Odrůdy ořešáku



host - 100.29 (?)
6.2.2010 2:36

Tato diskuse se jmenuje ordůdy ořešáku. Je jich hodně a v registračních zkouškách jsou další 3 a vím i o dalších co k registraci a zřejmě i patentové ochraně budou mířit. Nejlepší a nejkvalitnější do středních a vyšších poloh se vždy udával Mars, Lake a Jupiter, protože později raší. Z červenoplodých odrůd raší nejpozději DŘ 1, ale už mám v pokusech další které raší ještě později - popis červenoplodých ořechů jsem podrobně udělal v článku který vyšel v únorovém časopisu zahrádkář 2010. Srnul jsem tam moje zkušenosti z mých pokusů s červenoplodými odrůdami za posledních 12 let. Jelikož mi tolik lidi neustále volá a chválí ho, tak ho doporučuji dále Denně mi volá v průměru tak 7 čtenářů a opravdu mi z toho jde hlava kolem, žena se už na to moc dobře netváří :-((((  Každopádně mám v pokusu i jednu odrůdu, která zatím vypadá, že odrůdu Mars, kterou nejen já považuji za špičku, možná předčí.  Nejprve její horší vlastnosti oproti Marsu. Raší tedy dříve než Mars a je choulostivější v některých letech na listové choroby než Mars, proto se zřejmě do nejvyšších poloh nebude hodit. Ale!!! Mars má výtěžnost jádra 52% hmotnosti(nejvíce má Lake 53%), tak tento ořech co mám ve zkouškách má trošku větší plody než Mars, výtěžnost jader má podle roku 68 až 72% (nevěřil bych, kdybych si to na vlastní oči neověřil a nepřevážil, ale je to opravdu tak!!!) a chuťově je to asi nejlepší ořech, který jsem kdy jedl. Jádra nesesychají, louskat se dá v pohodě rukou stejně jako Mars. zatím jsem opatrný, protože je v pokusech krátce, ale znám matečný strom a ten navíc roste ještě slaběji než Mars a jen a jen rodí a to každoročně (když náhodou namrzne při rašení, tak přesto rodí také i když méně). Ořech s takovými parametry tady na trhu doposavad nebyl a není a nemám ani zprávy, že by se nějaký podobný u někoho rýsoval. Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
host - 100.29 (?), 6.2.2010 2:36

Tato diskuse se jmenuje ordůdy ořešáku. Je jich hodně a v registračních zkouškách jsou další 3 a vím i o dalších co k registraci a zřejmě i patentové ochraně budou mířit. Nejlepší a nejkvalitnější do středních a vyšších poloh se vždy udával Mars, Lake a Jupiter, protože později raší. Z červenoplodých odrůd raší nejpozději DŘ 1, ale už mám v pokusech další které raší ještě později - popis červenoplodých ořechů jsem podrobně udělal v článku který vyšel v únorovém časopisu zahrádkář 2010. Srnul jsem tam moje zkušenosti z mých pokusů s červenoplodými odrůdami za posledních 12 let. Jelikož mi tolik lidi neustále volá a chválí ho, tak ho doporučuji dále Denně mi volá v průměru tak 7 čtenářů a opravdu mi z toho jde hlava kolem, žena se už na to moc dobře netváří :-((((  Každopádně mám v pokusu i jednu odrůdu, která zatím vypadá, že odrůdu Mars, kterou nejen já považuji za špičku, možná předčí.  Nejprve její horší vlastnosti oproti Marsu. Raší tedy dříve než Mars a je choulostivější v některých letech na listové choroby než Mars, proto se zřejmě do nejvyšších poloh nebude hodit. Ale!!! Mars má výtěžnost jádra 52% hmotnosti(nejvíce má Lake 53%), tak tento ořech co mám ve zkouškách má trošku větší plody než Mars, výtěžnost jader má podle roku 68 až 72% (nevěřil bych, kdybych si to na vlastní oči neověřil a nepřevážil, ale je to opravdu tak!!!) a chuťově je to asi nejlepší ořech, který jsem kdy jedl. Jádra nesesychají, louskat se dá v pohodě rukou stejně jako Mars. zatím jsem opatrný, protože je v pokusech krátce, ale znám matečný strom a ten navíc roste ještě slaběji než Mars a jen a jen rodí a to každoročně (když náhodou namrzne při rašení, tak přesto rodí také i když méně). Ořech s takovými parametry tady na trhu doposavad nebyl a není a nemám ani zprávy, že by se nějaký podobný u někoho rýsoval. Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.29 (?), 6.2.2010 2:48

ještě jsem zapomněl napsat něco o pomologiích. Ano, můžete čerpat popisy odrůd z různých pomologií. Ale popisy nových odrůd tam nebývají, protože pomologie vychází se zpožděním. Bohužel ve svých pokusech zjišťuji, že při popisu nových odrůd o kterých se běžný zahrádkář dočte třeba v Zahrádkáři se nezmiňují některé dosti podstatné nectnosti těchto nových odrůd. Mé zkušenosti dokonce svádí k myšlence, že to není nedbalost, ale záměr, protože je třeba odrůdu na trhu přece prodávat, ne? proto radím k opatrnosti. Velký ořech ještě neznamená veliké jádro a pokud ano, tak se také stává, že strom má sice velké a pěkné ořechy, ale v plodnosti je jaksi línější, odolnost k chorobám bývá slabší,... Proto opatrně při vybírání odrůd. Ořech se sází na dlouhá léta a někdy je lépe si rok počkat, sehnat si co nejvíce informací, ochutnat ho a pak mít vynikající plody neustále. Vždyť ořech Vám na zahradě bude růst min 50 let (a já znám stromy semenáče i 200 let staré!!!)

Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz   

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
jz77f - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (77) - 128.19 (?), 10.6.2017 11:24

Mě letos Mars zmrzl, ale už obrazil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 2.250 (?), 9.6.2017 20:40

V jednom zahradnictví jsem zahlíd odrůdu "Jacek" - jak hodnotíte tuto odrůdu? A hodí se do vyšších poloh? Na netu o tomto nic moc není, takže předem díky za informace

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 9.6.2017 21:21

Já osobně bych ji nechtěl ani náhodou. Křapáč s velkými plody a výtěžností jádra cca 40%. Je to polská odrůda a i v polsku je preferována pro veřejné výsadby jako velký dekorativní strom a nikoliv do produkčních sadů.

Pro mne je produkčním ořechem ten, co má výnos jádra 60% a vysokou olejnatost. Takto se mi líbí francouzké odrůdy, ale ty jsou u nás jen do nejteplejších oblastí (tj. tam kde jdou i produkční vinohrady). Z našich odrůd tento "můj" standard splňuje Mars. Jupiter sice má výtěžnost v dobrých lokalitách i 65%, ale není tolik olejnatý.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 52.237 (?), 10.6.2017 7:38

Francouzské odrůdy myslíte Chandler a Franquette? Uvažuju o jejich výsadbě něco přes 400 m. n.m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 11:20

Nadmořská výška samotná je ošidný údaj. Neříká mnoho o klimatu daného pozemku. Je dobré doplnit alespoň okres a expozici pozemku. Ale protože se jedná o odrůdy s nejdelší vegetační dobou, tak bych Vám je nedoporučil.

SfK

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 224.163 (?), 10.6.2017 14:16

Využiju tohoto vlákna k dotazu:

Máte někdo zkušenost s ořešákem Kája?

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 14:51

Hmm Rafaeli

To asi bude obtížné, protože odrůda Kája je dle databáze zatím pouze v registračním řízení. Tj. zkušenosti bude mít jen žadatel o registraci a pak lidé, kterým dal nějakého roubovance...

více snad "U Sehnalů" a v datbázi národního odrůdového úřadu.

SfK

PS: neví někdo, jak se jmenují odrůdy pana Jiřího Kamiše? A kam zmizel mlíkař?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.63 (?), 10.6.2017 22:08

Kam zmizel mlíkař?

dejte si předchozí příspěvek a uvidíte...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika