dutou korunu až k zemi a ta díra tam je už 50 let a ještě ta jablon nespadla a furt má jablka.Dále jsme měli Ořech, který měl taky takovou díru a bylo mu 100 let. ten je už pokácen zdůvodu zastinění pozemku a myslím si že by ten ořech vydržel klidně do 150 let. Ale jestli má váš ořech uhnilé kořeny tak bych ho být váma pokácel a zasadil nový.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 91.196 (?), 24.2.2021 20:11

Kořeny ořešáku bývají cajk ještě několik roků poté, co pařez přestane obrážet a téměř zmizí z povrchu zemského. Není to smrk z husté lesní výsadby, nebo zlínský pajasan pod asfaltovou slupkou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika